۵ قرارگاه سپاه برای کمک به سیل‌زده‌های کرمان آماده‌باش هستند

جیرفت - ایرنا - فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان از آماده‌باش پنج قرارگاه برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده خبر داد.

سردار حسین معروفی روز سه‌شنبه در بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان رودبارجنوب اظهار داشت: از نخستین روز سال نو با توجه به پیش‌بینی‌ها به همه فرماندهان سپاه در سراسر استان آماده‌باش زدیم به‌ خصوص در جنوب و غرب استان و در این راستا پنج قرارگاه تشکیل دادیم و تمامی امکانات در حالت آماده‌باش بودند.

وی با بیان اینکه با قرارگاه خاتم‌الانبیاء در استان و همچنین نیروی زمینی هم برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده هماهنگ شده، تصریح کرد: روز گذشته که سیل در منطقه اتفاق افتاد، اولین کاری که مقرر شد انجام شود این بود که مسیر ورودی آب کنترل و از مردم کمک گرفته شود.

وی با بیان اینکه کسانی که لودر و بیل مکانیکی داشتند مسیر آب کهنوج را باز کردند که آب سریعتر از شهر خارج شود، بیان داشت: شب گذشته که حرکت آب در منطقه رودبار و زهکلوت زیاد شد نیروها به منطقه اعزام شدند.

سردار معروفی با اشاره به اینکه فرمانده کل سپاه پاسداران از جزئیات حادثه مطلع هستند، افزود: همه دستگاه‌های قرارگاه خاتم‌الانبیاء آماده برای حرکت به سمت جیرفت و کهنوج و جنوب کرمان هستند و قرارگاه قدس نیز یک دستگاه بولدزر به همراه امکاناتی همچون چادر، پتو و مواد غذایی به منطقه اعزام کرده است.

وی بیان داشت: دستگاه‌های مهندسی لشکر ۴۱ ثارالله استان کرمان نیز به سمت منطقه در حال حرکت بوده و یک دستگاه بالگرد از نیروی دریایی هماهنگ کردیم که برای امدادرسانی در کهنوج مستقر می‌شود.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان تصریح کرد: موضوع سیل را جدی گرفتیم و جدای از بحث امدادرسانی به مردم، می‌خواهیم ورودی و خروجی‌های آب به سمت منطقه زهکلوت را کنترل کنیم و دستگاه‌های سپاه را در منطقه نگه می‌داریم و با مدیریت بحران استان هماهنگ کردیم که بالادست ورودی آب را در منطقه برای همیشه اصلاح کنیم که مردم دچار این مشکلات نشوند.

به گفته سعید برخوری رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، سیلاب پنج هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزان این منطقه وارد کرده است.

علی احمدی مدیرکل دامپزشکی جنوب استان کرمان هم از تلف شدن بیش از ۲ هزار راس دام بر اثر سیل در این منطقه خبر داد.

جنوب کرمان با جمعیت یک میلیون نفر از شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج، فاریاب و رودبار جنوب تشکیل شده است.