۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۹
کد خبرنگار: 1565
کد خبر: 83723378
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چشم‌ها را باید شست ...

کرمان - ایرنا - این روزها که پاندمی ویروسی تمام جهان را گرفته و همه و همه تاکید بر خانه نشینی و پرهیز از اجتماعات برای قطع زنجیره انتقال آن را دارند، صرف شستن دست‌ها نمی‌تواند کمکی به رفع این مشکل بکند، لذا اینجا باید به برخی که روند مسافرت و معاشرت‌های غیرضروی را در پیش گرفته‌اند گفت، دست‌ها که سهل است، دل را، مغزها را، چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید.

به گزارش ایرنا، هر چند عده زیادی از ملت همیشه در صحنه ایران باز هم با عنایت به شرایط جامعه و همه گیر و جهانی شدن ویروسی مخرب و مرگبار، کنج دنج خانه را بر همه لذت های گذشته شان چون دید و بازدیدها و مسافرت ترجیح داده و سلامت خود و جامعه را خواستارند اما هستند افرادی که دانسته یا ندانسته شمشیر لجاجت و جهالتشان را در سفرهای غیرضروری و دید و بازدیدهای نوروزانه برای سلامت و سعادت جامعه از رو بسته اند و گوش هایشان را نسبت به نصایح کادر درمان و مسئولانی که عاجزانه تقاضای قرنطینه خانگی برای قطع زنجیره انتقال کرونا را دارند، محکم تر بسته اند.

حال آنکه هر روز از بیمارستان هایی خبر می رسد که فوج فوج بیماران مشکوک به کرونا را بستری می کنند و کرور کرور هزینه می شود تا بیماران مبتلا درمان شوند، البته بماند که هر بیمار مبتلا به این بیماری می تواند چه حجمی از جمعیت جامعه را آلوده و علاوه بر هزینه های گزاف درمان، ذهن جامعه را پریشان کند.

ابتلای روزافزون کادر درمانی بیمارستان ها به کرونا علاوه بر گواه کمبود امکانات، صحه ای بر جدی نگرفتن توصیه های بهداشتی و خودمراقبتی توسط افراد جامعه است.

بی تفاوتی به سربازان عرصه سلامت کشور که این روزها روزگار دشواری را می گذارنند بی شک در قاموس ما گناهی نابخشودنی است و نمی توان بی تفاوت از کنار آن گذشت.

گناهی که نه فقط جامه خود فرد را می سوزاند بلکه در جان و مال مملکتی شعله و زبانه می کشد و بی بازگشت می سوزد.

تحمل چند هفته ای ترک عادت های البته پسندیده ای مانند معاشرت و مسافرت ها می تواند علاوه بر تضمین سلامت جانمان به سلامت، سعادت و بهروزی اطرافیان و البته جامعه بینجامد و پیامدهای مبارکی را رقم بزند.

ندیدن پدر و مادر و بزرگ ترها در روزهایی که به سال نو و نوروز منسوب است البته برای ایرانیان که از فرهنگ غنی و آداب فراوانی برخوردار هستند کاری بس دشوار است اما همین مردم اگر بدانند که در یک موقعیت زمانی مانند اکنون دیدار با خانواده و بزرگ ترها چیزی جز بیماری و مرگ نخواهد بود بدون شک، پای افزار سفر را به کناری می گذارند و کنج عزلت می گزیدنند و تا درودی دیگر همه دیدارها و مسافرت ها را بدرود می گویند.    

اما پر واضح است، برخی افراد بی تدبیر فقط آنچه را می کنند که دلشان می گوید نه عقل و خردشان، لذا باید با تاکید به این افراد شرایط حال جامعه را متذکر شد و باید گفت، چشم ها را باید شست، درها را باید بست، دور دیدار عزیران خط باید کشید، تا درودی دیگر همه را بدرود باید گفت، چه کسی بود صدا زد "فردا"، زندگی شیرین است، کفش هایم اینجاست، من همینجا، پشت دیوار شقایق خواهم ماند تا طلوع صبحی دیگر، اندکی مانده به صبح، با وجود بی تدبیری ها، شستن دست ها حالا سهل است، عقل را باید، چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =