حفظ بهداشت روانی مردم، سهم روانشناسان در بحران کرونا

تهران - ایرنا - یک متخصص روانشناسی سلامت گفت: ارتقای سطح توانمندی و کیفیت زندگی مبتلایان به ویروس کرونا و درمان اختلالات روانی مزمن و نیز حفظ بهداشت روانی خانواده‌ها در وضعیت بحرانی کنونی از وظایف ذاتی روانشناسان و روانپزشکان است.

«مهدی قاسمی» روز سه‌شنبه در گفت وگو با ایرنا ضمن قدردانی از راه‌اندازی پویش همگانی «سهم من در مدیریت بحران کرونا چیست» توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: آگاه‌سازی جامعه و هموطنان در زمینه مبارزه با ویروس کووید ۱۹ امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد و برای جلوگیری از ازدیاد اختلالات روانپزشکی مزمن در مواجه با این ویروس و نیز تقویت ارتباط مراجعان و خانواده جهت مشارکت در فرایند توانبخشی آنان از جمله وظایف متخصصان روانپزشکی آگاه و تیم توانبخشی متعهد است.

وی با بیان اینکه حضور دست‌اندرکاران و کارشناس در هر زمینه و فعالیت برای مقابله با بیماری کرونا ادای دین به هموطنان از هر قشری خواهد بود، ‌ افزود: برای مشارکت فعال و گسترده‌ افراد در این پویش نیاز است اطلاع‌رسانی مستمر انجام پذیرد و ایرنا به عنوان بازوی اطلاع‌رسانی دولت و بویژه وزارت بهداشت در این رابطه می‌تواند پیشگام باشد.

این متخصص روان‌درمانگر گفت: پیش از این دفتر سلامت روانی، ‌ اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با حضور بیش از ۳۰۰ روانشناس سامانه ۴۰۳۰ جهت ارایه خدمات روانشناختی به هموطنان راه‌اندازی شده است و از این طریق افرادی که در مواجه با بیماری کووید ۱۹ و همچنین اختلالات ناشی از این بیماری سوالاتی دارند، می‌توانند با این سامانه تماس حاصل کنند.  

 قاسمی افزود: در حال حاضر سهم روانشناسان و روانپزشکان بسیار کلیدی و حساس بوده و فعالیت‌های بازتوانی روانی اجتماعی با فراهم کردن فرصت فعالیت و حضور در جمع هموطنان بویژه مبتلایان به ویروس کرونا و خانواده‌های آنان با کشف زوایای خطاهای شناختی نادرست و محدود کننده و تجربه عملی توانمندی‌های مراجعان، می‌تواند در جلوگیری از گسترش بیماری و آرامش روانی جامعه موثر واقع شود.

«سهم من در مدیریت بحران کرونا چیست؟» سوالی است که  اگر هر شهروند ایرانی بتواند با مسوولیت‌پذیری اجتماعی به این پرسش پاسخ دهد و در صدد اجرای سهم و نقش خود برآید، بی‌گمان مدیریت بحران جاری به مراتب آسانتر، عوارض پیش‌بینی شده و نشده آن کمتر و بازه زمانی کنترل و رفع عوارض آن کوتاه‌تر خواهد شد.

در این میان انتظار می‌رود نخبگان جامعه به ویژه اساتید و صاحبنظران و اصحاب رسانه‌ با کمک به ترویج این سوال و تشویق مخاطبان و عموم شهروندان به مشارکت در پاسخ‌دهی به آن و برجسته‌سازی پاسخ‌های الهام‌بخش و سازنده به جریان‌سازی در این حوزه پرداخته و در تبدیل این تهدید به فرصتی تاریخی برای تجلی همبستگی ملی و انسجام بیشتر جامعه ایرانی گام بردارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =