دستگاه‌های اجرایی بر پیشگیری از بروز خسارت تمرکز کنند

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان به جای پیگیری اعلام خسارت‌ها، بر ضرورت پیشگیری از بروز خسارت توجه و تمرکز کنند.

محمدصادق معتمدیان روز دوشنبه در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان خراسان جنوبی که در استانداری برگزار شد، بر ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق به روستاییان، عشایر و کشاورزان به منظور پیشگیری از بروز خسارت ناشی از بارندگی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی، وی با اشاره به پیش بینی‌های سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی‌های شدید و نقطه‌ای پیش رو افزود: مهمترین اقدام پیشگیرانه در حوادث ناشی از بارندگی و سیل، مانند کرونا در خانه ماندن و اجتناب از هرگونه تردد غیرضروری است.

رییس ستاد مدیریت بحران استان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه در روستاها باید اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد تصریح کرد: جهاد کشاورزی، امور عشایری و صدا و سیما به صورت ویژه  توصیه‌های لازم برای پیشگیری از حوادث را اطلاع‌رسانی کنند.

وی گفت: برخی اقدامات پیشگیرانه مثل کنترل و بازگشایی آبراهه‌ها و رودخانه‌های فصلی باید از طریق دستگاه‌های مرتبط انجام شود.

معتمدیان توصیه کرد: با توجه به تجربه سال گذشته، صدا و سیما برای پیشگیری از خسارت، توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی را به ویژه از طریق رادیو به کشاورزان منعکس کند.

وی افزود: در شهرستان‌ها نیز دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان با هماهنگی فرمانداران اقدامات لازم را به عمل آورند.

سامانه بارشی که از روز شنبه دوم فروردین در خراسان جنوبی فعال شد امروز در اغلب نقاط استان شدت گرفته و در برخی شهرستان‌ها موجب جاری شدن روان آب شده است.

براساس اعلام سازمان هواشناسی بارش‌های پرحجم امروز (دوشنبه) و فردا در نوار شرقی از جمله خراسان جنوبی و بخش‌هایی از مرکز و شمال‌ شرق کشور فعال است و شدت می‌گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به بارش‌های رگباری ۲۴ ساعت گذشته و جاری شدن سیلاب ۱۱۵ نفر توسط نیروهای امدادی و عملیاتی استان امدادرسانی شدند و ۱۲ نفر از مرگ حتمی نجات یافتند.

سید ابوالحسن میرجلیلی شامگاه دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هیچ گونه تلفات جانی ناشی از بارندگی تاکنون در استان گزارش نشده است.

بارش باران و تگرگ در برخی شهرستان‌های خراسان جنوبی خسارات مالی داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =