اصناف در ایام کرونایی، نقش بسزایی دارند

تهران- ایرنا- اصناف تجاری کشور، به دلیل شیوع بیماری کرونا طی اقدامی مشترک واحدهای خود را تعطیل نمودند،که این اقدام با وجود ضربه سنگین به موقعیت شغلی و میزان درآمد قابل تحسین است.

جامعه ارگانیک، به تعبیر «دورکیم» جامعه‌شناس فرانسوی یکی از شاخص‌های زندگی در دوران مدرن است. در این جامعه نمی‌توان منکر اهمیت و نقش حتی کوچک‌ترین بخش از اجزای آن بود. به عبارتی همه اجزا در کنار یکدیگر می‌توانند نقش آفرینی کرده و کلیت جامعه را به پیش ببرند. با این رویکرد شاید بتوان اصناف تجاری را به عنوان یکی از  اجزای مهم جامعه که همیشه در حال ارائه انواع خدمات هستند، نام برد.

اصناف تجاری از تعمیرکار تا فروشگاه‌های مواد غذایی و بازار و ... همگی نقش مهمی در رونق تجاری و اقتصادی کشور دارند. اما باید در نظر داشت در ایام کنونی که جامعه ایران با بحرانی به نام کرونا روبروست، این مشاغل به همان اندازه که می‌توانند ارائه دهنده خدمات به جامعه باشند، به همان میزان هم مستعد گسترش این بیماری هم هستند.

به همین دلیل در بسیاری از شهرهای ایران، علیرغم وضعیت نابسامان اقتصادی و تنگناهای مالی برای اصناف تجاری، بسیاری از آن‌ها در پویشی همگام و هماهنگ با سایرین، تصمیم به تعطیلی صنف خود گرفتند.

چنانچه کانال تلگرامی «پایگاه خبری نگاه ساری» به نقل از «رضایی» فرماندار ساری اعلام کرد: با توجه به ابلاغیه ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور و با هماهنگی اتحادیه‌های امور صنفی و اتاق اصناف شهرستان ساری مقرر شد اصنافی که در تامین مایحتاج روزمره و ضروری مردم نقش دارند، با رعایت موارد بهداشتی، تا پایان نوروز به کار خود ادامه دهند و بقیه صنوف تا ۱۵فروردین تعطیل شوند. وی حفظ سلامت جامعه را اولویت امروز خوانده و افزوده: مصوبات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا برای همه نهادهای و دستگاه های اجرایی لازم الاجرا است و مصوبات قبلی این ستاد در بسته بودن و تعطیلی مراکز تفریحی، ورزشی، تالارها، قهوه‌خانه‌ها، هتل‌ها، مراکز اقامتی و اصناف یاد شده همچنان ادامه خواهد داشت و در صورت مشاهده فعالیت، این مراکز پلمپ خواهد شد.

کانال «اخبار فوری تهران» هم در همین رابطه از برخورد قاطع اصناف با واحدهای رستوران متخلف، از پلمب سه رستوران در پیست آبعلی به دلیل تخلف به خصوص عرضه قلیان خبر داد. در شهرستان کرمانشاه هم کانال تلگرامی «آوای زاگرس» اعلام کرد با توجه به مصوبه جلسه ستاد مبارزه با کرونا و اتاق اصناف، همکاران محترم شاغل در صنف تعمیرکاران خودرو، ملزم به تعطیلی تعمیرگاه ونمایندگی‌های خود از تاریخ ۵ فروردین لغایت ۱۵ فروردین هستند.

در شرق کشور و در شهرستان گناباد در جنوب استان خراسان رضوی هم که بسیاری از ساکنان با مشکلات عدیده‌ای در زمینه مشاغل اقتصادی روبرو هستند، یکی از شرکت‌های بزرگ منطقه اقدام به تعطیلی واحد تولیدی خود تا زمان مناسب گرفته است. کانال تلگرامی «انعکاس گناباد» در این زمینه اعلام کرد، مدیرعامل شرکت صنایع چینی تقدیس و سایر مدیران وکارآفرینان، فعالان اقتصادی، اصناف و بازاریان برای تداوم تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی وتجاری به منظور کمک به کنترل وپیشگیری از شیوع ویروس کرونا برای حفظ سلامتی خود، کارکنان و همشهریان فعالیت تجاری خود را کاملا تعطیل کرده‌اند.

این موارد تنها بخشی از فعالیت و همراهی اصناف است که علیرغم مسائل و مشکلات اقتصادی در جهت همراهی و همکاری عمومی برای کنترل و کاهش شیوع بیماری کرونا انجام شده است. شاغلین در صنوف خدماتی به دلیل ماهیت شغلی وابستگی کامل به مشتری دارند، با این حال طی اقدامی مشترک و فراگیر تصمیم به تعطیلی واحدهای خود داشته‌اند که از این نظر بسیار قابل ملاحظه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =