ایران هیل و کمک به تجهیز کادر درمانی

تهران- ایرنا-ایران هیل یک صفحه عام‌المنفعه در اینستاگرام است که به جمع‌آوری کمک‌ها برای تجهیز کادر درمانی و پزشکی کشور و به کمک هموطنان داخلی و خارجی تلاش می‌کند. کمپین خلاقانه «عیدی با مهر» یکی از اقداماتی است که در این صفحه برای تجهیز کادر درمانی اختصاص یافته است.

ویروس کرونا در حالی هر روز ابعاد خطرناکتری در استان های کشور پیدا می‌کند، افزایش آمار افراد مبتلایاننگرانی بزرگی درباره کمبود تخت در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها به وجود آورده است. کارشناسان هشدار می‌دهند که در صورت عدم مدیریت منسجم و بی‌توجهی مردم به خانه ماندن، تعداد مبتلایان به کرونا چنان خواهد شد که بیمارستان ها شاهد کمبود تخت بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و در نتیجه مرگ بیمارانی خواهد بود که نیاز فوری به بستری در این بخش و دستگاه های تنفسی خاص آن دارند.

بر اساس پیش بینی کارشناسان سلامت، در صورتی که ۳۰ درصد از مردم ایران به کرونا مبتلا شوند، دست کم پنج درصد از آنها نیاز به بستری در مراکز درمان خواهند داشت (این میزان در ایتالیا ۱۰ درصد بوده است). با این فرض، در صورتی که تعداد مبتلایان ۲۵ میلیون نفر بشود، یک میلیون ۲۵۰ هزار نفر از آنها نیازمند بستری در بیمارستان خواهند بود. از این تعداد، بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر نیازمند مراقبت های ویژه و بستری در بخش ICU خواهند شد. به گفته کارشناسان، دست کم ۲۵۰ هزار نفر از این بیماران نیازمند دستگاههای تنفسی ICU خواهند بود. هر چند این پیش بینی بر اساس فرضیه بود اقدامات پیشگیرانه مناسب نظام سلامت و عدم تغییر جدی رفتار شهروندان ایرانی برای مهار شیوع انجام شده است، اما زنگ خطر را برای واکنش پیشگیرانه دولتی و همراهی عمومی با سیاست دوری اجتماعی به صدا در می آورد.

ایران برای مقابله متعارف با بیماری کورنا، ‌نیازمند افزایش سه و نیم برابری ظرفیت تخت ICU، از هفت هزار و ۲۰۰ تخت ICU کنونی به ۲۷ هزار تخت، افزایش ظرفیت تخت فعال بیمارستانی از ۱۴۰ هزار به ۱۷۰ هزار تخت و در اختیار داشتن ۱۰ هزار دستگاه تنفسی جدید خواهد بود. تامین این نیازمندی ها، هزینه ای معادل ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار صرفا در بخش تامین ICU خواهد داشت. به فرض تامین این نیازها و برخورداری از یک ظرفیت متعارف، خسارت انسانی ۱۲۵ هزار تا ۲۵۰ هزار نفری (نیم تا یک درصد) برای بیماری کورنا پیش بینی می شود. اما متاسفانه به دلیل تنگاهای مالی دولت و تحریم ها و همچنین مسائل فنی، فعال سازی چنین ظرفیتی در کوتاه مدت امکانپذیر نیست.

همکاری همه ارکان جامعه؛ تنها راه برون رفت از بحران کرونا

با توجه به تعداد محدود تخت های ICU و دستگاه های اکسیژن ساز در کشور، تنها راه مقابله با این چالش کاهش سرعت انتشار ویروس و در نتیجه توزیع افراد بیمار در یک بازه زمانی بلند مدت‌تر خواهد بود تا به این ترتیب از فشار یکباره به بیمارستان‌ها و بخش‌های ICU جلوگیری شود. چنانچه این ۲۵ میلیون مورد ابتلا در بازه زمانی ۱۲ ماه به شکل متقارنی توزیع شوند و طول درمان هر بیمار هم یک هفته در نظر گرفته شود، هر هفته به ۱۰ هزار تخت ICU نیاز خواهد بود. توجه به این نکته هم ضروری است که ضریب اشغال تخت ICU در ایران بالا و بین ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت در خدمت سایر بیماران نیازمند قرار دارد. چنانچه فرض کنیم تنها ۶۰ درصد ظرفیت ICU ایران در اختیار بیماران کرونا قرار بگیرد، صرفا ۴ هزار تخت برای ۱۰ هزار نیازمند این خدمات در هر هفته خواهیم داشت و بخش قابل توجهی از بیماران نیازمند امکان برخورداری از این خدمات را از دست خواهند داد. چنانچه این بیماری با نرخ ۳۰ درصد در پنج ماه به اوج خود برسد، ‌این نیاز به هفته ۲۵ هزار ICU خواهد رسید و ۸۰ تا ۸۵ درصد نیازمندان در این سناریو از خدمات ICU محروم خواهند شد.
 بنابراین برای جلوگیری از شکل گیری یک فاجعه انسانی در ابعادی بزرگتر از جنگ ۸ ساله ایران و عراق، ‌ نیازمند همکاری و همدلی همه ارکان جامعه هستیم. بویژه برای افزایش اعتماد به نظام سلامت ایران، ‌ حمایت مادی و معنوی از این بخش و تلاش جمعی همه وطن دوستان برای رفع یا تعلیق تحریم های بخش سلامت ضروری است.
 

کمپین خلاقانه عیدی با مهر

ایران هیل در صفحه اینستاگرامی خود درباره کمپینی که به تازگی در جهت کمک رسانی به آسیب دیدگان کرونایی تشکیل شده، درباره چرایی و چگونگی پیوستن به این پویش مردمی نوشته است: چگونه در کمپین عیدی_بامهر مشارکت کنیم؟
گام اول: به صفحات ایران هیل در فیسبوک، اینستاگرام و توییتر بروید و به جمع ما بپیوندید.
گام دوم: عیدی خود را از طریق لینک فاندریزینگ موسسه مادران علیه فقر برای تجهیز کادر درمانی در تقدیم کنید. (اطلاعات مربوط به تجهیزاتی که خریداری می‌شود در پست‌های قبلی کمپین قابل دسترس است.)
گام سوم: لینک فاندریزینگ را همراه با پوستر عیدی با مهر در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید و اعلام کنید که عیدی امسال شما تقدیم به کادر درمانی خط اول مبارزه با کرونا شده‌است.
گام چهارم: نام سه تا پنج نفر از دوستان نزدیکتان را Mention کنید و از آنها دعوت کنید که در عیدی دادن برای تهیه تجهیزات پزشکی به شما بپیوندند.
گام پنجم: از طریق تلفن یا پیام شخصی دوستانی که دعوت کرده‌اید را خبر کنید و پیگیری کنید که این پنج مرحله را آنها هم انجام دهند.
برای مشارکت بیشتر هم‌وطنان خارج از کشور و تشویق آنها به تقدیم عیدی با مهر، پستهای مرتبط با کمپین را از روی صفحه اصلی ایران‌هیل لایک کرده و به اشتراک بگذارید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =