کرامت خانواده مبتلایان به کرونا حفظ شود

همدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از شهروندان خواست کرامت خانواده افراد مبتلا به ویروس کرونا را حفظ کرده و بدانند در صورت رعایت بهداشت فردی حتی در صورت همسایگی با افراد بیمار به این ویروس مبتلا نمی‌شوند.

منوچهر کرمی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: نباید به خانواده های افراد مبتلا به ویروس کرونا بی حرمتی کرده و به آنها برچسب خاصی زد چرا که این بیماری همانند دیگر بیماری های ویروسی از جمله آنفلوانزا است.

وی اضافه کرد: برخورد نامناسب برخی از شهروندان با این قبیل خانواده ها موجب پنهان کاری موراد مثبت کرونا شده در حالیکه مردم باید بدانند در صورت رعایت مسائل بهداشتی هیچگونه مشکلی برای افراد ساکن در کنار فرد کرونایی در یک کوچه و مجتمع پیش نمی آید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: آنچه که اهمیت دارد این است که با توجه به قدرت بالای شیوع و و واگیری این بیماری باید مراقبت بیشتری نیز صورت گیرد یعنی با حضور نیافتن در بیرون از خانه، میهمانی و اماکن پر تجمع و به تعویق انداختن خریدها، از انتقال این ویروس جلوگیری کرد.

کرمی بیان کرد: برخی از خانواده های ساکن در کنار آرامستان ها ابراز نگرانی و حساسیت هایی در مورد محل غسل و دفن متوفیان کرونا دارند در حالیکه بر اساس پرتکل بهداشتی، متوفیان در قبرهایی با بیش از ۲ متر عمق و شرایط بهداشتی مناسب دفن می شوند.

وی بیان کرد: مشکلی برای سفره های زیرزمینی یا ساکنان نزدیک به آرامستان پیش نمی آید چرا که طبق پرتکل بازرسان بهداشت بر تمامی فرایند کفن و دفن متوفیان ناشی از ویروس کرونا نظارت دقیق صورت می گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان درباره آمار مبتلایان به کرونا گفت: بیماریابی موارد مشکوک به ویروس کرونا و انجام آزمایش ها در همدان با بالاترین دقت صورت می گیرد و در واقع شناسایی موارد جدید بیماری نشان دهنده دقت نظام مراقبت و اثربخشی راهکارهای کنترلی است.

کرمی بیان کرد: نظام مراقبت این استان بالاترین شک بالینی را در غربالگری ویروس کرونا دارند یعنی اگر یک مورد هم با کم دقتی از دست کارشناسان خارج شود خودش باعث انتشار ویروس می شود بنابراین بالاترین دقت را در شناسایی داریم.

وی تاکید کرد: بنابراین قضاوت درباره وضعیت استان درباره مبتلایان به ویروس کرونا در مقایسه با سایر مناطق باید با در نظر گرفتن دقت نظام مراقت و دقت تشخیص آزمایشگاهی باشد.

به گفته رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون ۲۳ هزار و ۴۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و هزار ۸۱۲ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و  هشت هزار ۳۷۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =