رانش زمین و شکستگی خط انتقال آب شیرین‌دره به بجنورد

بجنورد- ایرنا- بارندگی‌های روز دوشنبه و رانش زمین سبب شکستگی خط انتقال آب سد شیرین‌دره به بجنورد شد که بر اثر آن، آب این سد از مدار مصرف اهالی مرکز استان خراسان شمالی خارج شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی، دوشنبه شب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حادثه شکستگی لوله خط انتقال آب سد شیرین دره به بجنورد، عصر امروز گزارش شد و اکنون نیروهای این شرکت سرگرم مرمت خط هستند.

غلامحسین ساقی اظهار داشت: علت شکستگی لوله، رانش زمین بوده است و برای جلوگیری از اتلاف آب، آب این سد از مدار مصرف مرکز استان خارج شده است.

وی افزود: لوله خط انتقال در چند متری عمق زمین کار گذاشته شده و برای رسیدن به لوله، عملیات خاکبرداری در حجم زیادی باید انجام شود.

ساقی خاطرنشان کرد: این خط، خط انتقال آب به رینگ جنوبی شهر بجنورد است که پس از آمیختن با آب چاه های ارکان، نیاز شهروندان جنوب شهر را تامین می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی اظهار داشت: لوله این خط انتقال با اندازه ۷۰ سانتی متر یکی از شریان های حیاتی شهر به شمار می رود.

وی گفت: البته نگرانی در تامین آب مورد نیاز شهروندان وجود ندارد، مخازن پر است و مشکل ایجاد شده هم تا ساعات اولیه فردا صبح، رفع می شود و مردم به هیچ عنوان نگران تامین آب مصرفی خود نباشند.

اردیبهشت ماه امسال هم، حادثه رانش زمین و شکستگی لوله خط انتقال آب، در مسیر بجنورد- آشخانه رخ داد که برای جلوگیری از هدرروی، آب قطع شد.

میزان مصرف آب شهر بجنورد در شرایط عادی، ۷۰۰ لیتر بر ثانیه است که این رقم در اوج مصرف تا هزار و ۴۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا، پیش از این ورود سیلاب به مخزن این سد شیرین دره، سبب کاهش شدید کیفیت آب بجنورد شده بود که این مشکل با تدبیر برداشت آب از تاج سد، برطرف شد.

شهر بجنورد، مرکز خراسان شمالی ۲۱۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =