اشرف غنی:کاهش کمک های آمریکا بر زندگی افغان ها تاثیری ندارد

کابل - ایرنا - رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به قطع کمک یک میلیارد دلاری آمریکا اعلام کرد که کاهش این کمک ها تاثیری بر زندگی مردم و بخش های توسعه ای و اقتصادی این کشور نخواهد داشت.

اشرف غنی از گروه طالبان خواست که برای مبارزه با ویروس کرونا و تأمین صلح، آتش بس اعلام کنند و در غیر این صورت اگر بر اثر گسترش ویروس کرونا فاجعه ای در کشور رخ دهد مسئول آن طالبان و کشورهای حامی آنها خواهند بود.

وی گفت: بحث های ما با وزیرخارجه امریکا در حول محور صلح و تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در فضای مثبت و سازنده صورت گرفت.

رئیس جمهوری افغانستان افزود: از آنجایی که آمریکا به عنوان شریک بنیادی و مهم افغانستان از پیچیده گی های روند صلح با خبر است ما مشورت های نزدیک و مداوم خود را بخاطر تقویت و موفقیت این روند ادامه خواهیم داد.

به گفته غنی، صلح خواست فرد فرد ملت افغانستان است. کسانی بر ضد صلح اند که به جای آتش بس تاکید بر کشتار دارند.

وی گفت که مذاکره با پمپئو مثبت و سازنده بوده و از آماده گی آمریکا بخاطر همکاری مالی شان در مهار و مدیریت بحران کرونا در افغانستان استقبال نموده و از آنها قدردانی می کنیم. 

عبدالله عبدالله هم در اطلاعیه ای نوشته است که مایک پمپئو وزیر خارجه‌ آمریکا در شرایط بحران جهانی کرونا به افغانستان سفر کرد که ما از این اقدام وی استقبال می کنیم.

وی افزود: این سفر فرصتی را برای حل بحران موجود ایجاد کرد اما متأسفانه از این فرصت به خوبی استفاده نشده است.

در اطلاعیه ای عبدالله آمده است که آمریکا مبنی بر ضرورت جدی و فوری حل بحران موجود توسط رهبران سیاسی افغان تلاش و بر فوریت این موضوع تأکید کرد.

وی از همکاری آمریکا برای افغانستان و تلاش برای مذاکرات بین الافغانی به ‌منظور تأمین صلح عادلانه و پایدار قدردانی کرده و تاکید کرده است که ادامه این همکاری ها در راستای تامین منافع ملی و آوردن صلح در کشور، برای مردم ما اهمیت ویژه دارد.

در اطلاعیه عبدالله آمده است: به مردم افغانستان اطمینان می ‌دهم که ما راه حل مشکلات کنونی را در گفت وگو و مذاکره می ‌دانیم و در عین حال تأمین صلح در کشور، با حفظ سلامت و بی ‌طرفی کامل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در هر شرایط برای ما اولویت دارد.

این اظهارات امروز اشرف غنی و عبدالله درحالی صورت گرفت که وزارت خارجه آمریکا پس از سفر مایک پمپئو اعلام کرد که یک میلیارد دلار کمک های خود به افغانستان را قطع می کند و در سال آینده میلادی نیز یک میلیارد دیگر را نیز قطع خواهد کرد.

در اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که این کشور در باره پروژه های بازسازی و توسعه ای خود در افغانستان نیز تجدید نظر خواهد کرد و عملکرد عبدالله و اشرف غنی را در رابطه به بحران سیاسی کنونی به ضرر منافع ملی آمریکا خوانده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha