۵ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۴۰
کد خبرنگار: 1483
کد خبر: 83725346
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چرا پیشنهادهای ترامپ را نباید باور کرد؟

تهران- ایرنا- رئیس جمهور آمریکا طی روزهای اخیر موج تبلیغاتی جدیدی در ارتباط با کمک به ایران بخاطر کرونا راه اندازی کرده است، در حالی که از اوج بی اعتمادی ایرانیان نسبت به خودش و سیستم اداره ایالات متحده آگاه است و نیز نیک می داند ایرانی ها هیچ اعتباری برای ژست کمک رسانی و یا اقدام انساندوستانه وی قائل نیستند.

اعلام آمادگی مقام های آمریکایی از جمله شخص ترامپ برای کمک به ایران و پاسخ های قاطعانه ایران از جانب رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری کشورمان به وی طی روزهای اخیر به یکی از موضوعات اصلی خبری در رسانه های جهان تبدیل شد و حالا این سوال مطرح می شود که چرا ایرانی ها نباید به این دست تاکتیک های تبلیغاتی آمریکا اعتماد کنند؟

اولا ، برای پاسخ به این سوال باید در نظر داشت که آمریکایی ها اگر در این ژست انساندوستانه خود صداقت داشتند، برای اولین گام موانع تحریمی را از مقابل پای کشورها و شرکت هایی که آمادگی فروش و صدور اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی به ایران را دارند، بر می داشت تا کادر درمانی و پزشکی کشورمان مجبور نباشد با دست خالی به جنگ کرونا برود. به میزان کافی از فداکاری کادر درمانی ایران در رسانه ها و شبکه های اجتماعی تصویر و فیلم موجود است و بعید است ترامپ و پمپئو آنها را ندیده باشند.

آمریکایی ها اعم از ترامپ و پمپئو در همین روزها درحالی شعار می دهند که کمربند تحریم ها را دوباره محکم و حتی کشورها و شرکت های بین المللی را تهدید کردند که درصورت نقض این تحریم ها مجازات خواهند کرد. به این ترتیب حتی کشورهایی که قصد کمک به ایران در شرایط حاضر را دارند، با مشکل نقل و انتقال پول روبه رو هستند.

حتی خود آمریکایی ها نیز به این بی اعتباری شعارهای رهبران خود اذعان دارند ، بطوری که "جارت بلانک"، محقق موسسه بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی و هماهنگ کننده سابق وزارت امور خارجه آمریکا در پرونده هسته ای ایران در خصوص کمک به ایران در ارتباط با کرونا گفته است که "دولت ترامپ طرف های خارجی را برای انجام کمک های بشردوستانه می ترساند. پیامی که آنها ارسال می کنند این است که راهی وجود ندارد که شما بتوانید به صورت قانونی این کمک ها را انجام دهید."

دومین نکته اینکه، آمریکا در شرایطی برای کمک به ایران اعلام آمادگی کرده است که مقام های این کشور از مدیریت اوضاع بحرانی در خود آمریکا ابراز عجز کرده اند، بطوری که هجوم به فروشگاه ها و غارت آن و افزایش قیمت ملزومات بهداشتی مانند دستمال توالت و مواد ضد عفونی کننده به قیمت هر عدد ۱۰۰ دلار طی روزهای گذشته ، نشان می دهد که شعار کمک رسانی به ایران بیش از آنکه یک اقدام عملی و واقعی باشد، یک ژست تبلیغاتی است که هدف آن پاک کردن خباثت از چهره خود در برابر تحریم های سخت و کمرشکنی است که علیه ملت ایران بکار گرفته اند.

سومین نکته ای که باید به آن دقت کرد، مساله عدم اعتقاد به مبارزه با ویروس کرونا و اساسا مسائل زیست انسانی و طبیعی از سوی ترامپ و تیم تندرو و جنگ طلب اوست ، به همین دلیل طرح مساله کمک های انساندوستانه و پزشکی نمی تواند خیلی قابل اعتنا باشد.

چهارمین نکته در بی اعتمادی ایرانی ها همان دلیلی است که رهبری به آن تاکید کرده اند و آمریکایی ها ابتدا باید به این سوالات و ابهامات پاسخ بگویند، چرا که آمریکا متهم اصلی یک جنگ بیولوژیک احتمالی یا بیوتروریسم بین المللی است.

- وجود ۴۰۰ مرکز آزمایشگاهی آمریکایی در کشورهای مختلف که اتفاقا یکی از آنها در ووهان چین قرار دارد.

- خشنودی آمریکا از شیوع ویروس در چین(وزیر بازرگانی آمریکا)

- تلاش آمریکایی ها برای سردرآوردن از اوضاع در کره شمالی با پیشنهاد کمک از سوی ترامپ و نیز اظهارات مقام آمریکایی در خصوص اینکه از اوضاع کرونایی در کره شمالی چیزی نمی دانند و به دنبال کسب گزارش از این کشور هستند.

- کشورهای هدف دشمنی های آمریکا که از کرونا متاثر شدند؛ یعنی چین، ایران و اروپا ، آمریکا  را در مظان اتهام قرار داده است.

- آمریکا در اکتبر ۲۰۱۹ مانوری به نام «Event ۲۰۱» برای آمادگی در برابر همه‌گیری‌های جهانی برگزار کرد و معاون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در این مانور شرکت داشت؛ موضوعی که حالا به یک سوال جدی تبدیل شده است، آیا به خاطر این نبود که آمریکا خود در حال ساخت چنین ویروسی است و احتمال نشت عمدی یا غیر عمدی را می داده و یا بخاطر مراودات گسترده به داخل آمریکا بازخواهد گشت؟

- احتمال انتقال ویروس کرونا از سوی تیم آمریکایی در جریان بازی های ارتش های جهان که در اواخر اکتبر ۲۰۱۹ در ووهان برگزار شد؛ نکته سوال برانگیز دیگری است که در اشاره وزیر خارجه کشورمان دیده می شود؛ اینکه "چرا تیم ۳۶۹ نفره آمریکا هیچ مدالی طلایی کسب نکرد؟"

- خروج آمریکا از «معاهده سلاح‌های سمی و بیولوژیک» در سال ۲۰۰۱ که با هدف جلوگیری از فعالیت این نهاد نظارتی صورت گرفته است ؛ اکنون این سوال مطرح است که آیا این نهاد نظارتی قرار بود سد راه آمریکا برای ساخت یک سلاح بیولوژیک شود؟

-تعطیلی «مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا» واقع در ایالت مریلند آمریکا در جولای سال ۲۰۱۹ نیز از جمله موارد ابهامی است که آمریکایی ها باید درباره علت آن توضیح دهند.

اینها سوالات و ابهام هایی است که هر مخاطبی را با خود درگیر می کند و در نهایت بی اعتمادی شدیدی را شکل می دهد.

از دیگر دلایلی که به سختی می توان به ادعاهای کاخ سفید اعتماد کرد ، مقاومت ترامپ در برابر تدابیر پیشنهادی برای مقابله با کرونا در آغاز شیوع بیماری در این کشور بود که باورهای وی در خصوص محیط زیست را در چهار سال گذشته تداعی می کند؛ چنانچه خروج از معاهده آب و هوایی پاریس از اولین اقدامات وی به محض استقرار در کاخ سفید بود که جهان را به بهت فرو برد.

با اینحال، دلیل مهمتری که بی اعتمادی ها را نسبت به ترامپ و تیمش تشدید می کند، اصل تحریم های ظالمانه علیه ایران است که آن هم کمتر از کرونا نیست. اکنون که تمامی کشورهای جهان از پیامدهای مالی ، اقتصادی و اجتماعی کرونا به فریاد آمده اند، ملت ایران می بایست در شرایطی با کرونا بجنگد که تحت تحریم های کینه ورزانه آمریکا نیز قرار دارد؛ شرایطی که هیچ کشوری در جهان در مقابله با کرونا ندارد.

ترامپ در تمام دو ماهی که جهان با کرونا درگیر است، بارها به فراخوان و دعوت سازمان های بین المللی و حتی دولت ها از جمله اتحادیه اروپا ، چین، روسیه و... و نیز جامعه هنرمندان و  فعالان در سازمان های انساندوستانه برای لغو تحریم های ایران جهت تامین سازوکار مقابله با کرونا پاسخ لجوجانه داده است.

از جمله گاردین در همین زمینه فاش ساخت که دولت انگلیس بصورت خصوصی از ترامپ خواسته است به دلیل شیوع کرونا در ایران ، تحریم ها را کاهش دهد؛ موضوعی که با پاسخ منفی کاخ سفید روبه رو شده است.

"جولین بارنز دیسی" مدیر برنامه خاورمیانه و شمال افریقا در روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز به این لجاجت کینه ورزانه اذعان کرده و می گوید "احتمالا خشم فزاینده ای وجود دارد که آمریکایی ها برای رسیدن کمک ها به ایران موانع تحریمی را برطرف نمی کنند."

در همین ارتباط مایکل رایان ، مدیر اجرایی برنامه اضطراری سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه آمریکا قصد دارد تا موضوع کرونا را نیز سیاسی کند، گفت هدف ما فراهم کردن دسترسی ایران به بازارهای مورد نیاز است تا منابع خود را آزاد کند و بتواند به شرکت های طرف خود اطمینان مالی لازم را بدهد.

کاخ سفید که اکنون در اختیار تندرو ترین و جنگ طلب ترین نیروهای سیاسی آمریکا قرار گرفته است، با پویش های بین المللی شامل دولت ها، سازمان ها و موسسات بین المللی و تشکل های مردم نهاد و انساندوستانه و کارزارهای هنری روبه رو است.

پیش بینی می شود در روزها و هفته های آینده این پویش ها بیشتر شده و بر فشارها به کاخ سفید افزوده خواهد شد، از همین رو دولت ترامپ به جای پیشنهاد کمک به ایران، بهتر است صداقت خود را به جامعه جهانی نشان دهد.

محمدعلی حیدرِِی‌هایی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =