کرونا پشت دروازه‌های نوروز برفی همدان

همدان- ایرنا- بارش سنگین برف طی ۲۴ ساعت گذشته در استان همدان باعث شد عده‌ای که بدون توجه به هشدارهای بهداشتی مبنی بر خانه‌نشینی و پیشگیری از کرونا، در سفر نوروزی و یا بیرون از خانه بودند، ناگزیر خانه‌نشین شوند؛ رخدادی که امید می‌رود به یک فرهنگ قالب تبدیل‌شود.

بی توجهی عده ای به گسترش ویروس کرونا با وجود هشدارها و توصیه های فراوان از سوی مسوولان، کادر درمانی و حتی علما و فقها، همچنان پابرجا است اما بارش شدید برف در همدان به ویژه طی ساعات بامدادی امروز سبب شد تا این قشر مجبور به ماندن در خانه شوند.

در واقع برف تا حد زیادی مقابل سفر به این استان و خیابان گردی که عامل شیوع بی رحمانه کرونا است، ایستاد و مردمانی که هنوز هم این وضعیت هشدارگونه را جدی نگرفتند، خانه نشین کرد.

همزمان با شیوع این ویروس در کشور هر چند بارها شاهد تبیین دامنه های تلاش مردم و مسوولان در راه اندازی پویش های ضدکرونایی، کمپین های حمایتی و هشدارهای پزشکی و بهداشتی و در راس آن تاکید بر ماندن در خانه بوده ایم اما بازهم بودند و هستند عده ای که وضعیت قرمز فعلی را بی اهمیت جلوه داده و تردد عادی روزانه در سطح شهر داشته و دارند.

با این حال بارش برف سبب شد همین افراد هم مجال تکرار اشتباهات گذشته خود مبنی بر خروج گاه و بی‌گاه از منزل را نداشته باشند و به اصطلاح "نه نه سرما" از آنها در مقابل کرونا مراقبت کرد.

بارش ۱۹ میلیمتری برف به اندازه ای کافی بود تا گذر مردم به خیابان ها و معابر همدان کمتر بیفتد؛ افزون بر اینکه امروز به ندرت پلاک غیربومی در خیابان های این شهر تردد داشت.

اعلام رسمی تعطیلی بیشتر اصناف نیز بر کاهش شدید تردد خودروها و مردم بی تاثیر نبود و اغلب صنوف در سطح شهر بسته بودند.

تاکیدات شخص سید سعید شاهرخی استاندار و علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان مبنی بر تعطیلی خانه مسافرها، اماکن گردشگری و محل های پذیرش مسافر از یک طرف و تاکیدات دادستان و انتظامی استان مبنی بر نظارت دقیق بر این بخشنامه ها و برخورد جدی با متخلفانی که اقدام به پذیرش مسافر کنند نیز عامل دیگری بود که باعث شد همدان روزهای خلوتی را در حوزه گردشگری سپری کند.

بازدید میدانی خبرنگار ایرنا بیانگر این بود که فروشگاه های عرضه مواد غذایی نیز روز خلوتی را سپری کردند، نانوایی ها با مشتری کم و عرضه کنندگان میوه و سبزیجات هم ساعاتی از روز را فعالیت داشتند.

البته بارش برف موجی از شادی را در بین مردم و به نوعی آرامش مدیریتی را در بین مسوولان به لحاظ کاهش ترددها حتی برای آنهایی که به هشدارها توجهی دارند، ایجاد کرد.

مردمانی که همچنان آروز می کنند شرایط ناپایدار جوی تداوم یابد تا در این روزهای تعطیلی نوروز، ماندن در خانه به عادتی اجباری تبدیل شود.

پیش بینی های هواشناسی نیز نشان می دهد، بارش ها حتی از نوع باران همچنان ادامه دارد و می توان امیدوار به قرنطینه خانگی و ترددهای کم در معابر و خیابان ها بود.

هر چند در این بین، همچنان سماجت برخی در عادی جلوه دادن شرایط موجود همچنان ادامه دارد و در اقدامی حیرت انگیز امروز شاهد یکسری تیوپ سواری ها و برف بازی در مناطق حاشیه شهر همدان بودیم.

عوامل انتظامی نیز برای پیشگیری حداکثری از میزان ترددها به خصوص در خیابان های منتهی به مناطق طبیعت گرد همدان، اقدام به مسدود کردن برخی بلوارها در بالای شهر و به سمت مناطق عباس آباد کردند؛ مناطقی که اگر امروز باز بود، چه بسا موج تیوپ سواران هوای برفی به این مکان ها هجوم برده و شرایط بحرانی موجود کرونایی را تشدید می کردند.

بررسی آماری بدون شک گویای رشد شتاب‌گونه نرخ ابتلا به کرونا در استان همدان است به طوریکه برخی مسوولان و پزشکان نسبت به رشد فزاینده آن در روزهای آینده هشدار داده و از مردم خواسته اند که از خانه های خود خارج نشوند.

با این وجود رشد خزنده کرونا در سایه بی‌توجهی مردم ادامه دارد و هنوز هم عده ای در تلاش هستند تا شرایط را حداقل برای خود عادی جلوه دهند و از همین رو بیرون گردی را ادامه می دهند.

امید می رود مردم به خصوص آن دسته از افرادی که همچنان به هشداری بی توجه هستند، با تجدید نظر در رفتار خود، توصیه های بهداشتی را جدی گرفته و اقدام به خود قرنطینه ای کنند.

چراکه به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان، روند صعودی ابتلا به ویروس کرونا را در این استان تا آخر فروردین ماه پیش‌بینی کرده است.

محمد طاهری با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان، اظهار داشت: در حال حاضر ۲۴۳ نفر در استان به این ویروس مبتلا شده‌اند و در صورتی که مردم به کمپین در خانه بمانیم توجهی نکنند و به ترددهای غیر ضروری خود ادامه دهند، روند افزایشی مبتلایان تا آخر فرودین ماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه مردم با جابه‌جایی‌های خود و خروج از شهر، این ویروس را انتقال می‌کنند، مطرح کرد: سفر کردن یکی از مهم‌ترین عوامل جابه‌جایی کرونا است که باعث ابتلا شهروندان و تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =