سهم بی پایان از آثار ماندن در خانه

بیرجند - ایرنا - پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان و ایران اغلب متخصصان و پزشکان بر این نظرند که بهترین راهکار برای جلوگیری از شیوع این بیماری ماندن در خانه است؛ سهمی که آثار آن تمام شدنی نیست.

براساس یافته‌های پزشکی مشخص‌ شده در محیط‌های بسته‌ که بیش از ۴۵ نفر با فاصله نزدیک و کمتر از یک متر با هم حضور داشته باشند، احتمال انتقال ویروس بسیار بالا است، به همین دلیل برای مراقبت از خود و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند باید در خانه بمانیم تا زنجیره انتقال قطع شود.

 بعد از شیوع این ویروس در کشور، خوشبختانه بسیاری از مکان‌های آموزشی، فرهنگی، ورزشی، رفاهی و تفریحی و اخیرا برخی صنوف که مکان های پرتجمع و شلوغ هستند، تعطیل شد و امروز وظیفه همه ماست تا با بهره‌گیری از فرصت تعطیلی و در خانه ماندن به قطع زنجیزه انتقال این ویروس سرکش کمک کنیم و زندگی و کار در جامعه هرچه زودتر به روال عادی بازگردد.

هنوز برای درمان بیماری ناشی از این ویروس، واکسن و درمان قطعی پیدا نشده و برای دور ماندن از ابتلا به ویروس کرونا لازم است از حضور در اجتماعات و مکان‌های شلوغ و پرتردد پرهیز شود و به سفر نرویم، هشدارهای مسوولان ذیربط را جدی بگیریم.

ما نباید از کرونا بیش‌ از اندازه هراس داشته باشیم همچنین نباید آن را بیش‌ از حد ساده جلوه دهیم، واقعیت این است که این ویروس به ایران رسیده و هر فردی می‌تواند میزبان آن باشد؛ از این‌ رو باید از تعاملات اجتماعی و فیزیکی در فضای بسته اجتناب کرد که فرهنگ سازی در این حوزه با راه‌اندازی پویش‌های در خانه می‌مانیم توسط اقشار مختلف از قبیل ورزشکاران، نویسندگان، هنرمندان و فرهیختگان ضروری به نظر می‌رسد.

در خراسان جنوبی هم با توجه به فرهنگ غنی این منطقه آحاد مردم از اقشار مختلف با ایجاد پویش‌های مختلف گام بزرگی در راستای قطع زنجیره انتقال کرونا بردشته اند.

یکی از رزمی کاران و مربیان ورزشی خراسان جنوبی از ۲ هفته قبل پویش «در خانه ورزش می‌‍‌کنیم» را راه اندازی کرده به طوری که هر شب برای ۲۰۰ هنرجو از طریق فضای مجازی فنون لازم رزمی را طراحی و آموزش می‌دهد.

عارف عابدینی به خبرنگار ایرنا گفت: پس از شیوع ویروس کرونا و لزوم کاهش رفت و آمد شهروندان، اقدام به ایجاد این کمپین در شبکه اجتماعی اینستاگرام برای جذب ورزشکاران و ورزش دوستان کردم.

وی افزود: در شرایط کنونی هر پویشی که به منظور پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا، راه‌اندازی شود، ارزشمند است و امیدواریم همه مردم برای حفظ سلامتی خود و دیگران به این پویش‌ها توجه جدی کنند.

وی مهم‌ترین وظیفه خود به عنوان یک ورزشکار در شرایط کنونی را بیان حساسیت و اهمیت خودمراقبتی در برابر کرونا عنوان کرد و گفت: قبل از آموزش فنون رزمی به همه هنرجویان توصیه می‌کنم که نکات بهداشتی را رعایت کرده و از تردد غیرضروری در شهر پرهیز کنند تا با همکاری همه افراد و نخبگان جامعه بر بیماری کرونا پیروز شویم.

عابدینی افزود: بسیاری از مردم، اهمیت مساله ابتلا به بیماری ویروس کرونا را درک می‌کنند و با بیرون نیامدن از خانه‌های خود و کاهش تردد در شهر و رفت و آمدهای خانوادگی با این ویروس مقابله کرده و از شیوع آن جلوگیری می‌کنند.

نویسنده کتاب «آقای فرمانده» هم پس از شیوع ویروس کرونا با راه‌اندازی پویش «نذر سلامت» به مقابله با کرونا پرداخته است.

زینب رمضانی درخصوص اهداف راه‌اندازی این پویش به خبرنگار ایرنا گفت: این پویش را با هدف تهیه لوازم مورد نیاز مردم مناطق محروم استان برای شکست کرونا راه‌اندازی کردم و اکنون تعداد زیادی از اهل قلم استان هم در این فعالیت خیرخواهانه همکاری دارند.

وی اظهار داشت: علاوه بر توزیع لوازم بهداشتی به مردم توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از شیوع این بیماری در خانه بمانند و از رفت‌ و آمد غیرضروری و خروج از منزل پرهیز کنند چون این کار علاوه بر اینکه سلامتی ما را تضمین می‌کند کمک بزرگی به جامعه بهداشت و درمان است که در این شرایط سخت با فشار کاری مواجه هستند.

موارد مثبت کرونا در خراسان جنوبی تاکنون ۱۷۸ نفر و جان باختگان بر اثر این بیماری ۱۷ تن اعلام شده است.

تمامی ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی درگیر با کرونا شدند و شهرستان‌های بیرجند، طبس، زیرکوه، قاینات و فردوس بیشترین میزان ابتلا را دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =