سرگردانی ره‌آورد سفر نوروزی به خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- برخی هموطنان به رغم درخواست مکرر مسوولان از مردم برای ماندن در خانه و پرهیز از سفر به خاطر قطع زنجیره شیوع کرونا، عازم خراسان رضوی شدند که این سفر برای آنان سختی و سرگردانی به همراه داشته است.

اغلب مسافران خراسان رضوی قصد خود از سفر به مشهد را زیارت بارگاه منور رضوی اعلام کرده‌اند در حالی که آستان قدس رضوی ورود به صحن و بارگاه حضرت امام رضا (ع) را به منظور مقابله با شیوع کرونا ممنوع کرده است.

درهای حرم مطهر رضوی بسته است

فرماندار مشهد نیز بسته شدن درهای حرم مطهر رضوی را تصمیم سخت برای مسوولان اعلام کرد و گفت: هیچگونه رفت و آمد خودرویی در مشهد به سوی حرم مطهر رضوی صورت نمی‌گیرد زیرا در همه مسیرهای منتهی به آن مکان مقدس در چهار سوی بارگاه منور محدودیت‌هایی ایجاد شده است.  

محمد رضا هاشمی افزود: همچنین محدودیت‌های ترافیکی از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی شهرستان مشهد در مسیر خیابانهای منتهی به حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)  (چهارراه شهدا، چهارراه دانش، چهارراه طبرسی، چهارراه نواب صفوی) برای خودروها اعمال شده است.

وی ادامه داد: همچنین در چارچوب تداوم اقدامات پیشگیرانه از انتقال ویروس و شیوع بیماری کرونا در مشهد نیروهای جمعیت هلال‌احمر، ماموران انتظامی و پلیس راه در مبادی ورودی شهر مستقر شده‌اند. علاوه بر اینها، سلحشوران  قرارگاه شمال شرق ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز هم‌اینک بطور مستمر دست‌اندرکار ضدعفونی خودروها در همین مبادی هستند.

وی گفت: در این راستا سرنشینان خودروها از نظر سلامت عمومی پایش و تب‌سنجی می‌شوند تا اگر افرادی مشکوک به بیماری باشند توسط درمانگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد به درمانگاه انتقال یابند.

مسافران از ورودی شهرها بازگردانده می‌شوند

این محدودیتها برای دیگر شهرستان‌های خراسان رضویی نیز اعمال شد بطوریکه شهرستان ۷۵ هزار نفری درگز در شمال استان با دارا بودن تفرجگاه های طبیعی و زیبا از جمله پارک ملی تندوره اجازه ورود به گردشگران را نداده است.

فرماندار درگز در این خصوص گفت: پست ایست و بازرسی و پایش سلامت در سه محور ورودی به شهرستان و محل پلیس راه شهر درگز پیش از آغاز تعیطلات نوروزی برپا شده و فقط در یک روز ۶۵ دستگاه خودرو متعلق به گردشگران و مسافران غیربومی از ورودی گردنه تیوان مجبور به ترک شهرستان و بازگشت به مبداء خود شدند.

علی فراهی افزود: همه اماکن تفریحی، اقامتی و بازار مرزی این شهرستان هم مرز با جمهوری ترکمنستان به خاطر جلوگیری از شیوع کرونا بسته است لذا مسافران در صورت ورود به درگز سرگردان شده و برای اقامت خود با مشکل مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: در مبادی ورودی علاوه بر اینکه نیروهای مرزبانی و هلال احمر سلامت مسافران را پایش می کنند، عوامل پلیس راه نیز خودروها را از نظر خلافی و صحت مدارک انتظامی بررسی می کنند و متخلفین اعمال قانون می‌شوند.

محمد رضا رجبی مقدم، فرماندار شهرستان سرخس نیز از برپایی سه ایستگاه تب سنجی در مبادی ورودی این شهرستان و پلیس راه شهر سرخس خبر داد و گفت: روزانه از ورود  ۵۰ خودرو غیربومی به سرخس جلوگیری می شود و این افراد با گفت و گو قانع می‌شوند که به مبداء سفر خود بازگردند.

عباسعلی صفایی، فرماندار فریمان نیز گفت: به خاطر قطع زنجیره شیوع کرونا از ورود مسافران غیربومی به این شهر جلوگیری شده و علاوه بر پایش سلامت و تب سنجی، از محور کمربندی بازگردانده می‌شوند.

ورود حدود ۴۵ هزار مسافر به مشهد در یک روز  

هر چند آمار دقیق از تعداد مسافران ورودی به مشهد و خراسان رضوی منتشر نمی شود با این حال به صورت کلی از سوی مسوولان محلی اعلام شده است تعداد مسافران به مشهد ۹۰ درصد کاهش یافته است.

همچنین معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با ارائه آمار مسافران در روز سوم فروردین ماه گفت: در مجموع شمار مسافران ناوگان حمل و نقل ریلی و هوایی به مشهد حدود ۲ هزار نفر بوده است  که این در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از  ۹۰ درصد کاهش یافته است.

محمد صادق براتی افزود: علاوه بر دو هزار مسافر یاد شده در این روز ۱۶ هزار و ۹۵۸ دستگاه خودرو سواری با ۴۲ هزار و ۳۹۵ مسافر به استان وارد شده اند که این میزان ورود خودرو و مسافر با پلاک غیربومی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷۶ درصد کاهش داشته است.

همین آمار روزانه نشان می دهد با وجود کاهش ورود مسافر باز هم هزاران نفر به جاده های منتهی به خراسان رضوی سرازیر شده اند. این تعداد مسافر خطر بازگردانده شدن و ایست و بازرسی های متعدد را نیز تحمل می کنند.

هیچ مهمانپذیری در مشهد مجاز به ارائه خدمت نیست

پیش از آغاز تعطیلات نوروزی همه اقامتگاه ها، تفریحگاه ها و موزه ها در کشورر تعطیل شده بود  تا تجمع انسانی در این مکانها موجب شیوع بیشتر کرونا نشود و مشهد نیز از این قاعده مستثنی نبود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در این خصوص گفت: بر اساس تصمیم‌ ستاد مقابله باکرونا در این استان از روز ۲۴ اسفند ماه با هدف حفاظت از مردم در برابر شیوع بیماری کرونا، اقامت در واحدهای اقامتی رسمی شامل هتل، هتل‌آپارتمان و مهمانپذیرهای این استان تا پایان ایام نوروز ممنوع گردید.

ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: هم اکنون یک هزار و ۱۰۰ واحد اقامت رسمی در این استان فعالیت دارد که بیش از ۹۵ درصد آن‌ها در کلانشهر مشهد واقع است.

وی ادامه داد: ۴۴ واحد اقامتی نیز در پی نظارت‌های مشترک بازرسان این اداره کل و اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس مشهد به علت پذیرش مسافر در شرایطی که واحدهای اقامتی رسمی و غیر رسمی استان تعطیل و از پذیرش مسافر منع شده‌اند، پلمب شدند.

اقامت در سوئیت‌های غیرمجاز

پیگیری خبرنگار ایرنا از واحدهای اقامتی رسمی و غیررسمی در مشهد نشان می دهد آن دسته از مسافرانی که بدون توجه به توصیه ها به مشهد آمده و مکان اقامت ندارند با مشکلات جدی روبرو شده‌اند.

مالک یکی از اقامتگاه های دارای مجوز در محدوده خیابان طبرسی و نزدیک حرم مطهر رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: امسال علاوه بر اینکه مسافر بسیار کم شده است، سوئیت داران مجاز و حتی غیر مجاز از ترس ابتلا به کرونا فعالیت خود را تعطیل کرده و مسافری پذیرش نمی کنند.

رضا عصار افزود: البته اداره اماکن نیز به شدت با واحدهای اقامتی که مسافر پذیرش کنند برخورد می کند لذا گاهی مشاهده شده است برخی زوارکشها مسافران را از این سوئیت به آن سوئیت می برند تا یک واحد اقامتی را متقاعد به پذیرش مسافر نمایند.

دیگر سوئیت دار در حوالی خیابان نواب صفوی در مجاورت حرم مطهر رضوی نیز گفت: با وجود کمبود مسافر پذیرش مسافر به صرفه نیست، شاید روزانه برخی برای اقامت به واحد اقامتی من که دارای مجوز است مراجعه کنند اما از پذیرش آنها خودداری می‌کنم.

وی افزود: اغلب این مسافران با قدری معطلی ناچار هستند در سوئیت‌های فاقد مجوز اسکان یابند که شبی حدود ۵۰۰ هزار ریال باید برای آن پرداخت کنند.

بر اساس آخرین آمار رسمی، شمار مبتلایان قطعی به ویروس کووید ۱۹ عامل بیماری کرونا که نوع بسیار حاد عفونت تنفسی و یک بیماری نوپدید همه‌گیر است در استان خراسان رضوی هزار و ۱۱۴ نفر گزارش شده است.
تعداد جانباختگان در خراسان رضوی بر اثر بیماری کرونا نیز که آزمایش آنها بطور  قطعی مثبت شده  ۱۱۳ نفر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =