وزیر راه:‌ ۹۸ سخت‌ترین سال مردم ایران بود

تهران - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سال ۹۸ سخت‌ترین سالی بود که کشور و مردم تاکنون تجربه کرده‌اند، گفت: با این حال، در سال سخت توانستیم به وعده‌هایی که به مردم داده بودیم عمل کنیم.

به گزارش ایرنا، «محمد اسلامی» در گفت وگوی خبری به اقداماتی که در سال ۹۸ در بخش های راه، حمل و نقل، هواشناسی، ایجاد زیرساخت ها، برنامه های عمرانی و توسعه ای کشور و مسکن انجام شد، اشاره کرد و گفت: در این سال سخت دشمن تلاش کرد با  القائات و عملیات روانی دشمن در جهت ناکارآمد جلوه دادن اقدامات انجام شده در کشور، مردم را مایوس کند تا چرخه حرکت در کشور کند شود.

وی ادامه داد: اما به لطف الهی این حرکت ها ادامه یافت و در سال ۹۸ توانستیم قوی تر پروژه های عمران و ساختمان و مسکن را فعال و پرسرعت تر دنبال کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره توسعه و پیشرفت در سازمان هواشناسی و اعتماد مردم به این سازمان گفت: در سال ۹۸، اعتماد عمومی که به هواشناسی جلب شده، دلیل پیش بینی دقیقی است که همکاران ما انجام می دادند و در این سال هیچ غافلگیری نداشتیم و مردم و دستگاهها و ستاد بحران پیش هنگام مطلع و اطلاع رسانی کردند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته سه موضوع مهم مورد توجه قرار گرفت، افزود: اولا به دنبال این بودیم که رویکردهایمان تعامل آفرین باشد تا بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه ها حرکت برای سازندگی و پیشرفت را تسهیل و تسریع کنیم که جلوه های آن در پروژه های مختلف اتفاق افتاد و در حوزه بنادر و توسعه آنها، تکمیل پروژه های فرودگاهی، پروژه های راه آهن، پروژه های اتوبان ها و جاده ها و پروژه های مسکن این مهم عملیاتی شد.
اسلامی به اقدامات انجام شده در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: در این تحرک که اعتقاد داریم، پروژه های عمران و مسکن و ساختمان، سهم بزرگی در برون رفت از رکود اقتصادی دارد، آمارها نشان داد که تحرک در بخش ساختمان و بخش مسکن ایجاد شد و یکی از عواملی که مانع تداوم رکود اقتصادی کشور شد، همین بخش بود و توانستیم فعال تر ورود کنیم تا اهداف این بخش با سرعت بیشتری همراه شود.

وی افزود: تکمیل مسکن مهر، ۲۳۰ هزار واحد مسکن جدید که مردم در طرح مسکن ملی ثبت نام کردند و تشکیل پرونده دادند، پروژه هایی که شروع شد و در حال ساخت است اینها همه نمادهایی بود که این تفکر و رویکرد را محقق کرد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال رونق تولید در حوزه راه آهن سال ۱۳۹۸ یک رکورد ثبت شد، افزود: در تعاملی که با کارخانه های سازنده و شرکت های حمل و نقل ریلی در قالب قراردادهای ساخت داخل داشتیم، برای اولین بار یک رکورد ثبت کردیم مثلا کارخانه واگن پارس اراک که همیشه یکی از شرکت های تولیدی بحرانی بود، در سال ۹۸ یک رکورد ۲۰ ساله ثبت کرد و توانست بالاترین رقم تولید را داشته باشد.
وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۷۳۰ لوکوموتیو، واگن باری و مسافربری این شرکت ها تولید کردند و در اختیار ناوگان گذاشتند و این بالاترین رقمی بود که تاکنون اتفاق افتاده بود و از همه مهتر اینها ساخت داخل بود. همچنین در زمینه ریل ما برای اولین بار از ریل راه آهن ساخت داخل استفاده کردیم.

اسلامی به صنعت هوایی و دریایی نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه های شناوری و هوایی و در حوزه حلقه های مفقوده ای که ما در صنعت هوایی داشتیم که ناوگان ما را آسیب می زد شرکت های دانش بنیان به مدد آمدند.
وی از توسعه ترانزیت به عنوان گام سوم در راه تعاملات نام برد و گفت: با توسعه ترانزیت، گسترش تجارت و روابط و تعاملات را برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور ایجاد کردیم. با تعامل با کشورهای همسایه و تعرفه مشترک و شیوه های مشترک داشتیم، ترانزیت تسهیل تر شد و توانستیم در این سال، حجم مبادلات و سرعت را برای تقویت تزانزیت، افزایش دهیم. 

برچسب‌ها

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha