فرماندار آستارا: تعطیلی بازارها مصوبه دولت برای حفظ سلامتی است

آستارا - ایرنا - فرماندار آستارا گفت: تعطیلی بازار و واحدهای صنفی غیرضرور تا ۱۵ فروردین ماه برای پیشگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامتی عمومی، از تصمیمات دولت در ستاد مدیریت بحران کشور است و بازاریان و شهروندان در این رابطه همکاری کنند.

حسن رستم زاد روز یکشنبه اظهار کرد: دولت برای حمایت از صنوف آسیب پذیر در دوره مقابله با بیماری کرونا، برنامه هایی دارد اما سلامت مردم در شرایط فعلی در اولویت امور است.

وی بیان کرد: تردد در بازار آستارا در نوروز امسال در مقایسه با سال قبل ۹۰ درصد کاهش یافته است و پاساژها و غرفه داران بازارهای ساحلی و نور با طرح تعطیلی صنوف همکاری کنند.

وی ادامه داد: مسافرکاشانه ها و هتل ها برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا نباید مهمان پذیرش کنند و بخشداران و دهیاران با دستگاه های ذیربط، فعالیت این واحدها را در مناطق ساحلی و روستایی کنترل کنند.

فرماندار آستارا گفت: مرز آستارا به عنوان یکی از مرزهای فعال کشور به یک قطب صادرات تبدیل شده است و توقف و گذر یکهزار و ۷۵۰ کامیون صادرات کالا در این شهرستان، گویای آن است.

 رئیس اتاق اصناف آستارا هم اظهار کرد: حدود ۶ هزار واحد صنفی در این شهرستان فعال است و تعطیلی بازار، مشکلاتی را در پرداخت بدهی ها و مالیات ها برای کسبه ایجاد کرده است.

حسین ابوالحسنی بیان کرد: دستورالعمل تعطیلی بازار باید همه واحدهای غیرضرور را شامل و از تبعیض خودداری شود و اعطای بسته های حمایتی دولت به بازاریان در دستور کار قرار گیرد.

محسن آهنی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا هم گفت: در طرح نظارتی نوروز از اوایل اسفندماه تاکنون، هزار و ۹۰۰ بار از واحدهای صنفی بازرسی شده است و ۶۰ متخلف با تشکیل پرونده گرانفروشی، کم فروشی و درج نکردن قیمت به تعزیرات حکومتی معرفی شده اند.  

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۷۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

 بندر مرزی آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده و بازار ساحلی با حدود هزار و ۵۰۰ غرفه در حاشیه دریای خزر و گمرک، از مناطق اقتصادی و گردشگرپذیر این شهرستان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =