۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۹
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 83726699
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کردستان از رونق تا جهش تولید

سنندج - ایرنا - سال رونق تولید کردستان علیرغم محدویت‌ مالی با گذر از تحریم‌های یکجانبه، در بخش‌های مختلف از جمله توسعه زیرساخت‌های راه، کشاورزی و فناوری اطلاعات با پیشرفت‌ها و دستاوردهای قابل توجهی همراه بود تا پیش درآمدی برای شروع سال جدید با عنوان جهش تولید باشد.

استان کردستان در طول ۶ سال خدمت دولت تدبیر و امید، از لحاظ شاخص‌های توسعه در حوزه‌های گوناگون بویژه بحث زیرساخت‌ها، پیشرفت‌هایی قابل توجهی را شاهد بود و این مهم را مردم به خوبی طی این سال‌ها به صورت ملموس لمس کرده‌اند.

دولت علیرغم مواجه بودن با مشکلات اقتصادی و تحریم‌های بی‌سابقه، اقدامات و خدماتی چشمگیر در کردستان ارائه داد که مهمترین آن تصویب تخصیص آب برای مشروب کردن ۹۶ هزار هکتار از اراضی دیم استان است که در صورت تامین اعتبار و اجرایی شدن آن، برای ۲۵ هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند ضمن اینکه افتتاح شبکه آبیاری برای آبی کردن ۴۳۰۰ هکتار از اراضی باغی استان در مسیر سد آزاد به سد قوچم دهگلان نیز از دیگر طرح‌های مهم اجرا شده این حوزه در سال گذشته است.

در حوزه راه و حمل و نقل نیز، مهمترین پروژه استان یعنی طرح راه آهن همدان - سنندج پیشرفت قابل توجهی یافت و عملیات ساخت ایستگاه آن در حوالی گردنه صلوات آباد سنندج با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی آغاز شد تا امید مردم کردستان برای دسترسی به خط آهن سراسری بیشتر شود.

برای اتمام خط آهن همدان - سنندج با اختصاص هشت هزار میلیارد ریال طی یک و نیم سال موافقت شده که تاکنون سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافته و قرار است تا پایان سال ۹۹ این طرح به بهره‌برداری برسد.

کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، دارای ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۹۹ روستا است.

ایجاد اشتغال مستقیم برای بیش از ۴ هزار نفر در بخش کشاورزی
در سال ۹۸، هزار و یک پروژه کشاورزی با مبلغ سرمایه‌گذاری ۱۴۸ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید که برای برای یک هزار و ۸۲۵ نفر به صورت مستقیم و یک هزار و ۳۷۴ نفر غیرمستقیم شغل ایجاد کرد.
طرح‌های به بهره‌برداری رسیده شامل بخش‌های آب و خاک، باغبانی، تولیدات زراعی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، دام و طیور و مکانیزاسیون بوده است.
کل تسهیلات پرداختی از محل منابع مختلف اعتباری شامل آبیاری تحت فشار، خط اعتباری مکانیزاسیون، اشتغال پایدار روستایی، بند الف تبصره ۱۸ استانی و ملی، کمک‌های فنی و اعتباری، سرمایه در گردش از محل منابع داخلی بانک کشاورزی، رونق تولید، مشاغل خانگی و تسهیلات سیل، ۷۳۸ میلیارد تومان بود که به ۲۶ هزار و ۷۷ مورد پرداخت و باعث ایجاد شغل برای ۲ هزار و ۲۰۳ نفر و تثبیت شغل برای ۱۷ هزار و ۵۷۶ نفر شد.
در سال گذشته بیش از ۲، ۸ میلیون تُن محصولات کشاورزی در این استان تولید شد که بیش از ۲، ۱ میلیون تُن آن زراعی، ۳۶۲ هزار تُن محصولات دامی، ۳۰۵ هزار تُن باغی و حدود ۹ هزار و ۷۰۰ تُن شیلات است.
در طرح تخصیص آب برای ۹۶ هزار هکتار اراضی دیم کردستان در صورت اجرا، برای ۲۵ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۷ هزار و ۵۰۰ نفر غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌شود ضمن اینکه در طرح سامانه سد آزاد در سطح ۴۳۰۰ هکتار تبدیل اراضی به باغ نیز یک هزار و ۷۲۰ نفر مستقیم و ۲ هزار و ۵۸۰ نفر غیرمستقیم صاحب شغل خواهند شد.

بازگشت ۳۲ واحد تولیدی راکد به چرخه تولید
در سال گذشته، ۱۲۸ فقره پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی یک هزار و ۱۰۰ نفر صادر شد که نسبت به سال قبل تر از آن ۶۶ درصد رشد نشان می‌دهد.
سال گذشته برنامه‌ریزی فعال سازی واحدهای راکد در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت که با حمایت‌های انجام شده تعداد ۳۲ واحد به چرخه تولید بازگشتند.
پارسال میزان صادرات انجام شده تا پایان بهمن ماه از مرزهای این استان (سیرانبند و باشماق) ۶۲۵ میلیون دلار بود که بود که از گمرکات استان در سنندج، باشماق مریوان و سیرانبند بانه صورت گرفت ضمن اینکه تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی استان از ۲ طریق واردات و تایید ثبت سفارش و خرید از طریق بورس داخلی انجام می‌شود.
در سال ۹۸، تعداد ۴۵۲ فقره ثبت سفارش برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی و قطعات و ماشین‌آلات کارخانجات استان به مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو انجام شد.
پارسال همچنین در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به کردستان یک واحد تولید لامپ های کم مصرف در بانه به بهره برداری رسید،  این واحد تولید لامپ‌های کم مصرف تک تاب، فعالیت خود در سال ۹۷ با ۳۰ نفر اشتغالزایی آغاز کرد که با توسعه آن برای ۱۰۵ نفر اشتغالزایی شد.
برای احداث این واحد تولیدی ۱۱۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و روزانه ۲۵ هزار عدد انواع لامپ در آن تولید می‌شود البته عملیات اجرایی فاز دوم آن نیز با افق ۲۰۰ شغل مستقیم در حال اجرا است که در نیمه دوم سال ۹۹ به بهره برداری می رسد.

سرمایه‌گذاری ۱۱ میلیارد ریالی در بخش معدن کردستان
سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال سرمایه‌گذاری جدید در حوزه معدن کردستان انجام شد و تاکنون در این بخش برای چهار هزار و ۱۵۸ نفر اشتغال ایجاد شده همچنین پارسال ۳۴ پروانه اکتشاف معدن و ۱۴ گواهی بهره برداری صادر شد که در مجموع تاکنون تاکنون ۴۰۹ فقره پروانه بهره برداری صادر و به ثبت رسیده است.
سالانه به صورت اسمی ۲۰ میلیون تن انواع مواد معدنی در کردستان از جمله سنگ‌آهن، طلا و سنگ‌های تزئینی تولید می‌شود اما تولید واقعی هشت میلون تُن در سال است بطوریکه حدود نصف طلای ایران در کردستان تولید می‌شود و در سال گذشته حدود ۵ تُن طلا در معدن ساریگونی قروه تولید شد.

صادرات بیش از یک میلیون تن کالا از کردستان
براساس اعلام اداره کل گمرکات کردستان، از ابتدای سال ۹۸ تا پایان دی ماه، یک میلیون و ۹۰۹ ‌هزار و  ۲۵۹ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۸ هزار و ۶۹۱ دلار از گمرکات استان کردستان صادر شد که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ از نظر وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزش دلاری ۵ درصد افزایش و از لحاظ ارزش ریالی ۹۹ درصد افزایش داشت.
از این میزان صادرات،  یک میلیون و ۱۰ هزار تُن کالا به ارزش ۵۷۰ میلیون و ۱۰۱ هزار و ۷۷۷ دلار صادرات استان و ۸۹۹ هزار و ۱۶۴ تُن کالا به ارزش۵۲۸ میلیون و ۵۹۰ هزار و ۳۵ دلار صادرات اظهار شده در سایر گمرکات است که از گمرکات سیرانبند بانه و باشماق به خارج از کشور صادر شد.  
میزان واردات گمرکات استان طی این مدت نیز ۲۹ هزار و ۶۷۵ تُن به ارزش ۳۳ میلیون و ۱۳۱ هزار و ۴۳۱ دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش دلاری ۱۳ درصد افزایش داشت.
مهمترین کشورهای هدف کالاهای صادراتی از گمرکات استان عراق، ترکیه، هند و افغانستان و عمده ‌ترین کشورهای هدف کالاهای وارداتی به گمرکات کردستان نیز عراق، سوئیس، بلغارستان، آلمان  و هلند هستند.

راه و حمل و نقل
طرح راه آهن همدان - سنندج به عنوان مهمترین پروژه زیرساختی کردستان است که پارسال با اختصاص هشت هزار میلیارد ریال برای اتمام آن طی یک و نیم سال موافقت شد و تاکنون سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال آن تخصیص داده شده است.
۲۹ دی ماه پارسال آغاز عملیات ساخت ایستگاه راه آهن سنندج با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در گردنه صلوات آباد سنندج انجام شد و قرار شده با تامین اعتبار مورد نیاز، این پروژه تا پایان سال ۹۹ به اتمام برسد.
مساحت سالن اصلی مسافر این ایستگاه ۲ هزار و ۱۰۰ متر مربع و هزینه کلی ساخت آن در مجموع یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد شده و طبق توافقات با پیمانکار قرار است ریل گذاری به صورت همزمان از دو سمت سنندج به همدان و همدان به سنندج آغاز شود.
به گفته استاندار کردستان اتصال راە آهن سنندج به اقلیم کردستان عراق نیز در دستور کار است و مقرر شده به اتفاق معاون وزیر راه و شهرسازی مطالعات اجرایی طرح انجام و سفری در این راستا به باشماق و اقلیم کردستان عراق در آینده انجام شود.
طرح راه آهن همدان - سنندج در سه قطعه در دست انجام است که در قطعه اول ۷۳ درصد، در قطعه دوم ۳۶ درصد و در قطعه سوم ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
براساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی کردستان، طی ۲ سال گذشته ۱۸۵ کیلومتر راه جدید در بخش های مختلف بین شهری و روستایی این استان احداث شده که شامل ۱۵۰ کیلومتر راه روستایی و ۳۵ کیلومتر راه بین شهری است.
برای اجرای این طرح‌ها حدود ۱۱ هزار میلیارد ریال هزینه شده و ۳۰۰ کیلومتر بزرگراه نیز در دست احداث در این استان وجود دارد که تکمیل آن نیازمند ۹ هزار میلیارد ریال اعتبار است.
سال گذشته برای تکمیل جاده جدید سنندج - مریوان یک هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال اختصاص داده شد و سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در مجموع برای کریدور شمال به جنوب در نظر گرفته شد که اعتبارات جاده‌ای استان کردستان از یک هزار میلیارد ریال به سه هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

ارتقای پوشش تلفن همراه
تامین اینترنت پرسرعت بی‌سیم ۲۲ روستای کردستان، ارتقای پوشش تلفن همراه به ۳G و ۴G در ۶۰ روستای استان و آغاز عملیات اجرای پروژه ۱۲۰ سایت تلفن همراه  ۴G روستایی از جمله اقدامات انجام شده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در سال گذشته است ضمن اینکه احداث ۶۰ سایت آن در دست اجرا است.
در سال گذشته، ۶۸۰ کیلومتر فیبرنوری بین شهرستان‌های کردستان اجرا و عملیات اجرایی ۲۰۰ کیلومتر فیبرنوری روستایی در ۲ مسیر روستای حسن آباد سنندج و منطقه سروآباد نیز آغاز شده است.
در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۲۶۸ هزار مشترک در کردستان از اینترنت پرسرعت و ۴۶۱ روستای کردستان از پهن باند اینترنت بهره‌مند و به شبکه ملی اطلاعات کشور متصل شده‌اند ضمن اینکه تمام شهرهای استان زیر پوشش نسل سه و چهار تلفن همراه هستند.

ایجاد ۱۱ اقامتگاه بوم گردی در سال ۹۸
سال ۹۸ در حوزه گردشگری کردستان نیز تغییراتی به وجود آمد و ۱۱ اقامتگاه بوم‌گردی راه‌اندازی شد تا تعداد آنها به ۲۱ مورد برسد همچنین در مجموع در بخش گردشگری برای ۴۳۱ نفر اشتغال ایجاد شد و تعداد افراد شاغل این حوزه در استان به یک هزار و ۶۰۰ نفر افزایش یافت.
چهار دفتر خدمات مسافرتی به دفاتر موجود در استان اضافه شد و با افزایش ۲۸۰ تخت اقامتی تعداد این تخت‌ها به سه هزار و ۵۶۱ مورد رسید ضمن اینکه ۹۴ درصد واحدهای اقامتی نیز استاندارد سازی شدند.

 

طرح‌های مهم سال ۹۸ حوزه آب و فاضلاب

در سفر آذر ماه وزیر نیرو به کردستان در قالب طرح «هر هفته - الف - ب - ایران» چهار طرح مهم را با سرمایه گذاری سه هزار و ۷۳۰ میلیارد ریالی به بهره برداری رسید از جمله این طرح‌ها تصفیه خانه فاضلاب شهرهای بیجار و حسن آباد یاسوکند بود که با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد ریال افتتاح شد.
با افتتاح ۲ تصفیه‌خانه بیحار و حسن آباد یاسوکند، میزان بهره‌مندی از تصفیه فاضلاب از ۶۹ درصد جمعیت به ۷۷ درصد افزایش یافت که بالاترین درصد در سطح کشور و ۲، ۵ برابر میانگین کشوری است.
در این سفر همچنین سامانه انتقال آب سد آزاد و ۴ هزار و ۳۰۰ هکتار شبکه آبیاری به بهره‌برداری رسید که اعتبار هزینه شده برای ساخت آن پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بود و در قالب این طرح پست ۶۳ کیلوولت نیز احداث شده و به بهره‌برداری رسید.
برای احداث سد و سامانه انتقال آب سد آزاد و نیروگاه تلمبه ذخیره ای ۱۲ هزار میلیارد ریال هزینه شد و برای تکمیل آن پنج هزار میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است ضمن اینکه ۴۳۰۰ هکتار از باغات دیم اطراف به آبی تبدیل می‌شوند.
با حضور رضا اردکانیان پنج مجتمع آبرسانی روستایی نیز به بهره‌برداری رسید که با بهره‌برداری از این پنج مجتمع، ۴۴ روستا با جمعیت ۱۸ هزار نفر با اعتبار بیش از ۲۳۰ میلیارد ریال از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند شدند.
این پنج مجتمع در پنج شهرستان مختلف از جمله سنندج مجتمع آرندان با ۶ روستا، مجتمع آبرسانی رستمیان در سقز با هفت روستا، مجتمع شیوه دی بانه با ۲۱ روستا، مجتمع اورامان سروآباد شامل پنج روستا و مجتمع آلی پینک دهگلان با پنج روستا است.

افتتاح کارخانه تولید لوازم خانگی در سقز
کارخانه تولید لوازم خانگی شرکت آیریا ونداد کسری با سرمایه در گردش ۲۰ میلیون یورو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در سقز به بهره‌برداری رسید.
کارخانه لوازم خانگی شرکت آیریا ونداد کسری واقع در شهرک صنعتی سقز، تولیدکننده تلویزیون رنگی ال ای دی، آب سردکن و آب گرم کن دومنظوره، اتوی بخار برقی، چای‌ساز برقی، ساندویچ ساز برقی خانگی است.
میزان اشتغال مستقیم این واحد ۶۸ نفر است و در حال حاضر هفت قلم لوازم خانگی در این واحد تولید می‌شود که با توسعه این واحد برای ۵۰۰ نفر به طور مستقیم در این شهرستان شغل ایجاد خواهد شد ...
همچنین واحد تولیدی لوازم آرایشی و بهداشتی در سقز به بهره‌برداری رسید که در این واحد انواع لوازم آرایشی و بهداشتی تولید می‌شود و ظرفیت تولید سالانه آن ۳۰۰ تُن محصول است ولی اکنون با ظرفیت ۲۰۰ تُن در سال فعالیت خود را شروع کرده است.  برای احداث این واحد تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده تا خط تولید چهار محصول آرایشی و بهداشتی فعال شود البته راه اندازی خط تولید چند محصول دیگر آرایشی در این واحد نیاز به تامین سرمایه دارد.

واحد تولید لامپ کم مصرف در بانه به بهره‌برداری رسید

در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به کردستان همچنین یک واحد تولید لامپ های کم مصرف نیز در بانه به بهره برداری رسید. واحد تولید لامپ‌های کم مصرف تک تاب در سال ۹۷ فعالیت خود را با ۳۰ نفر اشتغالزایی آغاز کرد که با توسعه این واحد برای ۱۰۵ نفر اشتغالزایی ایجاد شد.

برای احداث این واحد تولیدی ۱۱۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده که روزانه ۲۵ هزار لامپ در آن تولید شود و عملیات اجرایی فاز دوم آن نیز با افق ۲۰۰ شغل مستقیم در حال اجرا است که در نیمه دوم سال ۹۹ به بهره برداری می رسد.


 

آغاز عملیات اجرایی ۱۱۶ کیلومتر شبکه فیبرنوری در کردستان
عملیات اجرایی طرح ۱۱۶ کیلومتر شبکه فیبر نوری در روستای حسن‌آباد سنندج با حضور استاندار کردستان، مجری طرح Uso شرکت مخابرات ایران و برخی از مسوولان استانی آغاز شد.
طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار است در مجموع ۳۰۰ کیلومتر فیبر نوری روستایی در استان اجرا شود که در فاز اول ۱۱۶ کیلومتر اجرا خواهد شد.
این طرح برای تامین پهنای باند پایدار و با کیفیت سایت‌های تلفن همراه، اینترنت و مراکز مخابراتی ۳۱ روستای بخش سیروان شهرستان سنندج اجرا می‌شود.
پروژه شبکه فیبر نوری این روستاها از محل اعتبارات طرح uso وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب طرحی به نام توسعه ارتباطات روستایی (تار) با اعتباری بیش از ۱۱۶ میلیارد ریال با همکاری مخابرات استان اجرا می‌شود.
تعداد خانوارهای مشمول این پروژه سه هزار و ۹۴۱ خانوار معادل ۱۳ هزار و ۴۴ نفر و ۱۳ سایت تلفن همراه و ۱۷ مراکز مخابراتی از این پروژه بهره‌مند می‌شوند.

طرح‌های گازرسانی
دهه فجر پارسال ۱۹۸ طرح گازرسانی روستایی و صنعتی در نقاط مختلف کردستان با یک هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار افتتاح یا کلنگ‌زنی شد از این تعداد، ۱۴۳ طرح گازرسانی روستایی در استان به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی و کلنگ زنی ۵۵ طرح نیز آغاز شد.
همزمان با ایام گرامیداشت هفته دولت در سال گذشته۱۵۱ طرح گازرسانی با اعتبار بیش از ۶۱۷ میلیارد ریال در نقاط مختلف استان کردستان افتتاح یا کلنگ زنی شد.

۵۳۱ هزار و ۴۰۳ مشترک از خدمات شرکت گاز کردستان بهره‌مند هستند که ۳۹۴ هزار و ۹۳۴ مشترک در شهرها و ۱۳۶ هزار و ۴۶۹ مورد در روستاها قرار دارند ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۰ درصد جمعیت روستایی استان از خدمات شرکت گاز کردستان بهره‌مند هستند.

۱۴۰ میلیارد ریال به منطقه ویژه اقتصادی بانه اختصاص یافت

در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کردستان، ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی بانه اختصاص داده شد این میزان اعتبار برای راه‌اندازی فاز اول منطقه اقتصادی بانه اختصاص یافت تا زیرساخت‌های آن برای سرمایه‌گذاری آماده شود.

فعالیت اجرایی در فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی بانه به پایان رسیده و با سفر رییس جمهوری به کردستان فاز نخست آن با ۳۵ هکتار مساحت به بهره‌برداری می رسد.

اگر چه در سال ۹۸ و پیش از آن نیز با وجود تمام مشکلات و کمبودها، اقدامات قابل تحسینی در کردستان و در بخش‌های خدمات، زیرساخت و صنعت انجام شده اما می‌طلبد، دولت بیش از گذشته به این استان توجه داشته باشد تا گرد و غبار محرومیت باقی مانده سال‌های پیشین که به دلایل متعددی همچنان بر چهره استان خودنمایی می‌کند، برای همیشه و با سرعت بیشتری زدوده شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha