آب مازاد تالاب استیل آستارا به دریای خزر تخلیه می‌شود

آستارا - ایرنا - فرماندار آستارا گفت: حجم آب تالاب استیل این شهرستان به علت بارش‌های اخیر افزایش یافته‌است و برای جلوگیری از سرریز و خسارات آن، باید با استفاده از کانال‌ها به دریای خزر تخلیه شود.

حسن رستم زاد روز یکشنبه در جلسه مدیریت بحران در فرمانداری آستارا اظهار کرد: سرریز آب تالاب استیل در سال گذشته به مسیر ارتباطی روستای دربند خسارت زده بود و اداره منابع آب برای جلوگیری از تکرار حادثه، حجم آب تالاب را مدیریت کند.

وی بیان کرد: آب استیل در اردیبهشت ماه مورد استفاده شالیکاران قرار می گیرد و در آن ماه، بارش نیز خواهیم داشت و اداره منابع آب آستارا و شرکت آب منطقه ای گیلان، برای جلوگیری از تخریب تالاب اقدام کنند.

وی ادامه داد: بخشداران و دهیاران با ساخت و ساز غیرمجاز در روستاها و حریم رودخانه ها مقابله کنند و ساخت ویلا در دهستان حیران علاوه بر تخریب محیط زیست، باعث انباشت نخاله ساختمانی در رودخانه آقچای و گل و لای شدن آبگیر تصفیه خانه بهارستان می شود.

آرش سیف الهیان رئیس اداره منابع آب آستارا هم گفت: ۳۰ درصد بستر رودخانه ها و آب بندان در شهر آستارا و ۹۰ درصد آنها در بخش لوندویل لایروبی و دیواره حفاظتی رودخانه کانرود با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار ساخته شده و تعریض و لایروبی رودخانه ویرمونی با چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار در حال اجراست.

توحید کرمزاده بخشدار لوندویل هم اظهار کرد: رودخانه های سیرالیوه، قنبر محله، کوته کومه، خان حیاطی و چلوند نیازمند لایروبی است و در برخی نقاط برای جلوگیری از سیلاب، به ساخت دیواره حفاظتی نیاز است.

تالاب استیل آستارا با ۱۳۸ هکتار وسعت در حاشیه جاده آستارا به تالش قرار دارد و  اداره هواشناسی آستارا میزان بارش ها در شبانه روز گذشته را ۸۲ میلیمتر اعلام کرد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت، ۱۲ آب بندان و هفت رشته رودخانه در غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =