۵۵ درصد جمعیت کردستان در سامانه سلامت غربالگری شدند

سنندج - ایرنا - مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تاکنون ۷۷۵ هزار نفر (نزدیک به ۵۵ درصد جمعیت استان) با استفاده از سامانه salamat.gov.ir غربالگری شده‌اند.

دکتر آرزو فلاحی رو چهارشنبه در گفت و با خبرنگاران اظهار داشت: برقراری تماس از سوی مردم و پاسخگویی کارشناسان بهداشتی از طریق سامانه تلفنی ۴۰۳۰ راهی به سوی ارتقای سواد سلامت و مقابله با کرونا است.

وی با بیان اینکه ۴۰۳۰ یک سامانه تلفنی رایگان جهت مشاوره با کارشناسان و مراقبین سلامت است، افزود: هدف از راه اندازی این سامانه، شناسایی زودرس بیماران مشکوک و کنترل روند اپیدمی ویروس کرونا است.

فلاحی اضافه کرد: مراقبین سلامت و بهورزان در تماس از طریق شماره ۴۰۳۰ و پرسیدن سوالاتی، وضعیت سلامت افراد را از لحاظ بیماری کرونا ارزیابی کرده و افراد دارای علائم مشکوک را به مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته و در صورت نیاز به بیمارستان های معین برای ادامه روند درمانی ارجاع می‌دهند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: تاکنون ۷۷۵ هزار نفر (نزدیک به ۵۵ درصد جمعیت استان) با استفاده از این سامانه غربالگری شده‌اند.

فلاحی با بیان اینکه، مراقبین سلامت به صورت روزانه پیگیر افراد ارجاع شده و بیماران مبتلا به کرونا ویروس ترخیص شده از بیمارستان ها بوده و توصیه های بهداشتی و آموزش های لازم را به آنان ارائه می دهند، گفت: مراقبین سلامت از طریق شماره های ثبت شده در سامانه سیب پایگاه های سلامت با مردم تماس خواهند گرفت.

وی تاکید کرد: سامانه salamat.gov.ir برای ارزیابی وضعیت ابتلا به ویروس کرونا طراحی شده است که همگان می توانند با مراجعه و تکمیل سوالات آن از وضعیت سلامتی خود در ارتباط با کرونا مطلع شوند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: شماره ی ۴۰۳۰ تنها شماره تلفنی مربوط به وزارت بهداشت است و مردم فقط با تماس های گرفته شده از طریق این سامانه همکاری کنند و با ارائه اطلاعات دقیق، کادر درمان و سلامت را برای خدمات رسانی بهتر یاری دهند.

از ۷۱۳ نمونه آزمایش گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا در کردستان، جواب ۲۷۸ مورد مثبت و ۳۸۲ مورد هم منفی بوده و نتیجه آزمایش ۵۳ نفر نیز هنوز مشخص نشده است.

در حال حاضر آمار تفکیک شهرستان های استان در ابتلای قطعی به کرونا شامل سقز ۹۷ نفر، بانه ۵۹، سنندج ۵۶، کامیاران ۱۰، قروه ۱۸، مریوان ۸، دیواندره ۱۰، بیجار ۱۶، دهگلان ۲ و سروآباد نیز ۲ نفر است.  

تعداد فوتی های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان تاکنون ۳۳ نفر است،  که  از این تعداد در سقز ۱۵ نفر،  سنندج و قروه هر کدام سه نفر، بانه ۶ نفر، مریوان،  بیجار و کامیاران هر کدام ۲ نفر فوتی داشته‌اند.  

تاکنون ۲۴ هزار و ۸۱۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده، هزار و ۹۳۴ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۸ هزار و ۹۱۳ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

بر اساس یافته های آزمایشگاهی از ظهر دیروز تا امروز، ۱۷۶۲ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور به ۲۴ هزار و ۸۱۱ نفر رسید.

خوشبختانه تاکنون هشت هزار و ۹۱۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و این روند روز به روز در حال افزایش است.

در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۲ نفر جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان این بیماری در کشور به ۱۹۳۴ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =