ابراز نگرانی بحرین از عقب نشینی شرکت ایتالیایی از طرح های نفت و گاز

تهران - ایرنا - تصمیم شرکت ایتالیایی « ای ان آی  » (ENI) که در بخش نفت و گاز فعالیت دارد، مبنی بر بررسی و اصلاح قرارداد طرح های خود در خاورمیانه، نگرانی مقامات بحرینی را برانگیخته است.

تارنمای روزنامه «المراه» بحرین امروز (چهارشنبه) نوشت: به نظر می‌رسد شیوع بیماری همه‌گیر «کرونا» در جهان به ویژه در اروپا، تأثیراتی دارد که هیچ کس انتظار آن را نداشته و در این راستا بحرین دیروز با یک ضربه دردناک روبرو شد، زیرا شرکت ایتالیایی « ای ان آی  » (ENI) که در زمینه نفت و گاز فعالیت دارد، اعلام کرد که طرح های خود در خاورمیانه را به دلیل تاثیر این بیماری بر اقتصاد و کاهش قیمت نفت، بررسی خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه، شرکت ای ان آی در صنایع پایین دست و بالادست نفت و گاز در بحرین ، لبنان ، عمان و امارات طرح هایی را در دست دارد.

این شرکت در ژانویه سال ۲۰۱۹ در زمینه اکتشاف و مشارکت برای سرمایه گذاری در بخش ذخایر کشف شده نفت و گاز در بحرین توافقنامه‌ای را با دولت این کشور امضا کرد.

این توافقنامه پس از یک ماه از آن امضا شد که بحرین در آوریل سال ۲۰۱۸ کشف بزرگترین میدان گاز و نفت در تاریخ خود به ظرفیت حدود ۸۰ میلیارد بشکه نفت و حدود ۲۰ تریلیون متر مکعب گاز را اعلام کرد. 

در همین حال خبرگزاری «رویترز» دیروز به نقل از «فواد الکریکشی » معاون اجرایی شرکت ای ان آی در خاورمیانه نوشت که این شرکت اکنون در حال بررسی مجدد لیست طرح های خود برای سال جاری ( ۲۰۲۰ ) و سال آینده ( ۲۰۲۱ ) است و انتظار می رود  که ماه آینده برنامه اصلاح شده را اعلام کند. 

وی افزود: بررسی و اصلاح قراردادهای این شرکت تنها مربوط به شیوع ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن نیست، بلکه قیمت نفت با افت ۵۰ درصدی مواجه شده که در اصلاح قراردادها باید این دو عامل را در نظر گرفت .

الکریکشی گفت: به زودی طرح هایی اعلام می شود که مسئولان شرکت ای ان آی ایتالیا برای این اجرای این طرح ها همه گزینه‌ها و برداشت‌های مختلف را بررسی می‌کنند.

قیمت‌ بین‌المللی نفت به دلیل جنگ این فرآورده بین عربستان و روسیه پس از عدم توافق برای محدود کردن تولید، سقوط کرد.

با این حال دولت بحرین برای بهره برداری از میدان نفت و گاز کشف شده به شرکت ایتالیایی متکی است و در این زمینه در گذشته ولیعهد این کشور که تصدی معاون اول نخست وزیری را نیز برعهده دارد، با یک هیات بزرگ به ایتالیا سفر کرد و در حضور وی وزیر نفت بحرین با مدیر عامل شرکت « ENI »  توافقنامه ای را برای تقویت همکاری‌های در بخش اکتشاف، انرژی های تجدید پذیر و تولید و عرضه گاز مایع ( LNG ) به امضا رساند.

اما اکنون با توجه به اتفاقات اخیر تمام طرح های اکتشاف نفت و گاز بحرین معلق مانده و مسئولان این کشور اکنون منتظر تصمیم شرکت ایتالیایی برای کناره گیری یا ادامه همکاری هستند، به ویژه اینکه اقتصاد ایتالیا تحت تاثیر فاجعه انسانی بیماری کرونا قرار گرفته و در شرایط بسیار سختی قرار دارد.

کمیته عالی منابع طبیعی و امنیت اقتصادی بحرین اوایل سال 1397 از کشف بزرگ ترین میدان نفتی در تاریخ این کشور جنوبی خلیج فارس خبر داد.

این کمیته در آن زمان بدون ذکر جزئیات دقیق از میزان نفت کشف شده و موقعیت دقیق آن، مدعی شد که میدان جدید، نخستین میدان نفتی بحرین است که در سال 1932 میلادی کشف شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =