لزوم رعایت هرم مواد غذایی در دوره شیوع کرونا

تهران - ایرنا- رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: رعایت هرم مواد غذایی و تنوع و تعادل مصرف موادغذایی در این روزهای کرونایی برای تمامی گروههای سنی الزامی است.

به گزارش روز یک شنبه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، جلال الدین میرزای رزاز با بیان این مطلب، گفت: هرم مواد غذایی یک راهنما است که تعادل، تنوع و میزان سهم مورد نیاز روزانه افراد را از گروه های غذایی نشان می دهد.

وی تصریح کرد: هرم راهنمایی مواد غذایی، از ۵گروه مواد غذایی تشکیل شده است و شکل هرم به نحوی ترسیم شده که قاعده پایین آن را گروه نان و غلات تشکیل می دهد که بزرگترین قسمت از هرم را تشکیل داده و نشانگر این است که یک فرد باید بیش از هرغذای دیگر، غذاهای غله ای مصرف کند.

میرزای رزاز با اشاره به اهمیت مصرف سبزی در وعده های غذایی، تصریح کرد: گروه‌های بعدی، گروه‌های سبزی و سپس گروه میوه ها هستند، گروه سبزی قسمت بزرگتری نسبت به گروه میوه ها را تشکیل می دهد و نشانگر این است که میزان سهم مورد نیاز روزانه از گروه سبزی ها بیشتر از گروه میوه ها است.

وی خاطر نشان کرد: گروه شیر و لبنیات و گروه گوشت و حبوبات در طبقه بالایی قراردارند و میزان سهم آنها در برنامه غذایی روزانه کمتر ازگروههای پایین تر است. هرچند که این دو گروه از اهمیت زیادی در برنامه غذایی روزانه برخوردار هستند، در راس هرم که بخش کوچکی را تشکیل می دهد، چربی ها، روغن ها و شیرینی قراردارند که این بدان معنی است که میزان مصرف این مواد غذایی باید به کمترین حد رسانده شود.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: برای تنظیم رژیم غذایی روزانه و میزان مصرف غذا از هر گروه غذایی از اصطلاحی به نام (واحد یا سهم) استفاده می شود.

وی تصریح کرد: منظور از یک واحد یا سهم در هر گروه، مقدار غذایی است که دارای ارزش غذایی متشابه با سایر مواد غذایی در همان گروه است، به طور مثال، یک لیوان شیر به عنوان یک سهم از گروه شیر و لبنیات از نظرارزش غذایی معادل سه چهارم لیوان ماست از همان گروه است.

وی افزود: هرم راهنمایی غذایی نشان می دهد که یک برنامه غذایی مناسب روزانه باید شامل تمام گروه های غذایی (۵گروه) باشد و میزان سهم مورد نیاز از هر کدام از گروه های غذایی را مشخص می کند. همچنین، هرم راهنمایی غذایی بر مصرف بیشتر غلات، میوه ها و سبزی ها که بخش وسیع تری را اشغال می کنند، در برنامه غذایی روزانه تاکید دارد و افراد را تشویق می کند که مواد غذایی گیاهی را حتما در برنامه غذایی روزانه بگنجانند.

رزاز در پایان خاطر نشان کرد: غذاهای یک گروه از هرم غذایی نمی توانند به جای غذاهای گروه دیگر مصرف شوند و هیچکدام از گروه‌های غذایی هرم از گروه دیگر مهم تر نیستند.

به گزارش ایرنا، تاکنون ۲۰ هزار و ۶۱۰ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده، هزار و ۵۵۶ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۷ هزار و ۶۳۵ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =