ارومیه در صدر جدول ابتلا به کرونای آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- ارومیه به عنوان مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر آذربایجان‌غربی، طی حدود یک ماه گذشته به صورت مستمر درگیر بیماری کرونا بوده و با وجود کاهش مبتلایان در ۲ روز نخست فروردین امسال در این شهرستان، روند افزایشی همچنان در آن استمرار داشته‌است.

شهرستانی که جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۴۰ هزار نفر را طبق آخرین سرشماری در خود جای داده و در سال‌های اخیر نیز این جمعیت همواره افزایشی بوده، در موضوع شیوع بیماری کرونا نیز یکی از کانون‌های مهم و افزایشی آذربایجان‌غربی بوده‌است.

در این شهرستان از روز هشتم اسفند سال ۱۳۹۸ که نخستین مورد ابتلا به بیماری کرونا در آن ثبت شد، تاکنون ۱۷۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که متوسط روزانه ابتلا در آن به ۶ نفر می‌رسد.

وضعیت شهرستان ارومیه به نسبت سهم جمعیتی آن از استان و کشور متفاوت است؛ تعداد مبتلایان در ارومیه به نسبت کل مبتلایان استان بیشتر از سهم جمعیتی است.

سهم جمعیتی ارومیه از آذربایجان‌غربی طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، حدود ۳۱ درصد است در حالی که تعداد مبتلایان مرکز استان ۳۵ درصد کل مبتلایان استان را تشکیل می‌دهد.

این در حالی است که سهم جمعیتی ارومیه از کل کشور بیش از یک درصد و سهم مبتلایان این شهرستان از مبتلایان کل کشور، حدود ۰.۶ (شش دهم) درصد است که میزان مناسبی به نظر می‌رسد.

همچنین طبق بررسی آماری، از هر ۶ هزار و ۱۰۰ نفر  جمعیت این شهرستان، یک نفر به کرونا مبتلا شده که آمار خوبی نسبت به کشور به شمار می‌رود زیرا این رقم در کل کشور، یک مورد ابتلا به ازای حدود سه‌هزار و ۳۰۰ نفر است.

ارومیه طی روزهایی که آمار به صورت تفکیکی در ۱۷ شهرستان آذربایجان‌غربی اعلام شده به جز پنج روز همواره بیشترین تعداد مبتلایان را داشته و با فاصله حدود ۱۰۰ نفری از شهرستان دوم، بیشترین مورد ابتلا را نیز در استان به خود اختصاص داده‌است.

بیشترین تعداد مبتلایان در ارومیه در روز ۲۶ اسفند ثبت شده که در این روز، آزمایش ۱۸ نفر در خصوص بیماری کرونا مثبت بود و کمترین تعداد مبتلایان نیز در روز اول فروردین بود که تنها آزمایش سه نفر مثبت اعلام شد.

هرچند طی روزهای ۲۶ اسفند تا اول فروردین، روند نزولی در تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در ارومیه ثبت شد ولی به نظر می رسد در پی همراهی‌نکردن مردم و حضور مستمر در بازار برای خریدهای شب عید، این روند پایدار نماند و از روز دوم فروردین، روند افزایشی در این شهرستان آغاز شد که تاکنون نیز ادامه داشته‌است.

تعداد مبتلایان این شهرستان طی ۱۳ روز از ۲۲ اسفند تا پنجم فروردین به ترتیب هشت، هفت، هفت، ۱۴، ۱۸، ۱۳، ۱۱، هفت، سه، پنج، ۶، هفت و ۱۳ نفر بود که این روند نشان‌دهنده کاهش موقتی و افزایش پس از آن است.

با توجه به اینکه طی روزهای اخیر همواره مردم این شهرستان از فرصت‌ها استفاده کرده و از خانه برای تفریح، دید و بازدید و حضور در تفرجگاه ها و پارک ها خارج شده و به توصیه مسوولان توجه نکرده‌اند، انتظار می‌رود که طی روزهای پایانی هفته جاری و همه روزهای هفته آینده شاهد افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در مرکز استان باشیم.

قطع این زنجیره تنها به همراهی مردم و کاهش سفرهای برون و درون شهری منوط است و مردم باید در این خصوص بیشترین توجه را داشته باشند تا ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل نشود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =