لزوم توجه به باور در خانه ماندن برای عبور از بحران کرونا

ساری _ ایرنا _ برای عبور از بحران کرونا لازم است به باور ذهنی ایرانیان "هیچ جا خونه آدم نمی‌شه" رجوع کنیم.

خانه برای ایرانیان فضای امنی است که همواره پناهگاه محسوب می‌شود، شاید بر همین اساس است که جمله معروف "هیچ جا خونه آدم نمی‌شه" در بین ایرانیان رد و بدل می‌شود.هر جا که باشیم با بهترین امکانات و رضایت، اما می‌خواهیم به خانه برگردیم و به آرامش برسیم.

این وابستگی به خانه در بین ایرانیان، خانه را به جایگاهی مقدس بدل کرده و باور قلبی را ایجاد کرده که واقعا هیچ جایی خانه نمی‌شود.

این باور که خانه جایی امن است امروز نیاز واقعی جامعه است تا از بحران کرونا در امان بمانیم اما چرا ایرانیان به باور ذهنی و قلبی و حافظه تاریخی خود درباره خانه، پشت پا زده‌اند، در حالی که می‌گوییم "هیچ جا خونه آدم نمی‌شه" اما این میل به خروج از خانه از کجا نشات می‌گیرد، چرا در خانه نمی‌نشینیم تا زنجیره انتقال کرونا قطع شود.

طبق آمارهای پلیس راه، اگرچه میزان مسافرت‌ کاهش یافته اما ۶۰ درصد مسافرت‌های شخصی و ۴۰ درصد مسافرت با ناوگان حمل و نقل عمومی همچنان پابرجاست، یعنی بخشی از مردم کرونا را جدی نگرفته و با وجود هشدارهای متعدد همچنان راهی سفر شده‌اند، کسانی که به باور قلبی خود "هیچ جا خونه آدم نمی‌شه" اعتقاد ندارند.

پاسخ‌های مردمی که راهی سفر شده‌اند، آنقدر غیرقابل قبول است که خودشان را هم به خنده وامی‌دارد. اینها می‌دانند در شرایط ممنوعیت سفر، اقدام به سفر کرده و جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند. چه بسا در صفحه مجازی خود هشتک‌های نه به سفر و در خانه ماندن را ترویج کرده باشند اما شعار داده و راهی سفر شده‌اند.

اینگونه نیست که مردم نسبت به شرایط خطر آگاه نباشند، حتی اگر در ظاهر بگویند خطری متوجه آنها نیست و الزامات بهداشتی را رعایت می‌کنند و به سفر هم که بروند همانجا در خانه می‌مانند، اما چرا به رفتار پرخطر دست می‌زنند.

چه بسیار اخباری از بیماران مبتلا به کرونا و تعداد مرگ و میر در این زمینه را شنیده‌ایم و چه بسا مسائلی که از نزدیک در این زمینه مشاهده کرده‌ایم، عزیزانی را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌ایم اما مرگ و بیماری را همچنان برای همسایه دیده‌ایم.

بسیاری از افراد هشدارها درباره لزوم در خانه ماندن در شرایط بحران کرونا را تا آنجایی نادیده می‌گیرند که عزیزی را از دست بدهند و سپس به خود می‌آیند که چه کرده‌اند، بعد هشدارها را جدی می‌گیرند.

کسانی هستند که خانه دومی در دیگر شهرها به ویژه در شمال کشور دارند، باور "هیچ جا خونه آدم نمی‌شه" را اینطور دور زده‌اند که اینجا هم خانه ما است و به خانه خودمان می‌رویم.

رئیس پلیس راه مازندران اعلام کرده رفت و آمد خودروها در جاده‌های استان، عادی و روان است. این در حالی است که باید شاهد جاده خلوت باشیم و مردم در خانه‌های خود بمانند و با هم کرونا را شکست دهیم، اما عده‌ای به حامل کرونا تبدیل شده‌اند و دست بردار هم نیستند.

در گزارش هلال احمر آمده که در مدت چهار روز، ۹۷۰ هزار خودرو با جمعیت بیش از سه میلیون نفر از ۱۳ استان درگیر کرونا خارج شده‌اند، افرادی که بی‌توجه به هشدارهای ستاد مقابله با کرونا، عزم سفر کرده‌اند حال آن که رئیس مرکز ساری‌شناسی سال‌ها قبل فریاد می‌زد که ایرانیان باید نوروز در خانه بمانند و از مهمان، میزبانی کنند، سفر در بسته نوروز ایرانیان جایگاهی ندارد؛ البته امسال در نوروز، پذیرای مهمان هم نباید باشیم هر چند عزیزانمان پشت در باشند، دید و بازدید نوروزی امسال، مجازی است.

با تمام هشدارها و باورهای ایرانیان به خانه ماندن اما گروهی نه به هشدار توجه می‌کنند و نه به باور ذهنی خود برای در خانه ماندن، هشدار و تمنا هم فایده‌ای ندارد و می‌خواهند ناقل ویروس باشند.

امروز نیازمند توجه ویژه به باور ذهنی خود هستیم "هیچ جا خونه آدم نمی‌شه"، به باور خود بازگردیم و جان هموطنانمان را به خطر نیندازیم تا از بحران کرونا عبور کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =