کادر درمانی را تجهیز کنید

تهران- ایرنا- پویش‌های مردمی فراوانی در اینستاگرام و در حمایت از کادر درمانی و پزشکی کشور تشکیل شده است. کمپین «کادر درمانی را تجهیز کنید» که با هشتگ های مشابهی همچون «کادر درمانی را در یابید» نیز اشتراکاتی دارد، به بازنشرحال و هوای این روزهای کادر پزشکی و درخواست از مردم برای رعایت بیشتر توصیه‌های درمانی می‌پردازد.

اگر از صاحب یک سوپرمارکت بپرسی که مهم‌ترین مساله در لحظه‌ اکنون چیست؟ ، احتمالا جواب او مربوط به کسب و کارش و مثلا اجناسی می‌شود که باید امروز تحویل بگیرد. یک راننده به چراغ ترمزش فکر می‌کند که باید زودتر تعمیر کند تا جریمه نشود. یک دانشجو به قبولی درس‌های این ترمش فکر می‌کند. یک مکانیک به ماشینی فکر می‌کند که دیروز تعمیر کرده و امروز صاحب‌ماشین با حالت شاکی آمده و گفته دوباره مشکل دارد. خلاصه این مهم‌ترین مساله برای هر فردی فرق می‌کند؛ اما یک مساله هست که در تمام شرایط، ورای همه‌ی مسایل است و آن «جان انسان» است. جان انسان است که به خاطر آن می‌توان همه چیز حتی مناسبات دینی مثل نماز جماعت و سایر احکام را هم به طور موقت به حالت تعلیق درآورد؛ و این به صورت کاملا قطعی، بخشی از آموزه‌های دینی ما نیز هست و حرف جدیدی هم نیست.

تا امروز، بیش از ده ها هزار پرستار و پزشک در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در ایران، در حال مبارزه با کرونا و برای محافظت از جان من و شما جان خود را از دست داده‌اند. آن‌ها هم پدر و مادر دارند، همسر و برادر و خواهر دارند و به طور حتم فرزند کم‌سن‌وسالی که چشم‌انتظار آن‌ها است و ممکن است به خاطر مرگ بر اثر این بیماری بسیار مسری، دیگر هیچ‌گاه آنها را نبیند. یک لحظه، فقط یک لحظه، خود را جای فرزند کم‌سن آنها بگذاریم که می‌خواهد پدرش یا مادرش را بعد از چند ساعت انتظار در خانه در آغوش بگیرد و چشم در چشم با او بخندد! و ممکن است برای همیشه از این موهبت محروم شود!

پرستاران و پزشکان، جان خود را کف دستشان گرفته‌اند تا جان پدر، مادر، برادر، خواهر، فرزند، فامیل، دوست و آشنای من و شما را نجات دهند. آنها از خود ما هستند. آنها دقیقا خودِ خودِ خودِ ما هستند. رسم اخلاق و انصاف نیست که با عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی، بر تعداد بیماران هر روز افزوده شود و جان پزشکان و پرستاران با رعایت نکردن این اصول ساده از سوی ما (به این بهانه‌ها که سود ما، کار ما، درس ما، ماشین ما، خرید ما و هر چیز دیگر که ارزشش از جان انسان کمتر است، الان مهم‌تر است.) به خطر بیندازیم. عدم رعایت ما، در حال حاضر نه دینی و نه اخلاقی است و ما نسبت به جان‌هایی که با عدم رعایت ما به خطر می‌افتد هم به لحاظ وجدانی و هم به لحاظ دینی، کاملا مسئولیم.

 در ادامه این گزارش  به سراغ  چند هشتگ پر بازدید در اینستاگرام رفتیم و نظرات مردم و برخی متخصصین و پزشکان را در حمایت از کادر درمانی کشور بازنشر دادیم:

***دکتر لیلا حاجی بیگی با متنی تاثیر گذار و تا حدی تند و جسورانه از مردم خواسته که به هر نحوی شده دوران قرنطینه را تحمل کرده و در خانه بماند در بخشی از این متن می خوانیم:
موندن تو خونه کار سختی نیست
وقتی عزیزامون تو میدونن
وقتی فدا میشن به آسونی
جغدا سرود مرگ میخونن

با موندنت تو خونه ثابت کن
همپای اونا هستی تو میدون
با موندنت توی قرنطینه
کم کن یکم از بار دردامون
پ ن: خیلیا پیش از من گفتن و خواهش کردن که این روزها برای حفظ سلامتی خودمون و عزیزامون تو خونه بمونیم و به قطع زنجیره این بیماری لعنتی کمک کنیم، اما بنظر من مادامیکه خودمون نخواهیم و همت نکنیم گفتن امثال من هیچ فایده ای نداره
دکترشریعتی میگه:
برای کسی که میفهمد
هیچ توضیحی لازم نیست
و
برای کسی که نمیفهمد
هر توضیحی اضافه است

آنانکه میفهمند
عذاب میکِشند
و
آنانکه نمیفهمند
عذاب می دهند


مهم نیست که چه "مدرکی" دارید
مهم اینه که چه "درکی" دارید
.

***دکتر امیرپاشا ابراهیمی یکی دیگر از پزشکان این پیج در اینستاگرام با بازتاب ابعاد بین المللی تلاش های فداکارانه کادر پزشکی کشور نوشته است:

جهان به احترامتان ایستاد
یک دقیقه ایستادن و سکوت به احترام فداکاری کادر درمان ایران در نشست سالانه حقوق بشر در ژنو.
دلم میخواد اونهایی که قم رو قرنطینه نکردند، اونهایی که ماسک و دستکش احتکار میکنند یا اونهایی که میرن شمال و جنوب برای گردش بفهمند که در این فاجعه سهم بزرگی دارند.

***کاربر دیگری با نام  امید انتقاد  از مردم برای در خانه نماندن را بهانه ای برای سومدیریت ها  عنوان کرده و این طور اظهار نظر کرده است:هدف از راه انداختن جو وضع کنونی شیوع کرونا به گردن مردم با جمله قصار "تقصیر خود مردمه" و اینکه شما مردم که رعایت نمیکنید مسئول تلفات کادر درمان هستید" چیست؟
به شخص من چنین برداشتی دست داده که انگار عده ای میخواهند مردم و کادر درمان را مقابل هم قرار داده و نارسایی ها و رسیدن به وضع کنونی و بدتر شدن اوضاع در آینده را به گردن خود مردم بیندازند و از مسئولیتهای خود فرار کنند.
خدا کند برداشت من اشتباه باشد.

***امیر نقی لو نیز در حمایت از پزشکان نوشت:
هموطن لطفا بشین تو خونت
هموطن
همه این پزشکا و پرستارا خانواده دارن،
همه این آدمایی ک تو خونه نشستن خانواده دارن،
خیلی از این آدما روزهاس ک پدر مادرشونو ندیدن، ولی بخاطر سلامتی همه و همه نشستن تو خونه هاشون

***مائده با آپلود یک ویدیو در بیمارستانی در مشهد از دلتنگی  و دوری یکی از پرستاران از خانواده گفته و در زیر ویدیو نوشته است: 

بغض و گریه پرستار بخش کرونا بیمارستان امام رضا(ع) مشهد:
۲۳ روزه که بچه هام رو ندیدم؛ یه کم تحمل کنید؛ بشینید توی خونه هاتون؛ دلتون به حال ما بسوزه...

***کاربر دیگری در این باره نوشت: هنوز می‌توانید جدی نگیرید؟ ما همه در قبال هم مسئولیم! لطفا در خانه بمانید، تردد غیرضروری نداشته باشید، اصول بهداشتی را رعایت کنید!
خواهش می‌کنم به خاطر جان خودتون؛ به خاطر جان عزیزانتون، به خاطر جان دیگران و به خاطر جان پرسنل بیمارستان که بخاطر نجات دیگرانی نمی‌شناسند در محیط پرخطر مشغول کار هستند، جدی بگیرید، رعایت کنید! ما همه در قبال هم مسئولیم! و روی زندگی هم تاثیر داریم. جدی بگیرید!

***همچنین چندین پیج حمایتی از پزشکان و کادر درمانی تصاویر را بازنشر کرده اند که نشان می دهد عده ای به خاطر تاخیر اورژانس در یکی از شهرها به اتومبیل اورژانس و کادر پرستاری حمله ور شدند:

نمیدانیم سکوت کنم یا فریاد بکشیم

حمله وحشیانه
به آمبولانس اورژانس مخصوصا بیماران کرونایی
در یکی از شهرستان های شمالی که متاسفانه مدافعان سلامت نیز مجروح شده اند. ضارب مدعی تاخیر در رسیدن به محل فوریت بود درحالیکه از زمان اعلام ماموریت تا رسیدن اورژانس به محل تنها هشت دقیقه طول کشید. ما تو این وضعیت تعداد بالای بیماران و نبود تجهیزات هممون خسته ایم، اینجور رفتارها و نداشتن امنیت هم بیشتر دلسردمون میکنه

همچنین یکی از فن پیج های گردشگری در انتقاد از عملکرد برخی از شهروندان برای مسافرت از آنها خواسته که بیشتر توصیه های پزشکی را رعایت کنند و خطاب به آنها نوشته است:شاید سفر برای خیلی ها یه تفریح باشه ولی واسه یه قشری سفر اصلا تفریح نیست یه شغله یه منبع درامده راه گذران زندگیه
و با داستان این روزها عملا خیلی ها بیکار وخونه نشین شدن
ولی جالب تر از همه این بود که دوستایی که میدیم کارشون سفر کردنه مصرانه از مردم میخوان که خونه بمونن و سفر نرن و ادمایی که تا همین چند روز پیش میگفتن ما اصلا نه اهل سفریم و قصد شو داریم بارو بنه شونو جمع کردن و زدن به جاده
این فقط یه نشونه میتونه باشه ما عادت داریم برخلاف اب شنا کنیم میخوایم مخالفت کنم حالا با چی و کی معنا نداره
عزیزای دل این روزها سفر معنا نداره و تنها راه نجاتمون تو خونه موندنه
ما کنار هم این روزهای بد رو میگذرونیم و خیلی زود تو یه روز قشنگ افتابی که دنیا از شومی ویروس کرونا پاک شد کوله مونو جمع میکنیم و میزنیم به دل طبیعت
و تا اون روز از تو خونه موندن کنار.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =