۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۷
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83723949
۰ نفر

برچسب‌ها

همه پرسی اصلاح قانون اساسی در گینه با وجود شیوع کرونا

تهران- ایرنا- کشور آفریقایی گینه با وجود شیوع ویروس کرونا، روز یکشنبه شاهد برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی بود که مخالفان آن را فرصتی برای «آلفا کنده» رییس جمهوری این کشور به منظور باقی ماندن در قدرت می دانند.

به گزارش پایگاه خبری فرانس ۲۴، دولت "آلفا کنده" از مردم گینه خواسته بود  روز یکشنبه با شرکت در این همه پرسی به پیش نویس جدید قانون اساسی این کشور، رای دهند.

رای گیری ساعت هشت صبح آغاز شد و ساعت ۱۸ به وقت محلی و گرینویچ، پایان می یابد.

این  کشور واقع در غرب آفریقا شاهد تجمعات گسترده مخالفان در اعتراض به اصلاح قانون اساسی است که بسیاری بیم دارند به آلفا (۸۲ ساله) اجازه خواهد داد  تا امسال برای بار سومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

بر اساس اعلام خبرگزاری فرانسه، از آغاز اعتراض ها در ماه اکتبر تاکنون، ۳۱ تظاهرکننده کشته شده اند.

مطابق قانون اساسی گینه، انتخاب بیش از دو دوره برای رییس جمهوری وجود ندارد.

کنده که دوره ریاست جمهوری اش در دسامبر سال ۲۰۲۰ به اتمام خواهد رسید، در ۲۲ سپتامبر گفت که اعضای حزبش خواستار برگزاری همه پرسی و آماده سازی انتخابات عمومی برای اصلاحیه قانون اساسی هستند که انتخاب وی برای دوره سوم نیز امکان پذیر باشد.

کنده در دسامبر ۲۰۱۰ به مدت پنج سال به عنوان رئیس جمهوری این کشور آفریقایی انتخاب شد. وی در سال ۲۰۱۵ مجددا انتخاب شد. 

کشور گینه که در سال ۱۹۵۸ استقلال خود را به دست آورده، واقع در شمال غربی آفریقا و سواحل اقیانوس اطلس بوده و پایتخت آن شهر کوناکری است. جمعیت این کشور ۱۰ میلیون نفر است که ۸۵ درصد آنان مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور فرانسوی است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =