قرنطینه شهرها و دورکاری کارمندان در قرقیزستان

تهران – ایرنا – کشور قرقیزستان در آسیای میانه روز چهارشنبه در پی دوبرابر شدن شمار مبتلایان به کرونا ضمن اعلام وضعیت اضطراری در سه شهر اصلی این کشور از جمله بیشکک پایتخت ، این شهرها را قرنطینه کرد و مقررات منع آمدوشد اجرا کرد.

به گزارش رویترز ، دولت قرقیزستان اعلام کرد که علاوه  بر شهرهای بیشکک ، اوش و جلال آباد همچنین تدابیر محلی حالت اضطراری در سه منطقه استانی این کشور اعلام شده است.

از مردم این شهرها و مناطق خواسته شده که فقط برای مقاصد ضروری از خانه های خود خارج شوند.

"الک اروزعلیف" ( Alik Orozaliyev) معاون وزیر کشور قرقیزستان در یک جلسه آنلاین اعلام کرد که در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان مقررات منع آمد و شد از ساعت ۸ شب تا ۷ صبح اجرا می شود .

قرقیزستان کشور هم مرز چین در آسیای میانه روز سه شنبه اعلام کرد که شمار مبتلایان به کرونا در این کشور به ۴۲ مورد افزایش یافته است در حالی که این تعداد یک روز پیش ۱۶ نفر بود .

دولت قرقیزستان روز سه شنبه همچنین به همه کارکنان دولتی دستور داد که از خانه کار کنند.

** کمک ۵۰۰ هزار یورویی آلمان به قرقیزستان برای مهار کرونا

سفارت آلمان در بیشکک نیز روز سه شنبه اعلام کرد که دولت آلمان ۵۰۰ هزار یورو برای حمایت از تلاشهای قرقیزستان برای مهار کرونا به این کشور کمک می کند. این کمک توسط وزارت فدرال همکاری اقتصادی و توسعه آلمان به عنوان بخشی از همکاری فنی با قرقیزستان ارائه خواهد شد.

بخشی از این کمک از طریق سازمان بهداشت جهانی برای هماهنگی و اجرای تدابیری در چهارچوب طرح اقدام اضطراری هزینه می شود و بخشی دیگر نیز صرف خرید اقلام بهداشتی مورد نیاز و آموزش پرسنل درمانی و افزایش آگاهی عمومی خواهد شد.

** درخواست حمایت کشورهای آسیای میانه از صندوق بین المللی پول

صندوق بین المللی پول اعلام کرد چندین کشور آسیای میانه و خاورمیانه از این نهاد مالی درخواست حمایت در زمینه مواجهه با تهدید ویروس کرونا و کاهش تاثیرات کرونا بر اقتصاد خود را  کرده اند. "جهاد ازور" (Jihad Azour) مدیر خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین المللی پول در گزارش رویترز به نام کشورهای آسیای میانه که درخواست کمک کرده اند اشاره ای نکرده است.

** تاجیکستان و ترکمنستان در میان حدود ۲۰ کشور عاری از کرونا در جهان

در حالی که ویروس کرونا به بیشتر کشورهای جهان سرایت کرده است ، کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان در آسیای میانه همچنان در میان کشورهای عاری از کرونا در جهان به شمار می روند.

خبرگزاری "اوستا" به نقل از وزارت بهداشت تاجیکستان گزارش داده که از اول فوریه تا ۲۳ مارس بیش از ۵ هزار نفر در این کشور پس از بازگشت از خارج کشور قرنطینه شده اند. حدود دو هزار نفر تاکنون از قرنطینه خارج شده اند. تاجیکستان تاکنون هیچ مورد تائید شده ای از کرونا نداشته و وزارت بهداشت این کشور از مردم خواسته که به شایعات در این مورد توجه نکنند.

به گزارش آکی پرس ، قاره آفریقا بیشترین تعداد کشورهای عاری از کرونا در جهان را دارد و این در حالی است که در نیمکره غربی هیچ کشوری عاری از کرونا باقی نمانده و حتی در جزیره "گرینلند" با جمعیت ۵۰ هزار نفر هم کرونا گزارش شده است. تا تاریخ ۲۳ مارس در سطح جهان ۳۵۰ هزار نفر به کرونا مبتلا شده و بیش از ۱۵ هزار نفر جان باخته اند.

** افزایش شمار مبتلایان به کرونا در قزاقستان به ۶۸ نفر

تازه ترین آمار در قزاقستان حاکی است که ۶۸ نفر در این کشور به کرونا (کووید ۱۹) آلوده شده اند که از این تعداد ۳۵ نفر در نورسلطان پایتخت این کشور ، ۲۹ نفر در شهر آلماتی ، دو نفر در کاراگاندی و دو نفر نیز در مناطق دیگر این کشور هستند.

رئیس جمهوری قزاقستان روز یکشنبه ۲۵ اسفند در این کشور حالت اضطراری اعلام کرد.

 بر اساس دستور "قاسم جومارت توقایف" ورود به قزاقستان و خروج از این کشور برای همه افراد بجز دیپلماتها و افراد مدعو دولت محدود می شود. شهروندان قزاقستان مجاز به خروج از کشور نیستند و فقط اتباع این کشور می توانند به کشور بازگردند. بر اساس این دستور همچنین قرنطینه سراسری در کشور قزاقستان اعلام می شود.

** سرگردانی بیش از ۱۰۰ پاکستانی در ازبکستان

در پی اعمال محدودیت های مسافرتهای هوایی توسط دولت ازبکستان برای مهار شیوع کرونا ، بیش از ۱۰۰ تبعه پاکستان در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان سرگردان شده اند.

به گزارش تریبیون پاکستان ، این افراد شامل ۴۸ تاجر می شوند که برای دیداری چند روزه به کشور ازبکستان رفته بودند. این افراد قرار بود روز ۲۰ مارس به پاکستان بازگردند اما در مراجعه به فرودگاه دریافتند که تمام پروازها به پاکستان لغو شده اند.

دولت ازبکستان به منظور جلوگیری از شیوع کرونا از روز سه شنبه شهر تاشکند پایتخت را قرنطینه کرد.  تا کنون ۴۶ مورد مثبت کرونا در ازبکستان تایید شده که از این میان ۴۵ نفر در شهر ۲.۵ میلیون نفری تاشکند بوده اند و دولت این کشور روز دوشنبه اعلام کرد که تدابیری برای قرنطینه این شهر از روز سه شنبه اجرا خواهد کرد. پیش از این نیز سیستم حمل و نقل عمومی در تاشکند تعطیل شده و بسیاری از ادارات و شرکت ها به حالت دورکاری در آمده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =