بیش از ۲۴ هزار نفر  در خراسان شمالی غربالگری شدند

بجنورد-ایرنا- معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان شمالی از غربالگری ۲۴ هزار و ۴۳۷ نفر در زمینه بیماری کرونا در ۲ روز نخست نوروز امسال خبر داد.

ابوالفضل محبان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ادامه طرح غربالگری مسافران ورودی به استان به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در مجموع ۵ هزار و ۲۴۳ خودرو در محورهای ورودی استان با ۲۴ هزار و ۴۳۷ نفر غربالگری شدند.

وی افزود: از این تعداد تست تب سنجی ۲۴ هزار و ۳۱۷ نفر منفی بوده و ۲۰ نفر از آنها دارای تب بودند که توسط پزشک معتمد دانشگاه علوم پزشکی مورد معاینه قرار گرفته و اقدامات لازم برای آنها انجام گرفت.

محبان یادآور شد: : این در حالی است که نیروهای این جمعیت از ابتدای شیوع این بیماری تا پایان سال ۹۸ نیز ۱۳۰ هزار نفر را در طرح غربالگری و تب سنجی در مبادی ورودی شهرستان‌های استان مورد پایش قرار داده‌ بودند.

وی اظهار داشت: هم اینک ۱۲ پست بازرسی در ورودی های استان ایجاد شده و ۴۰۰ نفر داوطلبانه در اجرای این طرح مشارکت دارند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان شمالی افزود: نیروهای این جمعیت بر اساس وظایف ذاتی مبنی بر کاهش دردها و تسکین آلام بشری و همچنین تصمیم ستاد مقابله با کرونا از ۱۱ اسفند در مبادی ورودی شهرها اقدام به برپایی ایستگاه‌های سلامت و اطلاع رسانی نسبت به آموزش و غربالگری سلامت مسافران کرده اند.

وی خاطرنشان کرد اظهار داشت: بر این اساس افراد مشکوک به ویروس کرونا به دانشگاه علوم پزشکی معرفی می شوند که اگر با معاینه نتیجه مثبت اعلام شود قرنطینه خواهند شد.

وی بر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه برای قطع زنجیره ویروس کرونا تاکید کرد و گفت: در این راستا ۱۵ هزار کتابچه آموزشی بین شهروندان استان و همچنین در پست های غربالگری بین مسافران توزیع و همچنین ۳۰۰ برنامه آموزشی و محتوایی شامل کلیپ، مصاحبه با پزشکان و نمایش های طنز نیز تهیه و منتشر شده است.

محبان اظهار داشت: در این میان با همکاری شهرداری و سپاه نیز نسبت به ضد عفونی کردن اماکن شهری اقدام شده است.

وی با اشاره به ساماندهی خیران و داوطلبان به منظور کمک و مشارکت آنان در مبارزه با ویروس کرونا، گفت: از نیکوکاران، سمن ها و تشکل ها درخواست داریم به هر میزانی که می توانند کمک کنند تا بتوانیم زنجیره این بیماری را قطع کنیم.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: تلاش می کنیم برای مناطق محروم و روستایی و حاشیه شهر بسته های بهداشتی و ضدعفونی تهیه کنیم که از مردم خیرخواه می خواهیم که این سازمان را در این خصوص حمایت کنند.

محبان اظهار داشت: با توجه به اینکه احتمال بارش های شدید در فروردین امسال وجود دارد تمامی تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده و تمامی پایگاه های امداد و نجات این جمعیت در حالت آماده باش قرار دارند.

جمعیت هلال احمر خراسان شمالی حدود هزار و ۵۰۰ امدادگر و نجاتگر داوطلب و ۱۸ پایگاه امداد و نجات ثابت و موقت فصلی دارد.

بر اساس آخرین آمار،  شمار مبتلایان ویروس کرونا در استان خراسان شمالی ۱۳۹ نفر و تعداد جانباختگان این بیماری ۱۴ نفر اعلام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =