ورود دام به مراتع مهاباد تا ۱۵ اردیبهشت ممنوع است

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: چرای زودرس دام قبل از ۱۵ اردیبهشت در مراتع این شهرستان ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

مجید پاتو روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق طرح ممیزی، چرای دام در مراتع از ۱۵ آبان تا ۱۵ اردیبهشت ممنوع است و با متخلفان برابر مقررات برخورد و در صورت تکرار، پروانه ممیزی آنها نیز باطل می‌شود.

وی در خصوص زیان‌های چرای زودرس دام‌ها در مراتع بیان کرد: استفاده از مراتع در این محدوده زمانی، باعث آسیب‌دیدن پوشش گیاهی و لگدکوب‌شدن مراتع می‌شود و این امر به طور مستقیم به زیان دامداران است.

وی اضافه کرد: با توجه به بارندگی‌های این فصل و گلی بودن مراتع، چرای زودرس دام باعث تخریب بیشتر مراتع و از بین رفتن گیاهان خوش خوراک در مراتع می‌شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: برای حفاظت دقیق از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی، حضور مردم در صحنه مهمترین رکن بوده و به همین علت سامانه ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشی‌های مردمی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در سطح منابع طبیعی مهاباد است.

وی افزود: امسال در ایام تعطیلات سال نو و فصل بهار، حفاظت از منابع طبیعی این شهرستان برای پایش مراتع و عرصه‌های ملی به صورت شبانه‌روزی صورت می‌گیرد.

وی از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده تجاوز به حریم مراتع و عرصه‌های ملی به ماموران یگان حفاظت این اداره اطلاع دهند تا در اولین فرصت اقدام قانونی صورت گیرد و از تخریب‌ این عرصه‌ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در مهاباد مازاد دام به چرا وجود دارد، گفت: در این شهرستان ۱۷۰ هزار راس دام مجاز به استفاده از مراتع هستند در حالی که هم اکنون سه برابر این مقدار دام در این شهرستان وجود دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد افزود: بیش از پنج هزار بهره‌بردار در مراتع مهاباد مشغول فعالیت هستند که سالانه بیش از ۸۰ هزار تن علوفه را از این مراتع برداشت می‌کنند.

در شهرستان مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

مهاباد در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =