ارائه آمار دقیق مبتلایان و فوتی‌های بیماری کرونا حساسیت و مراقبت مردم را بیشتر می‌کند

مشهد- ایرنا- عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: برخی هنوز کرونا را جدی نگرفته‌اند لذا با ارائه آمار دقیق از مبتلایان و فوتی‌های ناشی از این ویروس باید آنها را هشدار داد و حساسیت‌ها را بیشتر کرد.

شهناز رمارم سه شنبه شب در مصاحبه تلویزیونی با اشاره به عدم توجه برخی شهروندان به توصیه‌های بهداشتی مبنی بر ماندن در خانه، افزود: آمار روزانه مبتلایان به کرونا تنها شامل افرادی می‌شود که از آنها آزمایش گرفته شده است، افراد بسیاری نیز هستند که تاکنون آزمایش نداده یا فوتی‌هایی هستند که بر اثر سندروم حاد تنفسی جان خود را از دست داده و آزمایش از آنها گرفته نشده که به همین خاطر تعدادشان جزو آمار کشته‌های ناشی از ویروس کرونا محسوب نشده است.

وی ادامه داد: شکل گیری رفتار، موضوع روانشناسی و علمی است که در طول زمان شکل می‌گیرد ولی در سیستم آموزشی ما، تمهیدات لازم برای ارائه آموزش عمومی در زمان مقابله و مدیریت بحران اندیشیده نشده است.

وی گفت: بر همین اساس، مردم نمی‌دانند که در زمان بحران‌هایی چون سیل، زلزله، جنگ و بیماری گوش به زنگ رسانه‌های رسمی کشور باشند و توصیه‌ها را رعایت کنند، اگر این آموزش‌ها را داشته باشیم، اجرای قانون و دستورالعمل‌های رسمی کشور محقق می‌شود.

عضو هیات رییسه شورای شهر مشهد افزود: خلاء آموزش صحیح برای مقابله با بحران و نشان دادن رفتار مناسب در چنین مواقعی سبب شده این روزها مردم بحران ناشی از ویروس کرونا را جدی نگیرند.

وی ادامه داد: باید بدانیم که این ویروس در یک قدمی ماست و همه ما را تهدید می‌کند، چه بسا مبتلا به این بیماری هستیم ولی به دلیل قوی بودن سیستم دفاعی بدن ما هنوز خودنمایی نکرده است و در حالی که ناقل ویروس هستیم به دید و بازدید بزرگترها می‌رویم.

وی با بیان اینکه در کشور ما مجازاتی برای عدم رعایت قوانین اجتماعی وجود ندارد، گفت: با پر کردن این خلاء و وضع جریمه برای افرادی که بی‌دلیل در شهر تردد می‌کنند، می توان شرایط را به نوعی کنترل کرد، در شرایطی که درخواست و خواهش کارساز نباشد باید از ابزار تنبیه استفاه کنیم.

رمارم افزود: ظرفیت‌ بیمارستان‌های ما درحال تکمیل شدن است و تجهیز سالن‌های ورزشی و سوله‌های بحران در دستورکار قرار گرفته لذا قبل از اینکه به این مرحله برسیم باید مردم مراقبت کنند.

وی ضمن خداقوت به تمامی کادر درمان و محافظان سلامت مردم که این روزها با جان و دل، شبانه‌روزی در حال تلاش و خدمت‌رسانی هستند، اظهار داشت: عذرخواهیم که با ندانم‌کاری‌ هایمان باعث سنگینی مضاعف کار آنها می‌شویم.

بر اساس آخرین آمار رسمی، شمار مبتلایان قطعی به ویروس کووید ۱۹ عامل بیماری کرونا که نوع بسیار حاد عفونت تنفسی و یک بیماری نوپدید همه‌گیر است در استان خراسان رضوی هزار و ۱۱۴ نفر گزارش شده است.

تعداد جانباختگان در خراسان رضوی بر اثر بیماری کرونا نیز که آزمایش آنها بطور  قطعی مثبت شده  ۱۱۳ نفر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =