تهران را در نوروز ۹۹ مجازی ببینید

تهران-ایرنا- رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به لغو برنامه‌های این ستاد در نوروز برای مقابله با بیماری کرونا گفت: امکان بازدید مجازی از موزه‌ها و اماکن مهم تاریخی پایتخت به صورت مجازی فراهم شده است.

مهرشاد کاظمی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه با شیوع بیماری کرونا بسیاری از برنامه‌های ستاد گردشگری به مناسبت نوروز لغو شد، اظهارداشت: با توجه به تاکید بر ماندن در خانه و برگزاری برنامه «نوروزخانه» توسط معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری، برنامه‌های گردشگری نیز با بهره‌گیری از فضای مجازی برگزار می‌شوند.

وی با اشاره به برگزاری تورهای مجازی گفت: تاکنون امکان بازدید از موزه ها به صورت مجازی در سایت ستاد گردشگری شهرداری تهران به نشانی http://visit.tehran.ir و اینستاگرام این ستاد به نشانی visitehran فراهم شده است و راهنمای موزه نیز اطلاعاتی را در مورد تاریخچه و ویژگی‌های این اماکن بیان می‌کند، همچنین مسابقه‌هایی نیز مرتبط با این تورها برگزار می‌شود.

کاظمی افزود: به دنبال این هستیم اطلاعات اماکن تاریخی مناطق ۱۱ و ۱۲ در سایت ستاد گردشگری بارگذاری شود و زمانی که بحران کرونا تمام شد، شهروندان بتوانند با اطلاعاتی که به دست آوردند از این مکان‌ها دیدن کنند.

وی بیان کرد: نوروز امسال قرار بود نقشه گردشگری تهران با معرفی ۳۰۰ مکان مهم فرهنگی، هنری، تاریخی، مذهبی و مراکز خرید و... به صورت چاپی منتشر شود و در اختیار شهروندان قرار بگیرد که اطلاعات اماکن با توجه به شرایط پیش آمده بر روی سایت ستاد بارگذاری خواهد شد.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، بارگذاری نشریه‌ای برای معرفی جاذبه‌های گردشگری در سایت ستاد و همکاری با برنامه «تهرانگرد» شبکه پنج تلویزیون برای معرفی جاذبه‌های گردشگری پایتخت را از دیگر برنامه‌های این ستاد عنوان کرد.

کاظمی گفت: مسابقه نقاشی با موضوع گردشگری و نوروز نیز ویژه دانش‌آموزان طراحی شده که آنان می‌توانند مکان‌های تاریخی و گردشگری محله خود را نقاشی و به ستاد گردشگری ارسال کنند که بعد از پایان بحران کرونا، ضمن اهدای جوایز به آثار برگزیده، نمایشگاهی نیز از آثار دانش‌آموزان برپا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هفت بوستان در نوروز برای ایجاد کمپ‌های گردشگری و اقامت یک روزه تعیین شده بود، اظهارداشت: بنا به مصوبه کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی در خصوص پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا ایجاد هر گونه کمپ‌های عمومی گردشگری و برپایی چادرها در محیط بوستان ها و فضاهای روباز و سربسته که موجب تجمع افراد می‌شود، ممنوع است.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: برنامه‌های این ستاد در نوروز از جمله برگزاری تورهای گردشگری، پیاده‌گردی، برپایی حدود ۷۰ نوروزگاه، ایستگاه‌های اطلاع‌ رسانی و ارائه ۵۰۰ هزار بسته نوروزی شامل نقشه، اطلاعات گردشگری و کارت‌های تخفیف، برگزاری مسابقه عکاسی، حرکت ۲۵ اتوبوس گردشگری به همراه راهنما در مناطق ۱۱، ۱۲ و یک لغو شد و توصیه می‌شود همه در خانه بمانند و از فضای مجازی مکان‌های گردشگری را ببینند.

کاظمی درباره رونمایی و راه‌اندازی سامانه جامع گردشگری و بانک اطلاعات گردشگری گفت: تهیه، گردآوری و بارگذاری اطلاعات این سامانه‌ها زمانبر است و فاز نخست سامانه جامع گردشگری با معرفی یکصد مکان و بنای تاریخی به زودی رونمایی می‌شود.

وی افزود: اطلاعات سامانه بانک اطلاعات گردشگری نیز در حال تهیه و تدوین است.

ارائه لایحه سازمان گردشگری به شورای شهر

کاظمی درباره ارائه لایحه سازمان گردشگری شهرداری به شورای اسلامی شهر تهران اظهارداشت: ۱۱ اسفندماه کمیسیون فرهنگی شورای شهر تذکری را برای ارائه نکردن این لایحه به شهرداری داد، پیش از این نیز برای پیگیری تشکیل سازمان گردشگری نشستی را با شورا و کارشناسان و معاونت برنامه‌ریزی داشتیم.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: شورا و معاونت اجتماعی و فرهنگی به دنبال تبدیل ستاد به سازمان هستند که وظیفه‌اش سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان گردشگری شهری باشد اما معاونت برنامه‌ریزی شهرداری معتقد است این روند طولانی است و باید با تغییر اساسنامه یکی از شرکت‌های زیرمجموعه معاونت اجتماعی و فرهنگی، فعالیت‌های مربوط به گردشگری شهرداری را انجام دهد.

وی افزود: مقرر بود تا پایان سال لایحه‌ تشکیل سازمان گردشگری به شورا ارائه شود که به دلیل بیماری کرونا به تعویق افتاد.

کاظمی بیان کرد: شهر تهران به دلیل اماکن و ظرفیت‌های متعدد فرهنگی، هنری، تاریخی، طبیعی و موقعیت استراتژیک قابلیت تبدیل شدن به مقصد گردشگری را دارد که اگر برنامه‌ریزی و سیاست واحد باشد، نیازسنجی و بررسی می‌شود و کل شهر در حوزه گردشگری مورد توجه قرار می‌گیرد و شهرداری نیز به دنبال کسب درآمد پایدار است که از این طریق می‌تواند به هدف خود برسد و تهران را به سمت گردشگری سوق دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =