لاریجانی: امیدوارم مجلس پس از تعطیلات نوروزی شروع به کار کند

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد مجلس پس از تعطیلات نوروزی با پروتکل‌های مناسب و جدید و تفاوت‌هایی از نظر ترکیبات داخلی شروع به کار کند.

علی لاریجانی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از بیمارستان امام خمینی(ره) درباره باز شدن مجلس و اینکه آیا با توجه به شرایط بعد از تعطیلات مجلس به صورت مجازی خواهد بود، افزود: وضعیت مجلس در ایران با کشورهای دیگر تفاوت داشت زیرا همزمان با انتخابات شد و مواجهه نمایندگان با مردم باعث شد که بحث ویروس در بین نمایندگان گسترش پیدا کند و به همین دلیل وزیر بهداشت و ستاد ملی کرونا نامه دادند که پارلمان تشکیل نشود.

وی ادامه داد: البته این کار درست بود بعد از این که تست هایی انجام دادیم مشاهده کردیم که تعدادی از نمایندگان به این ویروس مبتلا شده اند و درگیری نمایندگان با بیماری نسبتا قابل توجه بود.

رییس مجلس گفت: امیدواریم که بعد از تعطیلات نوروی مجلس کار خود را با پروتکل جدید شروع کند و ممکن است از نظر ترکیبات داخلی هم تفاوت هایی صورت بگیرد.

لاریجانی افزود: ما برای شرایط حاد پیش بینی هایی برای استفاده از سیستم های دیجیتالی دوسویه را طراحی کردیم که تست اولیه آن انجام شده و احتمالا فردا تست دیگری انجام شود که این هم برای این است که اگر شرایط ما غیرعادی بود استفاده کنیم اما امیدوارم که مجلس بعد از تعطیلات اول سال کار خود را شروع کند.

وی درخصوص بازدید خود از این بیمارستان گفت: این بازدید در خصوص بررسی وضعیت بیمارستان و رسیدگی به بیماران کرونایی بود که نشان داد که حجم زیادی از پرسنل بیمارستان با صداقت و اخلاق حرفه در حال خدمت رسانی هستند.

وی افزود: گزارش خوبی از روند بهبودی در این بیمارستان داده شد که خبر خیلی خوبی است البته اگر چه هنوز مراجعات زیاد است بنابراین از مردم می خواهم که پروتکل هایی که برای بهداشت این بیماری در نظر گرفته شده رعایت کنند و حتما در منزل بمانند.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که مردم به سفر نروند، اگر چه سفرها نسبت به سال گذشته کم شده اما با توجه به این ویروس همین مقدار از سفر می تواند ضایعاتی به وجود آورد.

وی از مردم خواست که در روز 13 عید با خانواده به طبیعت و بیرون نروند زیرا این کار باعث شیوع این ویروس می شود و برای خود و خانواده و دیگران مشکل ایجاد می کنند.

لاریجانی گفت: در کل خدماتی که این بیمارستان و کادردرمانی و پزشکان انجام می دهند بسیار ستودنی است و از همه آنها تشکر می کنم زیرا خیلی خوب کار کردند. وقتی که کار تیم پزشکی ایران با سایر کشورهای دیگر مقایسه می شود با توجه به وجدان کاری و فداکاری که در ایرانیان وجود دارد چقدر متفاوت با سایر کشورها است.

رییس مجلس با تاکید بر این که وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا در بحث مبارزه با این ویروس خیلی خوب کار کرده، گفت: بعضی جاها ممکن است رعایت کافی در بخش اجتماعی کشور نشده باشد اما در کل در کنترل این ویروس گام های خیلی موثری انجام دادند.

وی یادآور شد: در بعضی از رسانه های کشورهای دیگر به این مساله اشاره شده که ایران به موقع به موضوع کنترل و مبارزه با شیوع ویروس کرونا توجه کرد و زمان را از دست نداده است.

لاریجانی بار دیگر تاکید کرد: اگرچه سخت است اما هرچه بتوانیم در منزل سکنی داشته باشیم عواقب و نتیجه کار بهتر خواهد بود. بنابراین تقاضای ما مجددا این است که در این ایام پیش رو نه سفر و نه سیزده بدر بروند چرا که برای خود و خانواده اشان و هم برای کشور مفید است که دچار مشکل نشود.

رییس مجلس گفت:‌برخی  کشورهای غربی در ابتدا با این تصور که در نتیجه همه گیری این بیماری، جامعه خود بخود نسبت به آن ایمنی ایجاد می کند،  زمان را از دست دادند و تعداد کشته های آنها طی چند روز نخست ورود این ویروس افزایش چشمگیری پیدا کرد، اما ما  برای کنترل این بیماری به موقع  وارد عمل شدیم.

لارییجانی اظهارات نسنجیده برخی سردمداران غربی در خصوص بیماری کرونا را  از علل کم توجهی بخش درمان این کشورها  به مبارزه با کرونا برشمرد و اضافه کرد: همین مسئله به افزایش آمار بیماران و تلفات ناشی از کرونا در برخی کشورهای اروپایی دامن زد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از نکات مهم  در کشور ما  این بود که پزشکان، پرستاران، اساتید و پیشکسوتان حوزه بهداشت و درمان  با شهامت در صف اول مبارزه با کرونا قرار گرفتند که  این موضوع روحیه دو چندانی به مردم و  بیماران داد و  چنین رفتاری به هیچ عنوان در سایر کشورها  دیده نشده است.

وی یکی دیگر از اقدامات مهم در پیشگیری و شناسایی بیماران کرونایی را  اجرای طرح غربالگری در سطح ملی  برشمرد و افزود: این اقدام به موقع  موجب شناسایی و درمان بسیاری از بیماران کرونایی شد.
لاریجانی اقدامات کنترلی استان های گوناگون در مواجهه با این بیماری را نیز قابل تقدیر خواند و اظهار کرد: در بسیاری از استان ها بیماری کرونا به خوبی کنترل شد و در تماس تلفنی که اخیرا با برخی استانداران داشتم، آمارهای امید بخشی در خصوص درمان و پیشگیری از بیماری کرونا دریافت کردم.

وی کاهش میزان سفرهای نوروزی از 18 میلیون به سه میلیون سفر را بی سابقه برشمرد و عنوان کرد: هر چند بهتر بود این 3 میلیون سفر هم صورت نمی گرفت اما این آمار بیانگر کاهش چشمگیر سفرهای نوروزی است و نشان می دهد که جاده های مواصلاتی در برخی استان ها به خوبی کنترل شده است.

لاریجانی درباره آخرین وضعیت بیمارستان در حال ساخت  کلینیک مهدی عنوان کرد: قرار است این بخش به ظرفیت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) اضافه شود و تا کنون  پیشرفت کار به لحاظ عمرانی نسبت به  پروژه های مشابه قابل قبول است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ظرف حدود ۵ سال این پروژه پیشرفت 82.5 درصدی داشته که  در حال حاضر باید برای  تامین تجهیزات پزشکی و پرسنل آن اقدام شود.

لاریجانی با بیان این که تامین برخی از  نیازهای این بیمارستان برای رسیدن به مرحله بهره‌برداری نیاز به منابع ارزی دارد، گفت: بخشی از نیازهای این بیمارستان برای بهره‌برداری در بودجه عمرانی سال ۹۸ دیده شده بود که البته تخصیص ۱۰۰ درصدی نیافت و باید در بودجه سال ۹۹ برای آن تدبیر شود.

وی افزود: برای بخش ارزی با توجه به اینکه این پروژه، ملی به شمار می‌آید و بیمارستانی مرجع برای کشور است باید پشتیبانی از آن نیز به عنوان یک بیمارستان مهم در سطح ملی مورد توجه قرار گیرد که راهکارهای لازم در این خصوص در نشست امروز با مدیران ارشد بیمارستان بررسی و تدبیر شد.

در جریان این بازدید، دکتر صادق نیت رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و دیگر مدیران این مجتمع  گزارشی از نحوه رسیدگی به بیماران کرونایی، چگونگی درمان آنها و همچنین پیشرفت فیزیکی پروژه های در حال ساخت بیمارستان مهدی کلینیک ارائه کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =