بیم و امید سیستان و بلوچستانی‌ها از بارندگی‌ها

زاهدان- ایرنا- بارندگی‌ها و خروش سیل ۲ روز اخیر در سیستان و بلوچستان در کنار شادمانی مردم کویرنشین این دیار، مشکلاتی نیز به همراه داشت و امید و نگرانی را توامان به ارمغان آورد.

 ریزش باران رحمت الهی در نخستین روزهای فروردین موجب خرسندی و شعف قشرهای مختلف مردم سیستان و بلوچستان شد و در این میان سهم خوشحالی کشاورزان از این بارش ها بیش از سایرین بود.
کشاورزان این دیار در سال های اخیر به علت کمبود نزولات جوی دچار خسران و زیان های زیادی شده و برداشت محصولات آنان افت چشمگیری پیدا کرده بود.

بارندگی های بهاره گرچه شادی و خوشحالی را مهمان مردم سرزمین نخل و آفتاب کرد اما با جاری شدن سیلاب خسارت هایی نیز به منازل مسکونی، بخش کشاورزی و امور زیربنایی وارد کرد و فوت ۲ نفر از شهروندان نیکشهری و سربازی را سبب شد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی بیشترین بارش‌های ۲ روز گذشته در سیستان و بلوچستان با ۸۹.۴ میلی‌متر در «چانف» نیکشهر، ۷۸ میلی‌متر در «ساربوگ» قصرقند، ۷۱.۵ میلی‌متر در «درودی نرون» خاش، ۶۷ میلی متر «پیپ» نیکشهر، ۶۳ «همت آباد کورین» زاهدان، ۶۲.۵ «توتان» نیکشهر، ۶۱ بنت نیکشهر، ۶۰ «دستگرد» نیکشهر و ۵۸.۵ میلی متر در «میرآباد» زاهدان گزارش شده است.

 براثر بارندگی‌های شدید ۲ روز گذشته در سیستان و بلوچستان ۱۱ مسیر ارتباطی در جنوب این استان بسته و راه ارتباطی ۹۱ روستای شهرستان‌های میرجاوه و تفتان  و ۴۰ روستای شهرستان دشتیاری قطع شد.

همچنین بارندگی ۲ شب گذشته و طغیان رودخانه‌های فصلی سبب تخریب سه دهنه پل در محور ارتباطی بزمان به بم و بسته شدن راه ارتباطی ایرانشهر - بم شد.

بارندگی در ۱۴۲ نقطه سیستان و بلوچستان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت سامانه بارشی که از ابتدای هفته ۲۲ شهرستان و ۱۴۲ نقطه این استان را فرا گرفته بود، پایان یافت.
محسن حیدری اظهار داشت: فعالیت این سامانه از روز شنبه گذشته در بخش هایی از استان آغاز شد و رفته رفته سطح استان را دربرگرفت.
وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های هواشناسی و بارانسنجی استان در ۷۲ ساعت گذشته از ۱۴۲ نقطه استان بارندگی گزارش شده که بارش های ۲۳ نقطه در ۹ شهرستان بیش از ۵۰ میلی متر بوده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: به طور کلی از ۱۶ ایستگاه بارانسنجی توابع زاهدان و میرجاوه، ۲۵ ایستگاه توابع سراوان، مهرستان و سیب سوران، ۲۱ ایستگاه از توابع چابهار، کنارک و راسک، ۳۸ ایستگاه از توابع ایرانشهر نیکشهر، قصرقند، فنوج و دلگان، ۲۵ ایستگاه از توابع خاش و ۱۷ ایستگاه در شمال استان بارندگی گزارش شده است.
وی افزود: در مجموع بارش های ۸۳ نقطه سیستان و بلوچستان بیش از ۲۰ میلی متر بوده است.

ذخیره ۴۴ میلیون مترمکعب آب در پشت سدهای سیستان و بلوچستان

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: ۴۴ میلیون متر مکعب آب در پی بارندگی‌ها و سیلاب‌های چند روز اخیر در پشت سدهای جنوب این استان ذخیره شده است.

محمد دلمرادی  اظهارداشت: بر اثر این بارش‌ها تاکنون ٢٥ میلیون مترمکعب در سد زیردان چابهار، ١٧ میلیون مترمکعب در سد پیشین سرباز و ٢ میلیون مترمکعب در سد خیرآباد نیکشهر ذخیره شد.

وی بیان کرد: بر اثر بارش و سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان سد خیرآباد شهرستان نیکشهر برای دومین بار در چند ماه اخیر سر ریز کرده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: از مجموع ۲۲ سد در دست بهره‌برداری در این استان هفت سد مخزنی و ۱۵ سد تغذیه‌ای است.
وی اظهارداشت: مهمترین سدهای در دست ساخت سیستان و بلوچستان شامل سد مخزنی کهیر(کنارک) با حجم ۳۱۴ میلیون متر مکعب، سد تغذیه‌ای گوهرکوه(خاش) با حجم ۱۰ میلیون متر مکعب و سد شهری کور (مهرستان) با حجم ۱۰۳ میلیون متر مکعب است.
دلمرادی خاطر نشان کرد: با ساخت این سدها ظرفیت ذخیره سازی سدهای سیستان و بلوچستان به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت.

اسکان ۱۲۰ سیل زده سیستان و بلوچستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: ۱۶۰ آسیب‌دیده سیلاب در شهرستان‌های دلگان، سراوان، خاش و چابهار از روز گذشته تاکنون توسط نیروهای هلال احمر اسکان اضطراری داده شدند.

رسول راشکی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همزمان با بارندگی‌های رگباری در چند روز اخیر هفت روستای شهرستان‌های یادشده درگیر سیلاب شدند که با تلاش نیروهای هلال احمر ساکنان این مناطق اسکان اضطراری یافتند.

وی ادامه داد: ۱۲ تیم متشکل از ۸۴ نفر از نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر در این مدت به خدمات‌رسانی به هموطنان سیلزده جنوب سیستان و بلوچستان مشغول شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان توزیع ۲۹ دستگاه چادر، ۲۰۰ تخته پتو، هزار و ۲۵۰ بطری آب معدنی، ۱۵۶ سبد غذایی و ۹۸ تخته موکت را از جمله اقلام توزیع شده بین‌ سیلزدگان جنوب این استان عنوان کرد. 

سیل ۱۱ مسیر ارتباطی سیستان و بلوچستان را بست

فرمانده پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ۷ مسیر بسته شده ناشی از سیلاب در جنوب این استان با فروکش کردن آب بازگشایی شد.

سرهنگ یداله ستوده اظهار داشت: هم‌اینک مسیرهای فنوج - بنت، کتیج - رمشک، کتیج - جلگه چاه هاشم، نیکشهر - قصرقند، دلگان - زهکلوت، ایرانشهر- بم و دلگان - ایرانشهر بازگشایی شده است.

وی بیان کرد: مسیرهای زهکلوت- دلگان، فنوج - اسپکه، ایرانشهر - مهرستان و جلگه - بهشت آباد در جنوب سیستان و بلوچستان همچنان بسته است.

فرمانده پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سیلاب ۲ روز اخیر سبب بسته شدن ۱۱ مسیر ارتباطی در جنوب  این استان شد، گفت: با وجود بازگشایی محورهای ایرانشهر- بم و ایرانشهر دلگان با توجه به لغزنده بودن جاده ضروری است رانندگان با احتیاط تردد کنند.

خسارت ۱۰۴ میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب ۲ روز اخیر در جنوب این استان بیش‌از ۴۰۱ میلیارد و۵۵۳ میلیون ریال به بخش کشاورزی شهرستان‌های قصرقند، سرباز، نیکشهر، خاش و فنوج خسارت وارد کرد.

غلام‌حیدر زورقی اظهار داشت: در سیلاب اخیر آسیب جدی به واحدهای تولیدی و زیر ساخت‌های بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان وارد شده است.

وی ادامه داد: ۶ هزار و ۱۳۷ هکتار از زمین‌های کشاورزی و هزار و ۲۸۲ هکتار از باغات میوه سیستان و بلوچستان در بارندگی‌های اخیر خسارت دید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تخریب ۱۴۷حلقه چاه، ۹۳رشته قنات، ۵۵ کیلومتر انتقال آب با کانال و لوله، پنج باب استخر ذخیره آب، ۲ ایستگاه پمپاژ و هشت مورد بند و سازه آبخیزداری را از دیگر خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی این استان عنوان کرد.

زورقی گفت: همچنین ۵۵ واحد دامداری روستایی در این سیلاب خسارت دیدند و ۶۴۱ راس دام سبک و سنگین تلف شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =