سردشت در سال آبی جاری پربارش‌ترین شهر آذربایجان‌غربی بود

مهاباد- ایرنا- رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: شهرستان‌ سردشت در طول پاییز و زمستان (۱۳۹۸) با ۵۵۲.۲ میلی‌متر بارندگی، پربارش‌ترین شهر آذربایجان‌غربی بود.

اردلان محمدپور روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مدت بیشترین بارش استان بعد از سردشت در پیرانشهر با ۴۹۸.۲ میلی‌متر ثبت شد و شوط و پلدشت نیز به ترتیب با ۸۰.۳ و ۸۳.۶ کمترین بارش را در آذربایجان‌غربی به خود اختصاص دادند.

وی در خصوص بارش‌ها در ارومیه نیز گفت: در طول پاییز و زمستان سال ۱۳۹۸ در مجموع ۱۹۲.۳ میلی‌متر بارندگی در این شهرستان ثبت شد که در مقایسه با ۲۹۰ میلی‌متر بارش سال قبل از آن، ۳۴ درصد کاهش و در مقایسه با ۱۹۱ میلی‌متر میانگین بارندگی بلند مدت این شهرستان یک درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در شهرستان مهاباد نیز در این مدت ۲۸۵.۵ میلی‌متر بارندگی ثبت شده که در مقایسه با ۴۳۹.۹ میلی‌متر بارش سال قبل، ۳۵ درصد کاهش یافته و در مقایسه با ۲۷۴.۱ میلی‌متر بارندگی میانگین بلند مدت در این شهرستان چهار درصد افزایش یافته است.

«محمدپور»، اضافه کرد: در طول پاییز و زمستان سال گذشته (۱۳۹۸) در آذربایجان‌غربی ۲۰۱ میلی‌متر بارندگی ثبت شده در حالی که سال قبل از آن، این مقدار ۳۰۳.۷ میلی‌متر بود و میانگین بلندمدت بارش استان نیز ۱۸۹ میلی‌متر است.

اداره کل هواشناسی آذربایجان‌غربی دارای ۱۸ ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از ۱۲۰ ایستگاه باران‌سنجی و اقلیم‌شناسی است که از ایستگاه‌های هواشناسی استان، ۹ ایستگاه اصلی (سینوپتیک) و ۹ ایستگاه هم تکمیلی هستند.

آذربایجان‌غربی از استان‌های شمال‌غربی کشور است که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است و میانگین بارندگی سالانه در این استان در حدود ۳۴۰ میلی‌متر است که بارش‌ها از آبان‌ماه شروع می‌شود و تا اوایل خرداد هر سال ادامه می‌یابد.

سال آبی (سال زراعی) از اول مهر هر سال شروع به آخر شهریور سال بعد ختم می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =