شفاف سازی لازمه تحقق جهش تولید است

خرم‌آباد - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: لازمه تحقق جهش تولید و اشتغالزایی در کشور شفاف سازی در امور اصلی کشور است.

محمد علیزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: هر ساله مقام معظم رهبری در سخنان آغازین سالها را نام گذاری می کنند و چند سالی است که به درستی بر بحث اقتصاد تاکید دارند.

وی با بیان اینکه سال گذشته بعنوان رونق تولید نامگذاری شد اما مقام معظم رهبری به معنای واقعی رضایت چندانی از اقدامات انجام شده در این راستا نداشتند، اظهار داشت: سال جدید جهش تولید است به نحوی که اثرات آن در زندگی و سفره های مردم، اشتغال جوانان، راه اندازی طرح های نیمه تمام، کارخانه های تعطیل شده، قابل مشاهده باشد.

علیزاده ادامه داد: یکی از مباحث مهم جهش تولید بومی سازی تولید، قطع وابستگی بودجه دولت و مخارج خارجی به نفت است و این در حالی است که طبق گزارش رئیس جمهوری این موضوع یعنی وابستگی بودجه به نفت در سال ۹۸ نسبت به سال های قبل کمتر شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان بیان‌کرد: بنا بر برنامه های توسعه ای در قانون نیز قید شده که وابستگی بودجه به نفت قطع شود و باید به رشدی برسیم که مخارج خارجی از درآمدهای مالیاتی باشد چراکه تامین بودجه از درآمد نفت آفت است.

علیزاده عنوان کرد: لازمه ایجاد جهش تولید شفافیت سازی در سه قوه و امور مهم کشور است و این در حالی است که در خرداد ماه سال جاری افتتاح مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم را پیش رو داریم و مردم انتظار دارند که اولین طرح این دوره مربوط به شفاف سازی رای نمایندگان باشد و در صورتیکه این امر محقق شود جلوی بسیاری از فسادهای اقتصادی، مسدود می شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه لرستان یادآور شد: مجلسی که شفاف نباشد چگونه می تواند وظیفه نظارتی خود را انجام دهد و در این راستا مجلس در اولین اقدام باید رای خود را شفاف کند با شفافیت مصوبات بر قوه های مجریه و قضائیه نظارت داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه شفافیت سازی با فراکسیون و شعار و بنر اجرایی نمی شود، اظهار داشت: این مهم باید اجرایی شود و نخستین مطالبه مردم از نمایندگان مجلس است.

علیزاده اضافه کرد: همچنین در راستای تحقق جهش تولید در بحث دولت نیز چهار اقدام باید شفاف سازی در امور اصلاح نظام مالیاتی، بانکی، امور بیمه و گمرک باید عملی شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: خوشبختانه با تدابیر ریاست بانک مرکزی و موافقت حکیمانه مقام معظم رهبری با ادغام بانک های نظامی در بانک سپه در این راستا گام بلندی بر داشته شده است.

وی گفت: اکنون بانک های نظامی وابسته به بانک سپه شدند و این در حالی است که وعده دادند که به زودی حتی تابلوهای این بانک ها نیز تعویض خواهد شد و از طرفی حتی حساب ها را نیز شفاف و مرتب خواهند کرد.

وی تاکید کرد: شفافیت در امور بانکی باید سرلوحه اقدامات سال ۹۹ برای تحقق جهش تولید باشد.

علیزاده افزود: در راستای شفاف سازی امور گمرکی نیز باید با راه اندازی سامانه رصد کالاها از زمان ورود تا به کشور تا مرحله رسیدن به دست مصرف کننده شفاف و قابل دسترسی باشد.

وی با بیان اینکه تحقق جهش تولید نیازمند اجرایی شدن امور ابتدایی اما بسیار مهم است، اظهار داشت: اصلاح نظام مالیاتی که در بودجه سال ۹۹ به آن اشاره شده است مالیات باید عادلانه از تمام اقشار دریافت شود چراکه درآمد مالیاتی یک قشر کشور ممکن است به اندازه کل یارانه کشور برابری کند.

این استاد اقتصاد دانشگاه لرستان گفت: در این راستا باید بر بازارهای طلا، ارز، خودرو و املاک نظارت شود تا مسیر دلال بازی و سفته بازی مسدود شود و از تمام اقشار به صورت عادلانه مالیات اخذ شود.

علیزاده بیان کرد: همچنین تحقق جهش تولید نیازمند شفاف سازی در امور بیمه ای است و باید بیمه فعالیت ها شفاف باشد.

وی با بیان اینکه امور این چهار حوزه بیمه، مالیات، گمرک و بانک در قالب فعالیت های اقتصادی در بانکها تجمیع می شود، ادامه داد: به همین منظور اهمیت شفافیت در امور بانکی بسیار مهم است.

این استاد دانشگاه لرستان با اشاره به فعایلت های قابل توجه قوه قضائیه در برخورد با متخلفان و ورود به حساب های قوه قضائیه، ثبت اسناد و املاک گفت: اینگونه اقدامات باید برای اعتماد مردم و شفاف سازی بیشتر از گذشته انجام شود و در این راستا هر سه قوه باید در سال ۹۹ به منظور جهش تولید با فساد و رانت مبارزه کنند.

وی اظهار داشت: سال ۹۹ باید سال مبارزه با فساد باشد تا شفافیت در کشورحاکم شود چراکه پیش‌نیاز شفافیت مبارزه با فساد، رانت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =