سفیر ایران در هند: ایران با کرونا و تحریم همزمان در حال مبارزه است

دهلی نو-ایرنا- «علی چگنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند گفت که ایران همزمان در دو جبهه در حال مبارزه است؛ یکی با تحریم های ظالمانه آمریکا و دوم با شیوع ویروس کرونا.

سفیر ایران در ادامه اظهارات خود که در رسانه های هند به چاپ رسیده است افزود: شیوع ویروس کرونا در جهان به سطح خطرناکی رسیده است و امنیت بهداشتی تعداد زیادی از کشورها را به مخاطره انداخته و جهان را به سوی رکود اقتصادی سوق داده است.

به گفته وی، در چنین شرایطی ایران با چالش های زیادی مواجه است و در شرایطی که تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته اکنون در حال کسب تجربه برای مبارزه با آن است.

چگنی گفت: ایران صادقانه پس از شناسایی اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا با آن مقابله کرده است و همانطور که سازمان جهانی بهداشت تایید کرده است، توانسته پیشرفت زیادی در مقابله و کنترل ویروس کرونا به دست آورد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: مقابله ایران با ویروس کرونا با وجود مشکلات فراوان در دسترسی به بازارهای مالی جهانی و تامین نیاز های خود به دلیل تحریم های آمریکا به مقابله با ویروس کرونا ادامه داده است. هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند این بحران خطرناک و بزرگ را کنترل کند.

علی چگنی ادامه داد: ایران دارای یکی از قویترین سیستم های مراقبت های بهداشتی در منطقه است و دستاوردهای قابل توجهی را در زمینه مبارزه با ویروس کرونا بدست آورده است. شرکت دانش بنیان ایرانی وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ترکیبی از دارویی را ساخته است که می تواند اختلال عملکرد ریوی در بیماران مبتلا به کرونا را درمان کند.

سفیر ایران در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: علیرغم همه این تلاش ها و دستاوردها، بدیهی است که ایران چندین دهه تحت تحریم های یک جانبه آمریکا بوده است. این تحریم ها تأثیرات منفی شیوع کرونا بر کشور را در قالب کمبود شدید الزامات پزشکی، دسترسی به منابع مالی کافی و امکان پرداخت برای اقلام دارای اولویت از طریق کانال های بانکی را تشدید می کند. بخش بهداشت و درمان ایران گرچه از جمله مقاوم ترین ها  در منطقه است اما  تحت تاثیر این تحریم ها قرار گرفته است و کلیه اقدامات پیشگیری، تشخیص و معالجه،  بطور مستقیم و غیرمستقیم با چالش مواجه شده و در نتیجه  سختی های زیادی را در مبارزه با بحران کرونا تجربه می کند. کمبود تجهیزات پزشکی ، دارویی و آزمایشگاهی مانند لباسهای محافظ و داروهای لازم باعث افزایش موارد شیوع و تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایران  شده است.

چگنی با اشاره به کمک های پزشکی سازمان جهانی بهداشت گفت: با وجود کمک های سازمان جهانی بهداشت، سرعت شیوع بیماری و اثرات مضر تحریم ها منجر به کاهش دسترسی به داروها و تجهیزات نجات بخش شده است. دولت ریاکار آمریکا ادعا کرده است که منابع انسانی از جمله مواد غذایی و دارو از مجازات های ضدایرانی معاف هستند، اما ممنوع کردن بانک های ایرانی برای دسترسی به کانال جهانی سویفت و تهدیدهای آشکار آمریکا علیه بانک های خارجی، آنها را از انجام هرگونه تجارت با تهران باز داشته است. آمریکا در اقدامی دیگر اعلام کرده است که آماده کمک به ایران است. با این وجود، تحریم های آمریکا استفاده از کانال های بانکی برای خرید  تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه را تقریبا غیر ممکن می سازد. این تحریم ها همچنین تلاش های ایران برای کنترل و مقابله با این ویروس را تحت تاثیر قرار می دهد.

سفیر ایران تاکید کرد: ایران برای نبرد خود با ویروس کرونا به کمک های آمریکا احتیاج ندارد زیرا هیچ اعتمادی به پیشنهادات و  ادعای  کمک واشنگتن نیست، اما انتظار می رود که جامعه بین المللی در مقابل تحریم هایی که میلیون ها ایرانی را آزار می دهد بایستد. مردم ایران در چند هفته گذشته به دلیل محدودیت های پزشکی ناشی از تحریم های آمریکا، بهای سنگینی را پرداخت کرده اند. جامعه جهانی باید تاثیرات تحریم ها در مورد کمک های بشردوستانه را در نظر گرفته و برای جلوگیری از وقوع حوادث بیشتر وارد عمل شود. جامعه جهانی بهداشت باید این مجازات ها را جنایات جنگ تلقی کند و  خواستار پاسخگویی کسانی باشد که آنها را تحمیل می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =