۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۳
کد خبرنگار: 884
کد خبر: 83723586
۰ نفر

برچسب‌ها

می توان در موضوع سیلاب با رفتار معقول سازگاری را افزایش داد

تهران - ایرنا - وزیر نیرو با اشاره به شعار روز جهانی آب در سال میلادی جاری گفت: می توان در موضوع سیلاب با توسعه رفتارهای معقول سازگاری را افزایش داد.

به گزارش روز یکشنبه وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» در پیامی به مناسبت سوم فروردین «روز جهانی آب» اظهار داشت: هر سال 22 مارچ مصادف با روز جهانی آب است و همه آژانس های سازمان ملل متحد و برنامه های بین المللی آب در سراسر جهان، این روز را گرامی می دارند و برنامه هایی برای طول سال که آغازش امروز است، تدارک می بینند.
وی افزود: هر سال روز جهانی آب عنوان و شعاری دارد که مجموعه 30 برنامه و آژانس ملل متحد روی انتخاب آن توافق می کنند.
اردکانیان گفت: شعار روز جهانی آب در سال 2020 میلادی که مصادف با سوم فروردین است، «آب و تغییر اقلیم است». زیبندگی روز جهانی آب برای ما ایرانیان در سال 99 این است که این روز مصادف با روز شریف مبعث پیامبر اکرم (ص) است و در آغازین روزهای سال نو برای ما عید در عید به شمار می‌رود.
وی با اشاره به شعار انتخاب نام تغییر اقلیم برای روز جهانی آب در سال 2020 ادامه داد: این انتخاب به این معنا که در یک سال پیش رو در جای جای جهان برنامه های مختلفی برای توجه بیشتر به موضوع تغییر اقلیم و نقش آب و تاثیر آن از تغییر اقلیم تدارک دیده خواهد شد.
وزیر نیرو گفت: برای ما در ایران که در اقلیم خشک و نیمه خشک به سر می بریم تغییر اقلیم از جمله به معنای سیلاب و خشکسالی است. سیلاب‌های پی در پی و همچنین خشکسالی‌های شدید. البته ما کشور با تجربه ای در مدیریت سیلاب و سازگاری با خشکسالی بوده ایم و به اتکای تجارب پدرانمان سعی خواهیم کرد شرایط پیش رو را به نحو مناسبی طی کرده تا جامعه ای تاب آور در مقابله با تغییرات اقلیم ایجاد شود
اردکانیان اظهار داشت: می توان در موضوع سیلاب با رفتار معقول شامل تجاوز نکردن به حریم و بستر رودخانه‌ها، تدارک لازم برای لایروبی و مهندسی رودخانه ها و توجه جدی تر به طراحی و ساخت مخازن مورد نیاز در نقاط مورد نظر با رعایت همه ملاحظات فنی، اقتصادی و زیست محیطی برای تسکین سیلاب های پیش رو سازگاری را افزایش داد.
وی افزود: رفتار مصرف متعادل در موضوع خشکسالی هم که برای ما به معنای سازگارزی با کم آبی است می تواند چاره اصلی کار باشد. با کمک هم و اتخاذ شیوه های مناسب تر در مصرف آب می توان با هر نوع خشکسالی ناشی از تغییر اقلیم نیز به نحو مناسبی سازگاری داشت.
وزیر نیرو با اشاره به نقش تعیین کننده آب در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا گفت: امید است همه هموطنان با رعایت ملاحظات و دستورات بهداشتی خود را ایمن نگه دارند و البته در عین رعایت در مصرف آب هم صرفه جویی و دقت لازم را داشته باشند.
اردکانیان افزود: به طور طبیعی مصرف آب شرب و با کیفیت افزایش یافته و طبق گزارش ها در برخی شهرها تا 40 درصد در مقایسه با مدت مشابه، مصرف بیشتر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =