۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۷:۵۹
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83725531
۰ نفر

برچسب‌ها

رشتخوار بیشترین بارندگی خراسان رضوی را ثبت کرد

مشهد- ایرنا- شهرستان رشتخوار در جنوب خراسان رضوی بیشترین بارندگی را در بین شهرستان‌های این استان طی نیمه نخست سال زراعی جاری به خود اختصاص داد.

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی روز چهارشنبه همزمان با روز جهانی هواشناسی به خبرنگار ایرنا گفت: رشتخوار با 66 درصد افزایش بارندگی از ابتدای مهر تا پایان اسفند ماه پارسال نسبت به دوره آماری بلند مدت، پربارشترین شهرستان این استان بوده است.

محسن عراقی‌زاده افزود: طی این مدت ۱۵۰ میلیمتر باران در رشتخوار باریده است که نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته حدود ۱۳ درصد کاهش یافته اما نسبت به دوره آماری بلندمدت افزایش ۶۶ درصدی داشته است.

مرکز شهرستان ۶۱ هزار نفری رشتخوار در ۱۹۹ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی میانگین بارندگی ثبت شده در این استان را طی هفت ماه گذشته ۱۳۵ میلیمتر اعلام و بیان کرد: گرچه این میزان نسبت به مدت مشابه سال زراعی پیش حدود ۲۵ درصد کمتر شده اما نسبت به دوره آماری بلند مدت سه درصد افزایش داشته است. 

وی گفت: پس از رشتخوار بیشترین افزایش  میزان بارندگی را شهرستان‌های خواف و تربت‌جام به ترتیب با ۳۷ و ۳۲ درصد افزایش نسبت به دوره آماری بلند مدت داشته‌اند.
وی کمترین رشد بارندگی ثبت شده در شهرستان‌های خراسان رضوی را نیز طی این مدت مربوط به تایباد در شرق استان اعلام و بیان کرد: ۷۵ میلیمتر بارش در تایباد ثبت شده که نسبت به مدت مشابه دوره آماری ۲۷ درصد و نسبت به سال زراعی گذشته ۴۸ درصد کاهش داشته است.
عراقی‌زاده میانگین بارندگی ثبت شده در مشهد را نیز طی نیمه نخست سال زراعی جاری ۱۲۹ میلیمتر ذکر کرد و افزود: حجم بارش در مشهد در این مدت نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته حدود ۲۵ درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت ۱۸ درصد کاهش داشت. 

اقلیم و آب 

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی با اشاره به روز جهانی هواشناسی نیز گفت: سازمان جهانی هواشناسی شعار امسال را در این حوزه "اقلیم و آب" اعلام کرده است.  
وی افزود: با استناد به نظرات دانشمندان هواشناس و اقلیم شناس، پدیده های جوی مخرب که باعث خسارت و تلفات می‌شوند، در اثر گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی کره زمین بوده که خواسته و ناخواسته در حال وقوع هستند. 
وی ادامه داد: از این رو در شعار امسال سازمان جهانی هواشناسی، لزوم رعایت و احترام به محیط زیست و مدیریت پایدار منابع آب، نهفته شده است.  
عراقی زاده گفت: از آنجایی که کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک کره زمین واقع شده است، باید در نگهداری و مصرف منابع آب نهایت دقت را داشته باشیم و سبک زندگی و رفتارهای متقابل با طبیعت و محیط زیست را نیز تغییر یا اصلاح نماییم. 

وی با تاکید بر ضرورت صرفه‌جویی و جلوگیری از هدر رفت منابع آب افزود: آموزش همگانی برای حفظ منابع طبیعی کشور مورد تاکید است.

میانگین بارندگی سالانه در ایران ۲۴۰ میلیمتر و در خراسان رضوی ۲۱۰ میلیمتر در سال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =