کنترل کرونا در صورت بی‌توجهی مردم تا شهریور طول می‌کشد

شاهرود - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه زمان تقریبی مهار همه‌گیری ویروس کرونا در بهترین حالت اردیبهشت است ، ادامه داد: در صورت رعایت نکردن توصیه‌های پزشکی از سوی مردم، شهریور به شرایط کنترل این ویروس مانند شهر ووهان چین خواهیم رسید.

رضا چمن روز سه شنبه افزود : تاکنون ۲۳۷ تن از مبتلایان به ویروس کرونا در شاهرود بهبود یافتند ، از نمونه های دریافتی نتیجه ۳۱۸ مورد آزمایشگاهی مبتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شده است.

وی تاکید کرد: راهبرد تعطیلی مراکز آموزشی مانند دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش و همچنین برگزار نشدن  نمازهای جمعه و جماعات و ممنوعیت برگزاری کلیه گردهمایی‌ها و تجمعات باید تا نیمه اردیبهشت ماه استمرار یابد.

به گفته وی  ۸۵ درصد فوت شدگان شرق استان سمنان بیماری های مزمن زمینه ای داشتند که از شایع‌ترین این بیماری‌ها می‌توان به بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه ماندن در خانه برای قطع زنجیره شیوع کرونا ضروری است، تاکید کرد: شهروندان پرهیز از مسافرت و لغو هرگونه دید و بازدید، برگزار نکردن هر گونه محفل و مجلس، محافظت از ترشحات مجاری تنفسی به ویژه هنگام سرفه و عطسه، رعایت فاصله یک متر از دیگران به خصوص کسانی که علائم بالینی دارند، شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون و رعایت نظافت و پاکیزگی اشیاء، لباس، اجسام و محیط پیرامون را در دستور کار خود قرار دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از شهروندان خواست مراقبت از گروه های آسیب پذیر به ویژه سالمندان و کسانی که بیماری های مزمن زمینه ای دارند را نیز مدنظر داشته باشند.

چمن همچنین از مردم خواست با تکمیل اطلاعات خود در سامانه salamat.gov.ir به حفظ سلامت خود، خانواده و اطرافیان کمک کنند.

بر اساس آمار تا روز گذشته پاسخ آزمایش ۳۰۶ تن از مبتلایان به این ویروس در شاهرود مثبت اعلام شده بود که از این تعداد ۴۳ تن فوت کردند و  ۲۳۰ تن حدود ۷۵ درصد از مبتلایان بهبود یافتند.

میانگین سن موارد مبتلایان در این شهرستان ۵۹ سال بوده و از لحاظ تفکیک جنسی مبتلایان، ۵۵/۲ درصد مرد و ۴۴/۸درصد زن گزارش شده است.

 تعطیلی آرایشگاه‌ها، واحدهای صنفی غیر ضروری و محدودیت های ترافیکی در این شهر از هفته گذشته اجرا می شود.

به گفته سخنگوی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا تا ظهر امروز ۲۴ هزار و ۸۱۱ تن در کشور مبتلا به این ویروس شده که از این تعداد یکهزار و ۹۳۴ تن فوت و هشت هزار و ۹۳۱ تن بهبود یافتند.

میانگین سنی مبتلایان به این ویروس در کشور حدود ۵۹ سال و میانگین سنی در گذشتگان حدود ۶۴ سال است.

بر اساس آخرین آمار، استان سمنان به نسبت جمعیت در صدر جدول مبتلایان کشور قرار گرفته و تاکنون ۶۶۱ تن به این ویروس گرفتار هستند.

ویروس کرونا در بیش از ١٩٠ کشور جهان شیوع یافته است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =