فعالیت واحدهای صنفی غیرضروری در لرستان تا ۱۵ فروردین ممنوع است

خرم آباد - ایرنا - رییس اتاق اصناف لرستان گفت: بنا بر مصوبه و ابلاغ ستاد مبارزه با کرونا فعالیت واحدهای صنفی غیرضروری تا ۱۵ فروردین ماه جاری ممنوع و تخلف است.

منوچهر اسبکوه روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر این اساس به جز صنوف مرتبط با مواد غذایی و بهداشتی، فعالیت هر صنف دیگری خلاف این مصوبه بوده و با واحدهای متخلف برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی با اشاره به پلمب واحدهای متخلف در روزهای گذشته تصریح کرد: متاسفانه نیروی انسانی لازم برای گشت های مشترک و نظارت تمام وقت بر حدود ۵۶ هزار واحد صنفی استان وجود ندارد اما دستگاههای متولی تا جای ممکن گشت زنی و بازرسی های لازم را انجام داده و متخلفان را شناسایی کرده اند.

وی اظهار داشت: تعطیلی اصناف غیرضروری خرم آباد به منظور پیشگیری از تجمع شهروندان و شیوع ویروس کرونا ضروری است بنابراین تمامی واحدهای صنفی استان به جز نانوایی ها، قصابی ها، مرغ فروشی، میوه و تره بار فروشی، خواربار، سوپرمارکت ها و فروشندگان لوازم طبی و بهداشتی باید از بازکردن مغازه ها و واحدهای تجاری خودداری کنند.

اسبکوه با اشاره به وجود ۱۷ هزار واحد صنفی در خرم آباد اظهار داشت: با وجود اینکه اجرای این تصمیم موجب  مشکلات اقتصادی و معیشتی برای قشر کم درآمد جامعه می شود اما سلامت شهروندان اولویت دارد و ضروری است در این شرایط اصناف غیرضروری را تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید خرید توسط مردم بازار اصناف استان ۷۰ تا ۸۰ درصد دچار رکود شده و  درصد باقی مانده اصناف نیز که تاحدودی از رکود فعلی در امان مانده اند مربوط به صنوف میوه و تره بار، آذوقه و مواد بهداشتی و ضدعفونی هستند.

وی اظهار داشت: صنوفی همچون تالار و رستوران دارها، آرایشگرهای زنانه، لوازم خانگی، پوشاک، کیف و کفش، خوار و بار و آجیل فروشی ها موظف به تعطیلی هستند که از مالکان واحدهای استیجاری تقاضا می شود برای راحتی خیال مستجران خود بخشش و تخفیف هایی برای آنها اعمال کنند تا واحدهای صنفی نیز با خیال راحت نسبت به اجرای مصوبه ستاد کرونا و تعطیلی بازار اقدام نمایند.

اسبکوه گفت: اصناف استان و کشور مواردی همچون تورم، تحریم، رکود و جنگ اقتصادی را تحمل کرده و پشت سرگذاشته اند اما در شرایط شیوع کرونا به شدت متضرر شده اند که برای اتمام این وضعیت باید همه مردم نسبت به رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه ها توجه کنند تا شرایط به حال عادی بازگردد.

وی با اشاره به فعالیت حدود ۵۶ هزار واحدصنفی لرستان گفت: ۷۰ تا ۸۰ درصد این واحدها مستاجر هستند و خوش بینانه ترین رقم اجاره بهای آنها به ویژه در شهر خرم آباد از سه میلیون تومان تا پنج میلیون تومان است که متاسفانه در شرایط کنونی قادر به پرداخت این اجاره ها نیستند.

تا سوم فروردین ۹۹ ابتلای ۴۷۰ لرستانی به کووید ۱۹ و مرگ ۳۰ نفر آنان تایید شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =