نخست وزیر ژاپن از احتمال تعویق المپیک ۲۰۲۰ خبر داد

پکن- ایرنا- «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن که پیش از این بر برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو بر اساس برنامه از پیش تعین شده تاکید می کرد در اظهارنظری جدید و متفاوت اعلام کرد که «امکان تعویق زمان برگزاری این بازی ها وجود دارد».

به گزارش ایرنا از کیودو، آبه روز دوشنبه تصریح کرد: چنانچه نتوان این بازی ها را به «شکل کامل» برگزار کرد و امکان به خطر افتادن سلامتی ورزشکاران و تماشاگران وجود داشته باشد ممکن است آن را به تعویض بیاندازم.

او اظهار کرد: اگرچه کمیته بین المللی المپیک تصمیم نهایی را در مورد این موضوع اتخاذ می کند، اما ما بر این عقیده هستیم که «لغو» گزینه مناسبی نیست.

اظهارات آبه یک روز بعد از آن صورت گرفت که کمیته بین المللی المپیک در بیانیه ای اعلام کرد که حدود یک ماه دیگر درباره تعویق مسابقات تابستانی توکیو ۲۰۲۰ تصمیم گیری خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است که هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک راه های مختلف مقابله با گسترش ویروس کرونا از جمله برگزاری این مسابقات با حضور تعداد کمتری از ورزشکاران یا تعویق آن را بررسی کرده است.

به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا، ورزشکاران، نهادهای ورزشی و کمیته های المپیک بعضی کشورها به منظور کسب اطمینان از سلامتی و فراهم بودن شرایط مساوی برای ورزشکاران، خواهان به تعویق افتادن المپیک هستند.

در عین حال توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک گفته است که بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را نمی توان «مانند یک مسابقه فوتبال به شنبه آینده» موکول کرد.

او با بیان اینکه« رویه های به تعویق انداختن المپیک بسیار پیچیده است»، اضافه کرد: «تنها وقتی می توانید مسئولانه عمل کنید که یک پایه معتبر و آشکار برای تصمیم گیری داشته باشید.»

هنگامی که از باخ درباره همه گیری جهانی ویروس کرونا پرسیده شد او گفت که «اوضاع غیرعادی است و راه حل ایده آلی وجود ندارد».

او گفت که لغو بازی های توکیو رویای ۱۱ هزار ورزشکار از ۲۰۶ کشور و منطقه را نابود خواهد کرد.

رئیس کمیته بین المللی المپیک بر قصد خود برای ادامه تلاش هایش جهت برگزاری این بازیها تاکید کرد.

پیش از این مقامات دولت ژاپن بارها اعلام کرده بودند که مقدمات بازی ها طبق برنامه ریزی ها پیش می رود و شعله المپیک نیز هفته گذشته وارد ژاپن شد.

قرار است بازی های المپیک توکیو از ۲۴ جولای تا ۹ آگوست ۲۰۲۰ (۳ تا ۱۹ مرداد ۱۳۹۹) و بازی های پارالمپیک هم از ۲۵ آگوست تا ۶ سپتامبر ۲۰۲۰ (۲۰ مرداد تا ۱۶ شهریور ۱۳۹۹) برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha