مصرف خودسرانه دارو برای پیشگیری از کرونا ممنوع

تهران- ایرنا- متخصص داروسازی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برخی داروهای ضد ویروس، مسکن و کمک کننده در دستورالعمل کشوری برای درمان کرونا ذکر شده ولی این به این معنی نیست که این داروها می تواند از ابتلا به بیماری پیشگیری کند بنابراین باید مردم از خوددرمانی و مصرف خودسرانه هرگونه دارو یا مکمل برای پیشگیری از کرونا پرهیز کنند.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر فرزانه داستان در این زمینه بیان داشت: افرادی که در گروه های در معرض خطر قرار ندارند، صرفا می توانند با تغذیه مناسب بدن خود را در مقابل بیماری های ویروسی مقاوم کنند و به هیج عنوان نیاز به مصرف مکمل خاصی ندارند.

رییس بخش مراقبت های بالینی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در پاسخ به این سوال که آیا دارو یا درمانی برای پیشگیری از بیماری کرونا وجود دارد اظهار کرد:  هنوز تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی برای درمان قطعی این بیماری پاسخ درستی به دست نیاورده اند.

متخصص داروسازی بالینی با اشاره به بیماری نوظهور کوید ۱۹ خاطرنشان کرد: درعین حال  صرفا برخی مطالعات بر این اساس است که شماری از داروهای مکمل همانند زینک و ویتامین Dو C  می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن فرد کمک کند.

وی ضرورت پرهیز از مصرف مداوم و خودسرانه داروهای مکمل را مورد تاکید قرار داد و افزود: مصرف این داروها خصوصا در افرادی که مشکل ضعف سیستم ایمنی و زمینه ای ندارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

داستان خاطرنشان کرد: افرادی که در گروه های در معرض خطر قرار ندارند، صرفا می توانند با تغذیه مناسب بدن خود را در مقابل بیماری های ویروسی مقاوم کنند و به هیج عنوان نیاز به مصرف مکمل خاصی ندارند.

رییس بخش مراقبت های بالینی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با اشاره به این که هنوز هیچ دارویی با هدف پیشگیری از کرونا ویروس در دنیا وجود ندارد گفت:  برخی مطالعات به ترکیبات یا داروهایی برای درمان و پیشگیری از این ویروس تاکید دارند ولی همچنان به دلیل ناکافی بودن این تحقیقات و عوارض و تداخلات دارویی به هیج عنوان توصیه نمی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مناسب ترین راه پیشگیری از بیماری کوید ۱۹ را شستشوی مداوم دست ها، توجه به توصیه های بهداشتی، پرهیز از تردد در اماکن عمومی و استفاده از تغذیه درست و مناسب ذکر کرد.

وی با اشاره به این که مصرف ویتامین D در افرادی که کمبودی برای تامین این ویتامین در بدن ندارد ضرورتی ندارد خاطر نشان کرد: در باره افرادی که سابق بر این نیز به صورت ماهانه این دارو را مصرف می کردند توصیه می شود دارو را قطع نکنند و همچنان به روند سابق ادامه دهند.

رییس بخش مراقبت های بالینی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با اشاره به این که داروهای کمک کننده به درمان بیماری کرونا دو دسته هستند خاطرنشان کرد: دسته ای از این داروها برای درمان بیماران بستری مبتلا به کرونا استفاده می شود و دسته دیگری از داروها برای بیمارانی که در منزل تحت مراقبت هستند توصیه می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در باره مصرف دارو در بیماران سرپایی نیز خاطرنشان کرد: گروههایی از مبتلایان به کرونا نیاز  به مصرف هیچ گونه دارویی ندارند و صرفا باید مراقب باشند تا انتقال به سایرین صورت نگیرید و در عین حال هم مبتلایانی که دارای بیماری زمینه  ای هستند (پس از مثبت شدن تست کرونا) داروهایی مداخله ای و کمک کننده به این افراد برای استفاده در منزل تجویز می شود.

وی تاکید کرد: در ۸۰ درصد مبتلایان صرفا درمان های حمایتی موثر و کاراست و اصلا نیازی به مصرف دارو ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =