بارش‌های اخیر تاثیری بر میزان ذخیره سد زاینده‌رود نداشته است

اصفهان - ایرنا - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: بارش‌های اخیر حوضه آبریز زاینده‌رود ۶۰ میلی متر بود و تاثیر چندانی بر میزان ذخیره سد نداشته است.

حسن ساسانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: همچنین پیش بینی‌ها حاکی است که بارش‌های روزهای آینده بر خلاف سایر نقاط کشور در حوضه آبریز زاینده‌رود کمتر از نُرمال است.

وی مقدار بارش‌ها در سرشاخه‌های زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۹۸) تاکنون را ۹۰۲ میلی متر اعلام و تصریح کرد: بارش‌های ایستگاه اندازه‌گیری مذکور در سال قبل یک هزار و ۵۳۰ و برای متوسط بلند مدت یک هزار و ۱۰۸ میلی متر ثبت شد که نشان می‌دهد نسبت به پارسال با کاهش ۴۲ درصدی و در مقایسه با متوسط بلند مدت با کاهش ۱۹ درصدی بارندگی روبه رو هستیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: ذخیره کنونی سد زاینده رود ۳۸۸ میلون متر مکعب، ورودی و خروجی به ترتیب ۷۲ و ۱۶ متر مکعب بر ثانیه است.

ساسانی خاطرنشان کرد: با بارندگی روزهای گذشته و ایجاد رطوبت در خاک در مزارع کشاورزی منطقه، توزیع آب کشاورزی در نوبت بعدی بر اساس تصمیم شورای هماهنگی خواهد بود.

معاون شرکت آب منطقه‌ای اصفهان جلوگیری در اِسراف آب را خواستار شد و گفت: از مردم می‌خواهیم در عین حال که اقداماتی برای حفظ سلامتی خود و مقابله با کرونا انجام می‌دهند صرفه جویی را هم لحاظ کنند تا در ماه‌های پیش رو شرایط بحرانی از لحاظ کمبود منابع آبی رخ ندهد.

زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی مؤثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه مرکزی کشورمان و هستی تالاب گاوخونی داشته است، در دهه‌های اخیر به علت کمبود بارش‌ها، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت به یک رودخانه فصلی تبدیل شد و در پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
کاهش چشمگیر منابع‌ آبی و خشکی زاینده‌رود اکنون در صدر چالش‌های فراروی این استان نظیر آلودگی هوا، ترافیک، فرونشست زمین و زیست محیطی است که به تاکید کارشناسان و مسوولان امر باید برای برون‌رفت این معضل اساسی فراگیر برنامه‌ریزی علمی و عملی پایدار با اجرای طرح‌های تامین آب صورت گیرد.

سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور و تامین کننده آب شُرب و بهداشت، محیط زیست،، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =