کرونا در چابهار؛ ۳۰ مورد مشکوک و ۲ مورد مثبت قطعی

چابهار- ایرنا- براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار ویروس کرونا از زمان آغاز شیوع تاکنون بیش از ۳۰ مورد مشکوک ابتلا به کرونا به بیمارستان امام علی (ع) چابهار مراجعه کردند که ۲ مورد مثبت قطعی شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: از ۲ مورد مثبت کرونا یک نفر پس از درمان و طی کردن دوره قرنطینه از بیمارستان مرخص شده و مورد دوم بیمار دیالیزی است که اخیرا به یکی از شهرهای آلوده سفر داشته و از یک هفته پیش تاکنون در بیمارستان امام علی (ع) چابهار بستری است.

دکتر محمود حسین‌بر اظهار داشت: تمامی نیروها و امکانات بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در محدوده چابهار و کنارک و سایر شهرستان‌های همجوار در جهت شکست ویروس کرونا بسیج شده اند و با تعهدی که کادر بهداشتی و درمانی برای سلامت مردم دارند امیدواریم از این بحران نیز با سربلندی عبور کنیم .

وی افزود: همکاران فعال در پایگاه های مستقر در مبادی ورودی شهر با نهایت حساسیت و دقت علائم بالینی افراد را بررسی و کنترل می کنند.

بیش از ۵۰ تخت ویژه بیماران کرونا در چابهار آماده شده است

مدیرشبکه بهداشت ودرمان چابهار گفت: تاکنون پنج میلیارد تومان اعتبار به منظور پیشگیری از کرونا اختصاص پیدا کرده که بیش از ۵۰ تخت ویژه بیماران کرونا در چابهار آماده شده است.

دکتر حسین بر با اشاره به اینکه هم اینک یک بخش بیماران تنفسی با ۱۵ تخت و یک بخش پشتیبان با ۵۰ تخت آماده است، خاطرنشان کرد: اورژانس ۱۱۵ آماده خدمات رسانی به شهروندان است و علاوه بر این، رفع نواقص تمام خودروها انجام و مکانی برای مادران باردار پر خطر آماده شده تا در صورت نیاز به مکان امن منتقل شوند.

وی با اشاره به آمادگی کامل کادر بهداشت و درمان برای پیشگیری و خدمات رسانی به بیماران کرونا، بیان کرد: بیمارستان امام علی (ع) از روزهای نخست مورد بررسی و بازبینی کامل قرارگرفته و کمبودهای مراکز و خانه های بهداشت نیز بررسی و مشکلات نیز رفع شده است.

تشدید طرح غربالگری در ورودی شهر چابهار

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار گفت: براساس مصوبه ستاد کرونا شهرستان چابهار، از سوم فروردین صرفا خودروهای دارای پلاک چابهار و یا بیمه نامه صادره از این شهر اجازه ورود به چابهار را دارند.

دکتر حسین بر تصریح کرد: پست غربالگری مسافران از چند هفته پیش شروع به کار کرده و با توجه به خطر شیوع بیماری در شهرستان چابهار، سختگیری ها در ورود به شهر افزایش یافته است.

وی در خصوص گندزدایی روزانه معابر و مکان های پرتردد شهر نیز گفت: با همکاری شهرداری بندر چابهار، سازمان منطقه آزاد، سپاه پاسداران و سایر دستگاه ها، تمامی معابر و مکان های پر تردد سطح شهر گندزدایی شده و این روند ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: پس از پایان بحران کرونا و شکست این بیماری، قطعا مردم مهربان و خونگرم چابهار همچون سالهای گذشته میزبان خوبی برای هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی خواهند بود.

۲ واحد صنفی متخلف در چابهار پلمب شد

رییس مرکز بهداشت شهرستان چابهار نیز گفت: از ابتدای شیوع کرونا در خارج از مرزهای کشور، طرح تشدید بازرسی ها مطابق با دستورالعمل های کشوری آغاز شده است.

دکتر عبدالرسول خدمتی افزود: بازرسان بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان چابهار با مشاهده تخلفات بهداشتی و نواقص بحرانی در ۲ واحد صنفی قنادی و آرایشگاه مردانه و با دستور دادستان عمومی و انقلاب چابهار اقدام به پلمب و تعطیلی این واحدهای صنفی متخلف کردند.

وی افزود: یقینا سلامت مردم برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در برخورد با واحدهای صنفی متخلفی که بر اساس تشخیص کارشناسان بهداشت محیط، نواقص آنها بحرانی باشد هیچ کوتاهی وجود نخواهد داشت.

خدمتی تصریح کرد : واحد بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت شهرستان چابهار در نوبت های مختلف صبح، ظهر، عصر و شب مشغول بازدید از واحدهای صنفی هستند و همشهریان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در محیط کار با شماره گیری ۱۹۰ و اعلام به سامانه،  تخلفات بهداشتی را گزارش کنند تا بلافاصله کارشناسان در محیط حاضر شوند.

وی افزود : بازرسان واحد بهداشت محیط علاوه بر بازدید از واحدهای صنفی ، دستورالعمل های آموزشی مبارزه با کرونا را نیز به متصدیان آموزش می دهند.

رییس مرکز بهداشت شهرستان چابهار با تشکر از همکاری همه دستگاه ها و نهادهای دست اندرکار گفت: مهار و شکست کرونا عزمی بزرگ و همدلی می خواهد که خوشبختانه این عزم و همدلی در بین مسوولان شهرستان به وضوح دیده می شود.

مدارس سطح شهر چابهار و دشتیاری گندزدایی شدند

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار ادامه داد: با توجه به احتمال شیوع ویروس کرونا در سطح کشور و با هدف پیشگیری از انتقال این ویروس، با همکاری آموزش و پروش شهرستان چابهار کلیه مدارس سطح شهر و روستاها گندزدایی شده و این اقدامات تا عادی شدن شرایط ادامه دارد.

دکتر حسین‌بر افزود: همانطور که الگوی جهانی این ویروس نشان می دهد شیوع و سرایت بیماری به شدت قوی است و باید با تمام توان از شیوع و سرایت آن جلوگیری کرد.

وی افزود: در جلسه ای که با مدیریت آموزش پرورش شهرستان چابهار برگزار شد، تاکید بر گندزدایی تمامی مدارس و ضد عفونی آنها با اولویت مدارس پرجمعیت صورت پذیرد و خوشحال هستیم که این اقدام عملی شده است.

۸۰۰ تخت بستری پشتیبان ویژه کرونا در جنوب سیستان وبلوچستان آماده سازی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر نیز گفت: باتوجه به روند روبه رشد آمار بیماران مبتلا به کرونا و لزوم پیش بینی فضای فیزیکی استاندارد در صورت بروز بحران، نسبت به تجهیز و آماده سازی ۶۰۰ تخت بستری ویژه کرونا در هفته گذشته اقدام و با همکاری منطقه آزاد چابهار نیز ۲۰۰ تخت دیگر به ظرفیت موجود اضافه خواهد شد.

دکتر مهران امینی فرد افزود: در صورت جدی نگرفتن هشدارهای بهداشتی شاهد افزایش نگران کننده آمار مبتلایان خواهیم بود، لذا توصیه ما، کماکان رعایت هشدارهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، عدم حضور در اماکن پرازدحام و ماندن در منازل تا اطلاع بعدی است.

وی با بیان اینکه نخستین مورد فوتی مبتلا به کرونا در ایرانشهر ثبت شد گفت: متوفی ۴۲ساله، فاقد بیماری زمینه ای و با علایم بیماری کرونا به بیمارستان مراجعه و متاسفانه پس از پنج روز بستری فوت کرد. 

وی تصریح کرد: متاسفانه علیرغم هشدارهای متعدد شاهد برگزاری مراسم عروسی و تجمعات خانوادگی هستیم که این خود نشان دهنده جدی نگرفتن موضوع و تردد و مسافرت شهروندان به شمال و جنوب استان است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر ادامه داد: برای پیشگیری از کرونا، هیچ مکانی امن تر از منازل نیست، توصیه می شود شهروندان از مراجعات غیرضروی به منازل بستگان حتی والدین اجتناب کنند و درصورت ضرورت تلفنی جویای احوال همدیگر شوند.

دکتر امینی فرد گفت: بسیاری از شهروندان موضوع را جدی نگرفته و علیرغم تاکید فراوان در تکاپوی برگزاری تجمعات خانوادگی و مراسم جشن و عروسی هستند.

وی بیان کرد: شهروندان درصورت داشتن علایم تنگی نفس بهمراه تب وسرفه خشک حتما به نزدیکترین مراکز درمانی مراجعه کنند و سایر شهروندان نیز با مراجعه به سامانه خودارزیابی الکترونیکی وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.ir و تکمیل پرسشنامه مربوطه از سلامت خود مطلع شوند.

وی افزود: متاسفانه مشاهدات عینی سطح شهر حاکی از جدی نگرفتن موضوع توسط شهروندان است که این موضوع باتوجه به نوع ارتباطات اجتماعی مردم منطقه نگران کننده است و درصورتیکه به توصیه "درخانه ماندن" توجه نکنیم و اصرار بر ادامه ترددهای غیرضروری  داشته باشیم قطع یقین زنجیره انتقال بیماری ادامه داشته، فرایند بیماریابی دچار اختلال شده و شناسایی بیماران مبتلا نیز مشکل می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =