آمریکا با ادامه تحریم‌ها، اقدام‌های ظالمانه خود را دنبال می‌کند

تهران - ایرنا - آمریکا با ادامه دادن به سیاست غیر انسانی و مخرب خود از طریق اعمال تحریم‌ها و افزایش بودجه نظامی خود به جای لغو تحریم‌ها و اختصاص بودجه برای کمک به بحران بهداشت عمومی اقدامی ظالمانه انجام می‌دهد.

پس از انتشار مصاحبه اختصاصی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با روزنامه فولیا سان پائولو، برخی از رسانه های برزیلی نسبت به موضوع تحریم ها در شرایط مبارزه ایران با بیماری کرونا واکنش نشان دادند.

نشریه جنبش انقلابی کارگران با مقاله‌ای با عنوان "تحریم ها علیه ایران را لغو کنید" می نویسد: تحریم ها جدید نیستند اما در وسط فاجعه کرونا، تحریم‌ها موجب بروز فاجعه انسانی در کشوری مانند ایران می شود. سوسیالیستها در آمریکا باید قویا آن را محکوم کرده و لغو فوری تحریم ها را خواستار شوند.
 

 کیانوش جهانپور از مسئولان وزارت بهداشت می گوید: بر اساس اطلاعات ما هر ۱۰ د قیقه یک نفر از ویروس می میرد و هر ساعت ۵۰ نفر به ویروس مبتلا می شود.

اقدامات ایران رشد همه گیری ویروس را به دلیل ضعیف بودن زیرساخت‌ها و شرایط بد اقتصادی که حتی قبل از شیوع ویروس به دلیل تحریم‌های آمریکا، ایران با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد، کاهش نیافته است. به وضعیت موجود این حقیقت را اضافه کنید که دولت ترامپ تحریم‌های جدید را علیه ایران اعمال می کند. به رغم تولید ماسک و مواد ضد عفونی کننده در ایران، در این اقلام کمبود وجود دارد و عرضه آنها با سختی انجام می‌شود.

با تحریم های آمریکا صادرات نفت و واردات دارو و تجهیزات پزشکی و غذا به عنوان یک ضرورت فوری برای مبارزه با بیماری، این بیماری در ایران در حال شیوع گسترده است.

 در ماه سپتامبر گذشته ترامپ بانک مرکزی ایران را در لیست تروریستی قرار داد و از لیست موارد استثناء حقوق بشری خارج کرد. این امر موجب آسیب بسیار جدی به تجارت اقلام حقوق بشری شد. بدون شک، تروریستی اعلام کردن بانک مرکزی ایران تلاشی بود از سوی آمریکا برای خفه کردن اقدامات حقوق بشری و این تحریم‌ها نباید در بدترین وضعیت زمانی اعمال بشوند. باید گفت آمریکا با ادامه دادن به سیاست غیر انسانی و مخرب خود از طریق اعمال تحریم‌ها و افزایش بودجه نظامی خود به جای لغو تحریم‌ها و اختصاص بودجه برای کمک به بحران بهداشت عمومی اقدامی ظالمانه انجام می‌دهد.

همچنین موسسه تحقیقاتی Unisinos شهر سان لئوپولد در مقاله‌ای با عنوان ایالات متحده آمریکا تحریم‌ها را علیه ایران لغو کنید، می نویسد: خبر غیر قابل باور بود که وزارت امورخارجه آمریکا سه شنبه گذشته اقدامات جدیدی را برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد. در حالی که این کشور از تبعات بسیار بد شیوع ویروس کرونا رنج می‌برد. گویا از نظر آمریکا وضعیت اضطراری بهداشت جهانی برای متوقف کردن تلاش هایش برای جنگ اقتصادی با ایران کافی نیست. کندی دولت مرتبط با فقدان منابع بهداشتی و اقتصادی است که به تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده مرتبط است.

 هر چند تحریم‌های اخیر آمریکا اثرات کمتری در مقایسه با تحریم‌های قبلی دارد اما نشان می‌دهد ایالات متحده هیچ قصدی برای تعلیق آنها جهت کمک به فاجعه انسانی که در ایران در حال رخ دادن است ندارد. استدلال آمریکا این است که این تحریم‌ها تاثیری بر عرضه و حمل و نقل اقلام دارویی ندارد. در حالی که به گفته مهدی حسن یک کارشناس، این گفته‌ها هیچ ارزشی ندارد چرا که بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی و آمریکایی از ترس تحریم‌های آتی دولت آمریکا از انعقاد قراردادهای تجاری با ایران امتناع می ورزند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =