تحقق شعار "جهش تولید " در گرو  اصلاحات  بانکی، گمرکی و مالیاتی  است

رشت - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال " جهش تولید" از سوی مقام معظم رهبری گفت : برای تحقق این شعار، نیازمند اصلاحات بانکی، گمرکی و مالیات هستیم.

فرهاد دلق پوش  عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اخذ مالیات فقط متمرکز بر تولید را ناعادلانه و از موانع مهم تولید عنوان و تصریح کرد: همدلی مسئولان و توجه به تولید دانش‌بنیان، صادرات محور، متنوع‌سازی در محصولات تولیدی برای تأمین نیازهای داخلی و جذب سهم بیشتر در بازارهای صادراتی می‌تواند اقدامی هدفمند در جهت رونق و جهش تولید باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان یکی از مؤلفه‌های مهم در جهش تولید را هدایت سرمایه‌گذاری‌ها از امور غیر تولیدی و مشاغل کاذب و سودجویانه به سمت تولیدات مولد، هدفمند، اشتغال‌زا و بازار پسند خواند و گفت: این هدف با فعال‌سازی مراکز مشاوره کسب و کار و تعیین اولویت‌های جدید سرمایه‌گذاری متناسب با اقلیم گیلان امکان‌پذیر می‌شود.

دلق‌پوش همچنین بر ضرورت همگام‌سازی نظام مالی کشور با سرمایه‌گذاری‌های منفعت دار در بخش تولید تاکید و خاطرنشان کرد: ثمره این اقدام،  ایجاد اشتغال برای جوانان، عمل به تأکیدات مقام معظم رهبری و تاثیرگذاری محسوس در زندگی مردم است که انجام اصلاحات در سه بخش بانکی، گمرکی و مالیاتی یکی از ارکان اصلی جهش تولید است.

وی با اشاره به اینکه تغییر در نرخ سودهای بانکی و منطقی کردن آن متناسب با وضعیت واقعی تولید می‌تواند جهش قابل ملاحظه‌ای در سرمایه‌گذاری در بخش صنعت رقم بزند، تصریح کرد: در همین راستا،  باید عوارض مختلف گمرکی و مالیات اضافی از چرخه تولید محصولات حذف و یا با قاعده‌ و منطقی شود.

دلق‌پوش با اشاره به فقدان بستر تبلیعاتی ارزان در رسانه‌های جمعی و ملی برای جلب بازار بومی مناسب برای عرضه کالا و فرهنگ سازی بیشتر برای مصرف کالای ایرانی اظهار کرد: عدم جذب نقدینگی توسط صاحبان صنایع به علت پیچیدگی اداری و فقدان مدیریت هوشمند از دیگر مواردی است که در مسیر جهش تولید اختلال ایجاد می‌کند.

وی حاکم بودن مدیریت سلیقه‌ای، غیرتخصصی و عدم دانش فنی برخی تولیدکنندگان را از دیگر مشکلات حوزه تولید و لزوم بازنگری رویکردها در این حوزه‌ها را ضروری دانست و تصریح کرد: تحقق شعار جهش تولید با همدلی تمام مسئولان پرتلاش و مرتبط بانکی، مالیاتی، گمرکی، با همت تشکل‌های بخش خصوصی و رویکرد فرابخشی همه دلسوزان نظام میسر می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه  برای تحقق شعار امسال  باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشیم، افزود:  برای تحقق شعار سال و سوق دادن سرمایه‌ها به سمت تولید مولد و پویا باید از ظرفیت‌های دانشگاهی در تعیین استراتژی‌های جدید استفاده کرد.

حدود دو هزار و ۹۵۰ واحد صنعتی در گیلان فعال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =