کرونا، آفرودی‌ها را به خیابان‌های شهر کشاند

تهران- ایرنا- نیروهای داوطلب «آفرود» هیات موتور سواری و اتومبیلرانی اراک با بازسازی و احیای خودروهای «یونیماگ مه‌پاش»، جهت سمپاشی و ضدعفونی معابر عمومی شهر به گروه‌های مردمی مبارزه با کرونا پیوستند.

وجود نیروهای داوطلب مردمی در شرایط بحران و کمک به حاکمیت، یکی از پتانسیل‌های اصلی فرهنگ ایرانی است که بارها در تاریخ معاصر شاهد حضور موثر و فعالیت آن‌ها بوده‌ایم. شیوع کرونا این‌بار هم با حضور و فعالیت مستمر نیروهای داوطلب مردمی شکل جدی‌تر و کاربردی‌تری به خود گرفته است. درواقع ایده تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی به دستور بنیانگذار انقلاب، این بار در بین کشاورزان و جوانان در گروه‌های مختلف ورزشی، مذهبی و ... به بار نشسته است. حضور همه جانبه مردم در عرصه‌های مختلف و در کنار نهادهای حاکمیت برای کنترل و مهار کرونا چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. عرصه فضای مجازی هم دقیقاً به میدانی بدل شده که فعالیت این گروه‌ها را به خوبی بازتاب می‌دهد.

یکی از اقدامات جالب در زمینه فعالیت داوطلبانه مردم در مهار کرونا استفاده از تمام ظرفیت‌هاست. به عنوان مثال کانال تلگرامی «گلیجرد» در استان مرکزی نوشت: نیروهای داوطلب «آفرود» هیات موتور سواری و اتومبیلرانی اراک  با بازسازی و احیای خودروهای «یونیماگ مه‌پاش» که -سال‌ها پیش در این استان از رده خارج شده بودند- برای ضدعفونی کردن اصولی معابر مورد بهره‌برداری قرار گرفته و قرار است تا به زودی دو دستگاه دیگر هم برای استفاده، بازسازی شوند. با شروع فعالیت خودرو یونیماگ که با نیروی انسانی بسیار کم، کار ضدعفونی محیط شهری را تسهیل می‌کند، در وقت و مصرف مواد ضدعفونی صرفه جویی خوبی پدید آمده؛ ضمن این‌که اجرای اصولی این کار هم موجب کاهش ابتلای افراد می‌شود.

گروه تلگرامی « اخبار سازمان های مردم‌ نهاد جوانان کشور» در استان چهار محال بختیاری هم در شبکه مجازی خود اعلام کرده که گروه جهادی فانوس با همکاری حوزه حضرت رسول(ص)، کمیته آفرود و خانه جوان استان با ۸دستگاه سمپاش کولی داخل آپارتمان‌های محلات را ضد عفونی می‌کنند.

در اخبار دیگری از کانال‌های تلگرامی روستاهای بخش «اشترینان شهرستان بروجرد» هم حضور داوطلبانه مردم و کشاورزان در کنار دهیاران و سایر نیروهای نظامی، به شکلی محسوس خود نمایی می‌کند. بنا بر اخبار و اطلاعات به دست آمده از این کانال‌های تلگرامی، تعدادی از ماشین آلات سنگین، تراکتور و وانت توسط اهالی روستاها آماده شده و دهیاران به همراه ساکنان محلی و با حضور مسئولان مربوطه از جمله بخشدار این منطقه، به ضد عفونی ۳۹ روستا پرداخته‌اند.

به گفته «مقداد صارمی» بخشدار اشترینان، به دلیل محدودیت در امکانات ضد عفونی معابر، بخشداری و نهادهای بهداشتی تنها مواد ضدعفونی را در اختیار این افراد گذاشته و سایر امور به دست خود مردم و با نظارت نهادهای مربوطه صورت می‌گیرد. به گفته وی این همراهی تنها به بخش مردمی و نهادهای مدنی از جمله «هیئت‌های اندیشه‌ورز» روستاها ختم نشده و بسیاری از نهادها از جمله «تیپ ۲۴ بعثت سپاه پاسداران»، نیروهای بسیج و شهرداری این شهر هم در کنار مردم مشغول به انجام خدمت بوده‌اند.

جالب اینجاست کلیه اقدامات انجام شده در این زمینه که توسط شهروندان به شکلی متناوب در حال انجام است، بدون استفاده از روش های سلبی و قضایی مدیریت شده و هیچ‌گونه هزینه‌ای برای نهادهای حاکمیتی و بهداشتی در پی نداشته است. این امر نشان از ظرفیت بالای فرهنگی منطقه و شناخت آن از جانب مسئولان است که در جای خود مهم و قابل استناد می‌باشد.

حضور مردم در شرایط بحرانی آن هم در حالی‌که شهروندان بسیاری از کشورهای جهان برای در امان ماندن از این بیماری ترجیح می‌دهند تا در خانه خود بمانند و یا فروشگاه‌های تامین کننده مایحتاج عمومی را به معنای واقعی کلمه غارت کنند، می‌تواند جای تامل بسیاری داشته باشد. این دست فعالیت‌ها از جمله ظرفیت‌های مهمی است که در راستای جلب اعتماد عمومی و ترمیم بسیاری از کاستی‌ها در روابط حاکمیت و شهروندان در سال‌های اخیر، بسیار موثر و مفید واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =