۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۶
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 83723633
۰ نفر

برچسب‌ها

دستگاه فریز درایر ایرانی کیفی‌تر از مشابه خارجی تولید شد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش‌بنیان درکشور توانست با اتکا به توان و دانش بومی، تجهیزات آزمایشگاهی کاربردی در صنایع دارویی و شیمیایی مختلف از جمله دستگاه فریز درایر را کیفی تر و ارزان تر تولید کند.

به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، طراحی و تولید تجهیزات آزمایشگاهی در ایران‌ساخت همگام با دیگر کشورهای مطرح دنیا در این حوزه با رشد قابل ملاحظه‌ای در حال پیشروی است.

مجتبی وطن‌آرا مدیر شرکت دانش‌بنیان «درسا به‌ساز» درباره نوع فعالیت وتولیدات این شرکت گفت: این مجموعه در حوزه ساخت تجهیزات آزمایشگاهی دارویی، شیمیایی و زیست فناوری فعالیت می‌کند، که این محصولات قابل استفاده در مرحله تحقیق و توسعه شرکت‌های خصوصی و مراکز علمی پژوهشی است.

وی ادامه داد: نتایج به دست آمده از تمامی تجهیزات تولیدی این شرکت اعم از "راکتورهای دوجداره شیشه ای"، "اسپری درایر (خشک کن پاششی)"، "فریز درایر (خشک کن انجمادی)"، "اکسترودر- اسفرونایزر" قابلیت SCALE UP شدن و تجاری سازی کردن آن‌ها را در مقیاس صنعتی دارا است.

وی درباره جدیدترین محصول این شرکت و ویژگی‌های آن بیان کرد: جدیدترین محصول این شرکت دستگاه فریز درایر (FREEZE DRYER) است،کاربرد این دستگاه در حوزه‌هایی مانند دارو، زیست فناوری و نانوتکنولوژی که نیاز به خشک کردن مواد بدون قرار گرفتن در مجاورت گرما و حفظ ساختار آن دارند بر مبنای مکانیسم خلا بالا و سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد.


وطن‌آرا به دیگر ویژگی این تجهیز اشاره و بیان کرد: ارائه خدمات پس از فروش و نیز بخش نرم‌افزاری این دستگاه به همراه کیفیت قطعات مکانیکی و الکترونیکی به کار گرفته شده و همچنین قیمت رقابتی آن که حدود۴۰ درصد نسبت به نمونه مشابه اروپایی ارزان‌تر است از دیگر مزیت‌های ویژه این دستگاه محسوب می‌شود.

صادرات محصولات ایران‌ نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها
وی صادرات محصول را به داشتن و نیز کسب شرایطی عنوان کرد و افزود: در بحث تجهیزات آزمایشگاهی رسیدن به نقطه صادرات نیاز به ایجاد زیرساخت‌هایی همچون بخش تامین قطعات، ارائه خدمات پس از فروش مطمئن، اخذ استانداردهای لازم، تامین اقلام تبلیغاتی و محتواهای تخصصی متناسب با بازار هدف و از همه مهم‌تر دارا بودن بخش بازاریابی خارجی فعال است، هم اکنون درحال مذاکره با کشورهای همسایه عراق و ترکیه هستیم و امیدواریم که این مذاکرات نتیجه بخش باشد.

این فعال فناور درباره کاربردهای تجهیزات تولیدی این شرکت گفت: تجهیزات اسپری درایر (خشک کن پاششی)، فریز درایر (خشک کن انجمادی) و راکتورهای شیمیایی دو جداره تقریبا در تمامی صنایع دارویی، غذایی، زیست فناوری، شیمیایی و پلیمر، نانوتکنولوژی کاربرد دارند و دیگر تجهیز دانش‌بنیان این شرکت که اکسترودر- اسفرونایزر نام دارد برای حوزه دارویی و ساخت پلت‌های دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد که البته با اعمال تغییراتی امکان استفاده در صنعت پلیمر نیز وجود دارد.

به گفته وی، عمده مشتریان این شرکت در کنار مراکز تحقیق و توسعه، بخش خصوصی، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط با وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد دانشگاهی هستند.

تجهیزات ایران‌ساخت ۵۰ درصد ارزان‌تر تولید می‌شوند

این فعال فناور به موضوع مهم واردات محصولات مشابه ایران‌ساخت داخل اشاره و تاکید کرد: متاسفانه همچنان نمونه مشابه محصولات تولیدی از خارج به کشور وارد می‌شود.

وطن آرا درباره مزایا محصولات شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: در سه دستگاه اسپری درایر (خشک کن پاششی) و فریز درایر(خشک کن سرمایشی) و اکسترودر-اسفرونایزر می‌توان با اطمینان قابل رقابت با نمونه های اروپایی را مدعی بود، این در حالی است که از نظر قیمت دیگر محصولات این شرکت به طور میانگین ۵۰ درصد نسبت به نمونه‌های مشابه اروپایی در شرایط تحویل در محل کارخانه (EXW) و بدون در نظر گرفتن هزینه‌های حمل، بیمه، ترخیص کمتر است.

وی همچنین در خصوص میزان صرفه‌جویی ارزی حاصل از تولیدات این شرکت افزود: در این ارتباط عدد مشخصی و دقیقی را نمی‌توان گفت ولی شاید بتوان از روی تعداد فروش محصولات و اختلاف قیمت ارزی محصولات مشابه اروپایی این عدد را استخراج کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =