سازه‌های آبخیزداری کنگان و دیر در سیلاب اخیر ۳.۴ میلیون متر مکعب آب ذخیره کرد

بوشهر- ایرنا- سازه‌های آبخیزداری شهرستان‌های کنگان و دیر استان بوشهر در سیلاب هفته جاری سه میلیون و ۴۲۶ هزار مترمکعب آب ذخیره کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: در سال‌های ۹۷ و ۹۸ هفت سازه سنگی ملاتی آبخیزداری از محل اعتبارات استانی، ملی و صندوق توسعه ملی با حجم استحصال سالانه ۲ میلیون مترمکعب در بالادست شهرهای کنگان و بنک احداث شد که این سازه‌ها در کنترل و مهار سیل اخیر و جلوگیری از آسیب به تاسیسات و زیرساخت‌های این شهرها نقش اساسی داشتند.

غلامرضا منتظری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: این سازه‌ها با کنترل آب سیلاب، کاهش حجم خروجی سیلاب و تاخیر در سرعت جریان روان‌آب از قدرت تخریبی سیل سوم فروردین ۱۳۹۹ کاسته‌اند. 

وی ادامه داد: با توجه به بارش کم سابقه  ۱۰۲ میلیمتری باران در بازه زمانی کمتر از یک ساعت و توپوگرافی منطقه که نوار شرقی این ۲ شهر را ارتفاعات با شیب تند  در برگرفته است، حجم عظیمی از روان‌آب از راه  دره‌های فصلی که از میان این دو شهر عبور می‌کنند، به سمت پایین دست سرازیر شد که بخشی از آن در این سازه‌ها ذخیره و با تاخیر زمانی مناسبی به پایین دست هدایت شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: با توجه به مطالعه حوزه آبخیز شهری کنگان و تهیه طرح‌های اجرایی آبخیزداری و آبخوان‌داری، در صورت تامین اعتبار آمادگی احداث ۱۰ سازه جدید با هدف کاهش آسیب پذیری شهرهای کنگان و بنک در مقابل سیل‌های مخرب احتمالی آینده وجود دارد.

سیلاب روز یکشنبه هفته جاری در شهرستان کنگان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بوشهر جان سه تن را گرفت و به تاسیسات زیربنایی شهری و روستایی، منازل مسکونی خسارت رساند و باعث تلف شدن دام‌ها شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیر گفت: سازه‌های آبخیزداری شهرستان دیر در سیلاب روز یکشنبه هفته جاری ۲ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۸۶۰ مترمکعب آب ذخیره کرد.

امیر حسن ابراهیمی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از سد دره خان بردخون در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان ذخیره آب در مخازن ۱۵ مورد سدهای آبخیزداری سنگی ملاتی و خاکی شهرستان دیر ذخیره شده‌است.
وی گفت: سد دره خان بردخون با حجم مخزن ۵۰۰ هزار متر مکعب با اعتبار ۱۴ میلیارد ریال سال گذشته به بهره‌برداری رسید.

رئیس آبخیزداری و منابع طبیعی شهرستان دیر بیان کرد: هدف از ایجاد این سازه‌ها، کنترل سیل و رسوب در حوزه آبخیزداری، تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی و تقویت پوشش گیاهی حوزه آبخیزداری است.

سیلاب روز یکشنبه هفته جاری در شهرستان دیر در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بوشهر ۶۰۰ میلیون تومان به این شهرستان خسارت زد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =