آزمایشات بالینی واکسن کرونا در چین آغاز شد

تهران - ایرنا - چین فاز نخست از آزمایشات بالینی واکسن کرونا را آغاز کرد. این خبر در حالی منتشر شد که هفته گذشته مقامات آمریکایی شروع آزمایشات اولیه برای ارزیابی واکسن کرونا را در سیاتل اعلام کردند.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، تلاش چینی‌ها برای تولید واکسن کرونا از تاریخ ۱۶ مارس و همزمان با محققان آمریکایی آغاز شد و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی به طول انجامد.

به گفته چینی‌ها، اکنون برخی از داوطلبان مرحله اول آزمایش واکسن Covid-۱۹، این واکسن را دریافت کرده‌اند و قرار است مجموعا ۱۰۸ داوطلب ۱۸ تا ۶۰ ساله در سه گروه، این واکسن را با مقادیر مختلف دریافت کنند. تمام این داوطلبان شهروندان مناطق مرکزی ووهان هستند.

در حال حاضر هیچ دارو یا واکسن تایید شده‌ای برای بیماری جدید Covid-۱۹ وجود ندارد و این بیماری بیش از ۱۳ هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ فرستاده است. با وجود این موسسه آمریکایی Gilead Sciences یک داروی جدید موسوم به Remdesivir تولید کرده است که مراحل پایانی آزمایشات بالینی را سپری می‌کند و به گفته پزشکان، در مقابله با بیماری Covid-۱۹ کاملا موثر است.

تولید واکسن یک فرآیند زمان‌بَر است و به اعتقاد متخصصان آمریکایی برای تولید انبوه واکسن کرونا بین یک سال تا ۱۸ ماه زمان لازم است.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در ۲ ماه گذشته بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha