ایران نیز خواستار به تعویق افتادن المپیک شد

تهران- ایرنا -کمیته ملی المپیک ایران با ارسال نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور رسمی خواستار به تعویق افتادن بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شد.

با توجه به اتفاقات اخیر و شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و همچنین لغو تعداد زیادی از رقابت‌های مهم قاره‌ای و جهانی از جمله مسابقات کسب سهمیه، شایعاتی مبنی بر تعلیق و تعویق المپیک ۲۰۲۰ طی هفته‌های اخیر مطرح شد تا «سیدرضا صالحی امیری» رییس کمیته ملی المپیک با ارسال نامه‌ای به «توماس باخ» رییس کمیته بین‌المللی المپیک ضمن تشریح وضعیت کاروان ورزشی ایران خواستار تصمیم‌گیری در خصوص تعویق بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شود.

رییس کمیته ملی المپیک کشورمان در بخشی از این نامه خطاب به باخ در خصوص وضعیت شیوع کرونا ویروس (کووید ۱۹) نوشت:‌ با توجه به آمار رسمی اعلام شده تعدادی از هموطنان تا این لحظه فوت شده و تعداد زیادی نیز مبتلا شده‌اند.
صالحی امیری با اشاره به اینکه بنابر خواست ستاد مقابله با ویروس کرونا که با هدایت ریاست جمهوری فعالیت می‌کند، تمامی گردهمایی‌ها، سمینارها، تجمع‌ها، مسابقات، حتی اردوهای ورزشی در ایران لغو شده، نوشته است: همه پروازها از ایران‌ به سایر کشورها ‌و بالعکس تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده  و همه تیم‌هایی که قرار بود در مسابقات انتخابی المپیک شرکت کنند از جمله ژیمناستیک، بوکس و شمشیربازی با مشکل مواجه شده‌اند.

وی همچنین به لغو برخی رقابت‌های انتخابی المپیک همچون کشتی، شنا، واترپلو و وزنه‌برداری که زمان‌شان از قبل مشخص بود، اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط موجود بیشتر کشورهای آسیایی مثل کره، هند، ژاپن و چند کشور دیگر درگیر این موضوع و ورزشکاران نیز از نظر ذهنی و روحی دچار چالشی بزرگ شده‌اند. قهرمانان رشته‌های مختلف، مربیان و فدراسیون‌های تحت پوشش نیز از این قائده مستثنی نیستند و حتی کار به جایی رسیده است که خانواده‌ها تصمیم گرفتند که فرزندان قهرمان خود را در خانه قرنطینه کنند که البته این تصمیم مورد تایید مردم و دولت نیز هست.

صالحی امیری در پایان این نامه از توماس باخ خواسته تا نظر خود را در خصوص این پیشنهاد و تعویق رقابت‌های گزینشی و همچنین نسبت به موکول کردن بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ به زمان دیگری را اعلام کند.

براساس این گزارش ۲ روز پس از نامه صالحی امیری به رییس کمیته بین المللی المپیک؛ «جان مکلود» رییس بخش ارتباطات کمیته‌های ملی المپیک IOC پاسخی به شرح زیر برای صالحی امیری ارسال کرد.

ملکود در این نامه نوشته است:‌ هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک اخیرا تعهد خود را برای برگزاری موفق بازی‌ها در تاریخ مقرر را اعلام کرده و از فدراسیون‌های بین‌المللی درخواست کرده تا در خصوص مسابقات کسب سهمیه و انتخابی شرایط، مکان ‌و زمان جدید و آسانی را طراحی کنند.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: فدراسیون‌های ملی تلاش کنند تا ارتباط تنگاتنگی با فدراسیون‌های بین‌المللی خود داشته و از تغییرات قوانین انتخابی المپیک آگاه شوند. همچنین تصمیمات هیات اجرایی و فدراسیون‌های بین‌المللی هر چه که باشد از تغییرات سیستماتیک زمان، مکان و نحوه مسابقات انتخابی به اطلاع شما و فدراسیون‌های ملی کشورتان خواهد رسید.

رییس بخش ارتباطات کمیته‌های ملی المپیک همچنین به رییس کمیته ملی المپیک ایران پیشنهاد کرد که از تجربیات کشورهای مشابه که درگیر کرونا هستند استفاده کنید. بطور مثال برای ورزشکاران شرکت کننده در مسابقات انتخابی اردوهایی را در کشوری ثالث که شیوع این بیماری در آن کمتر و کنترل شده است برگزار کنید تا ضمن‌ حفظ سلامت، مشکلی با کشور میزبان مسابقات گزینشی برای حضور نداشته باشید و دراین زمینه IOC آمادگی‌ همکاری و تسهیل در ارتباط با کمیته‌های المپیک مد نظرتان را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha