۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۱
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83726432
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده پوتین: آمریکا بدنبال فشار بر دولت افغانستان است

مسکو - ایرنا - نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان اعلام کرد: آمریکا با هدف فشار بر دولت افغانستان میزان کمک‌های مالی خود به این کشور را کاهش داده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «ضمیر کابولوف» رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه گفت: روسیه اظهارات مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مورد کاهش کمک های این کشور به افغانستان را عاملی برای فشار بر دولت این کشور قلمداد می کند .

پمپئو روز دوشنبه اعلام کرد که واشنگتن کمک های خود به افغانستان را به میزان یک میلیارد دلار پس از شکست مذاکرات برای تشکیل دولت جدید در افغانستان کاهش می‌دهد.  

کابولوف گفت: این ابزار فشار بر دو طرف در افغانستان است. منظورم اشرف غنی و عبدالله عبدالله است که پمپئو نتوانست آنها را آشتی دهد.

نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت: از قرار معلوم آنها پیشنهادی را که ارائه شده بود نپذیرفتند. اگر این واقعیت داشته باشد اقدام آمریکا نشان دهنده بیزاری آنها از مسئولان افغانستان است.

اشرف غنی و عبدالله عبدالله پس از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خود را برنده این انتخابات اعلام کرده و دولت موازی تشکیل دادند. 

 به گفته کابولوف، فقط در آینده می‌توان این اقدام آمریکا را ارزیابی کرد که تا چه اندازه درست بوده است.

 مقام روس همچنین گفت که وزارت خارجه روسیه از همه طرف‌های سیاسی مسئول در افغانستان می‌خواهد اختلافات را کنار گذاشته و حکومت مورد قبول همه در این کشور تشکیل دهند.

 وی این را نیز گفت که روسیه از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای خود از افغانستان که پمپئو اخیرا از آن سخن گفت، حمایت می کند. 

کابولوف در این باره افزود: ایالات متحده در این مقطع که به اجرای تعهدات خود بر اساس توافقنامه آمریکا و گروه طالبان در دوحه می پردازد، عاقلانه رفتار می کند. 

آمریکا و گروه طالبان روز ۲۹ ماه فوریه در پایتخت قطر توافقنامه ای را امضا کردند که در آن خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و آغاز گفت وگوهای بین طرف های افغانی پیش بینی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =